Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Orgoliul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Persoanele orgolioase se faluteaza singure si cred ca prea des confunda orgoliul cu demnitatea. In general, cred ca viata noastra ar fi mult mai frumoasa daca n-am da atata satisfactie orgoliului.

  • Upvote 10

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Persoanele orgolioase se faluteaza singure si cred ca prea des confunda orgoliul cu demnitatea. In general, cred ca viata noastra ar fi mult mai frumoasa daca n-am da atata satisfactie orgoliului.

 

Ai mare dreptate.Si nu o spun ca moralist, ci ca orgolios.Prost de orgolios.

Dar nu cred ca exista tratatament.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In teorie e 100% adevarat. In viata de zi cu zi insa... Oamenii care lasa laoparte prea des orgoliul sunt perceputi ca fiind slabi, si ajung sa fie exploatati si sa se profite de ei. E foarte greu de distins dinafara ce este orgoliu prostesc si ce este demnitatea sau personalitatea. Si atunci, ce zic eu: pentru tine insuti e bine sa nu pui orgoliul in fata propriilor interese, ca ar fi stupid. Dar in fata altora trebuie sa salvezi aparentele pentru a nu fi catalogat drept slab, pentru ca traind in societate depindem din pacate foarte mult de opinia altora despre noi.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu consideri ca esti orgolios, eu nu imi permit sa te contrazic, insa eu n-am reusit sa observ c-ai fi. Si am mai observat ca orgoliosii nu prea recunosc c-ar fi orgoliosi. :)

 

In teorie e 100% adevarat. In viata de zi cu zi insa... Oamenii care lasa laoparte prea des orgoliul sunt perceputi ca fiind slabi, si ajung sa fie exploatati si sa se profite de ei. E foarte greu de distins dinafara ce este orgoliu prostesc si ce este demnitatea sau personalitatea. Si atunci, ce zic eu: pentru tine insuti e bine sa nu pui orgoliul in fata propriilor interese, ca ar fi stupid. Dar in fata altora trebuie sa salvezi aparentele pentru a nu fi catalogat drept slab, pentru ca traind in societate depindem din pacate foarte mult de opinia altora despre noi.

De ce te-ar interesa cum te percep ceilalti, nu cumva orgoliului ii e frica sa nu fie sifonat? In ceea ce priveste faptul ca ceilalti ar putea profita de faptul ca nu esti orgolios, nu cred ca e posibil, lipsa de orgoliu nu-i egala cu lipsa de personalitate si nici nu presupune absenta demnitatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orgoliul in cuplu (si in familie in general) si in prieteniile stranse trebuie sa lipseasca. Sunt relatiile noastre cele mai importante, cu ajutorul carora functionam corect, avem nevoie sa le cultivam, iar orgoliul impiedica dezvoltarea lor.

In relatiile cu restul, colegi de munca, cunoscuti si mai stiu eu cine, o cantitate rezonabila de orgoliu nu cred ca strica. Tocmai pentru a nu fi luati de prosti, cum zicea nu_vreau.

  • Upvote 9

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In teorie e 100% adevarat. In viata de zi cu zi insa... Oamenii care lasa laoparte prea des orgoliul sunt perceputi ca fiind slabi, si ajung sa fie exploatati si sa se profite de ei. E foarte greu de distins dinafara ce este orgoliu prostesc si ce este demnitatea sau personalitatea. Si atunci, ce zic eu: pentru tine insuti e bine sa nu pui orgoliul in fata propriilor interese, ca ar fi stupid. Dar in fata altora trebuie sa salvezi aparentele pentru a nu fi catalogat drept slab, pentru ca traind in societate depindem din pacate foarte mult de opinia altora despre noi.

 

Pai tocmai ce spui tu e teorie si nu real. Stim cu totii cum ar fi bine dar nu putem.Unii, evident...cred ca de fapt majoritatea.

@Prozac:

Daca tu consideri ca esti orgolios, eu nu imi permit sa te contrazic, insa eu n-am reusit sa observ c-ai fi. Si am mai observat ca orgoliosii nu prea recunosc c-ar fi orgoliosi. :)

Daca nu eram orgolios eram insurat, si nu pe forum.

Eu n-am intrat niciodata pe un forum de socializare in timpul casniciei (doar cu vreo luna inainte de divort, cand am devenit suspicios)

Apoi am avut alta relatie si tot orgoliul i-a pus capat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orgoliul in cuplu (si in familie in general) si in prieteniile stranse trebuie sa lipseasca. Sunt relatiile noastre cele mai importante, cu ajutorul carora functionam corect, avem nevoie sa le cultivam, iar orgoliul impiedica dezvoltarea lor.

In relatiile cu restul, colegi de munca, cunoscuti si mai stiu eu cine, o cantitate rezonabila de orgoliu nu cred ca strica. Tocmai pentru a nu fi luati de prosti, cum zicea nu_vreau.

 

Asta-i teorie, draga Amarena. In viata nu-i ca-n carti.

Cred ca de-asta prefer scriitorii ultrarealisti. (Marin Preda sau Liviu Rebreanu, de exemplu).Dar chiar si in scrierile lor, gasim fictiune.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×