Sari la conținut
Forum Roportal
tisepare

virus facebook

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tot primesc pe messenger de la cineva un mesaj de genul EDIT. Banuiesc ca e vorba de un virus/troian/ce-o fi care afecteaza facebook, in principiu. De acolo pleaca. Mai are careva problema asta? A reusit sa o rezolve si cum? (eu incerc sa gasesc o solutie pt persoana respectiva, nu pt mine, nu eu's infectata O_O )

Thx!

Editat de Darianna
SCOS LINK

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam si eu la chestiune.In fond reclamantul zice : "un mesaj de genu", nu vad relevanta link-ului.Pana ne lamurim,eu m-as abtine sa accesez acest link de aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de virusi de facebook.

Circula pe facebook link-uri catre pagini cu specificatia ca poti sa vezi cine ti-a vizitat pagina sau alte chestii de genul asta. Nu accesati aceste link-uri pentru ca tipul asta de statistici sunt accesibile exclusiv din baza de date facebook. De obicei pe site-ul destinatie esti conditionat pentru accesarea datelor promise de doua actiuni: sa dai un share (prima caracteristica a unui virus - se propaga) si apoi sa dai un like (el acumuleaza voturi si vizitatori, iar tu nu te alegi decat cu timp pierdut).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot primesc pe messenger de la cineva un mesaj de genul EDIT. Banuiesc ca e vorba de un virus/troian/ce-o fi care afecteaza facebook, in principiu. De acolo pleaca. Mai are careva problema asta? A reusit sa o rezolve si cum? (eu incerc sa gasesc o solutie pt persoana respectiva, nu pt mine, nu eu's infectata O_O )

Thx!

Daca primesti mesaj in mesajeria de pe FB nu il deschide sub nici o forma, pentru ca risti sa-ti fie accesat si spart contul. Asa am patit eu acum un an. Ma jucam poker pe Zynga pe Facebook si intr-o zi primesc un mesaj, chipurile de la Zynga Games si era margat cu Urgent. Am dat click pe el, m-a dus nu stiu pe ce pagina unde scria ceva aiureli, cica in legatura cu regulile jocului, etc. Ei bine, mai tarziu am aflat ca Zynga nu corespondeaza prin mesager cu userii de pe Facebook si ca orice mesaj cu acest expediator este fals. Deasemenea am descoperit ca tot creditul (4 mil de chips) de la jocul de poker mi-a disparut. Pe parcursul a o saptamana dupa aceea, primeam avertisment de la Facebook cum ca contul meu era accesat din locatie : Indonezia si ma intreba sa confirm daca sunt eu sau nu. Eu am alta locatie setata, evident, din moment ce nu locuiesc in Indonezia.

 

A trebuit sa-mi schimb e-mailul si parola la cont. Acum mi-am pus una asa de complicata incat a trebuit sa mi-o notez undeva sa nu o uit. :lol:

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca primesti mesaj in mesajeria de pe FB nu il deschide sub nici o forma, pentru ca risti sa-ti fie accesat si spart contul. Asa am patit eu acum un an. Ma jucam poker pe Zynga pe Facebook si intr-o zi primesc un mesaj, chipurile de la Zynga Games si era margat cu Urgent. Am dat click pe el, m-a dus nu stiu pe ce pagina unde scria ceva aiureli, cica in legatura cu regulile jocului, etc. Ei bine, mai tarziu am aflat ca Zynga nu corespondeaza prin mesager cu userii de pe Facebook si ca orice mesaj cu acest expediator este fals. Deasemenea am descoperit ca tot creditul (4 mil de chips) de la jocul de poker mi-a disparut. Pe parcursul a o saptamana dupa aceea, primeam avertisment de la Facebook cum ca contul meu era accesat din locatie : Indonezia si ma intreba sa confirm daca sunt eu sau nu. Eu am alta locatie setata, evident, din moment ce nu locuiesc in Indonezia.

 

A trebuit sa-mi schimb e-mailul si parola la cont. Acum mi-am pus una asa de complicata incat a trebuit sa mi-o notez undeva sa nu o uit. :lol:

Care va sa zica, esti jucatoare. (w00t) Iti plac cipsurile.

Cat despre Indonezia, nu e asa de greu. Sunt programe ce iti pot arata ca ip-ul tau este de la polul nord. Prin urmare, poate era chiar vecinul tau cel ce ti-a furat "malaiul". :crazy:

 

Simpla deschidere a mesajului nu iti poate face nimic, sa nu dai click pe link sau sa devalui alte date, asta este periculos.

Editat de Two

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care va sa zica, esti jucatoare. (w00t) Iti plac cipsurile.

 

Simpla deschidere a mesajului nu iti poate face nimic, sa nu dai click pe link sau sa devalui alte date, asta este periculos.

Yep imi place Texas Holdem. :P

Da asa este, am uitat sa mentionez. Era un link in mesaj si eu am dat click pe el si am ramas fara malai. :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×