Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mam casatorit la19 ani totul frumos ca la inceput dupa 5ani de casnicie am plecat impreuna in alta tara.Acolo sa transformat si a inceputiadul pt mine. Ziua muncea noaptea pleca la altele.Poate va intrebati eu ce faceam?Ei bine sotul meu ma seda cu pastile de somn ,cu valeriana, cu diazepam,de la efectele acestora nu mai stiam de mine nu miam dat seama ce se intampla nam banuit nici o clipa.Mia trebuit 1an si8luni ca sa imi dau seama .in romania nu aveam unde sa ma duc nu aveam casa parintii miau murit. Am ramas si am refuzat sa mai mananc,mancam doar ce cumparam eu cu mana mea.DE discutat cu el nici vorba spunea la toata lumea ca sunt nebuna,sa agravat si mai tare situatia cand dupa ce fumam ma lua ameteala si cascatul si adormeam .AMvenit in tara am bagat divort dar ce credeti?Mam inbolnavit atacuri de panica.In aceasta situatie fara bani fara servici si bolnava neam inpacat .MA ajutat 1an jumate cat a tinut tratamentu,nu neam certat nici o zi ne luam in brate si parca nu trecusem eu prin toate astea,.Acum imi dau seama ca antidepresivele ma facuse sa uit totul .A TRECUT 6 luni de cand am terminat tratamentul si am inceput sa simt iar ca miar pune ceva din cand in cand el zice sa iau iar antidepresive ca sant nebuna apropo el na recunoscut niciodata ca mia facut asa ceva.Ei bine cred ca anxietatea dinaintea depresiei isi spune cuvantul ca vreau sa plec de la el si nu pot pt ca am o frica raman fara aer si imi fac tot felul de griji pe ce voi face cand voi fi singura.PS in aceasta relatie am fost intretinuta de el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sotul meu ma seda cu pastile de somn ,cu valeriana, cu diazepam,de la efectele acestora nu mai stiam de mine nu miam dat seama ce se intampla nam banuit nici o clipa. Mia trebuit 1an si8luni ca sa imi dau seama

Chiar nu ti-ai dat seama nici macar o clipa ca te lua cu somn sau moleseala mereu, ceea ce inainte banui ca nu ti se intampla ? Un an si opt luni ca sa-ti dai seama ca tu esti pastilata de nu mai stiai de tine ? Hai da-o dracului de treaba. Alt om s-ar fi dus la doctor dupa o vreme sa vada ce se intampla cu el.

 

sa agravat si mai tare situatia cand dupa ce fumam ma lua ameteala si cascatul si adormeam

Fumai tigari sau ce ?

 

AM venit in tara am bagat divort dar ce credeti? Mam inbolnavit atacuri de panica.In aceasta situatie fara bani fara servici si bolnava

Parca ziceai ca nu ai la cine trage in Romania. La cine ai tras, la prieteni, rude ? Te-au intretinut ei din moment ce tu nu aveai servici si bani ?

 

Acum imi dau seama ca antidepresivele ma facuse sa uit totul .A TRECUT 6 luni de cand am terminat tratamentul si am inceput sa simt iar ca miar pune ceva din cand in cand el zice sa iau iar antidepresive ca sant nebuna apropo el na recunoscut niciodata ca mia facut asa ceva.

Eu zic sa nu te lasi de antidepresive. Nebuna n-ai fi tu, dar ceva ceva nu e in regula cu tine si asta nu musai ca-ti face sotul ceva. Sa inteleg ca te-a luat inapoi, s-a impacat cu tine, te-a ajutat un an de zile prin tratament medical, numai ca sa te intretina din nou si sa te pastileze ? Mai sa fie. rolleyes.gif O cfi vreun masochist din ala weirdo care vrea sa tina o victima la casa lui. O fi vreun serial killer mai stii.

 

Mie imi miroase toata povestea asta a fi cusuta cu atza alba, de la o posta. Dar in caz ca ma insel si e adevarata, mergi si fa-ti un test psihologic.

 

PS: Deasemenea ziceai ca inainte nu ti-ai dat seama nici macar o clipa ca chipurile te-ar pastila el. Acum de 6 luni ti s-au dezvoltat simturile asa deodata ? :think:

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@31ani:

Ei bine sotul meu ma seda cu pastile de somn ,cu valeriana, cu diazepam,

Cum ai dedus ca era diazepam si valeriana? Poate era fenobarbital sau oxazepam.

Daca l-ai fi prins ar fi trebuit sa aveti macar o discutie aprinsa.

Diazepamul creeaza dependenta, p-asta ai simtit-o?Totusi, un an si opt luni...se instaleaza sevrajul, apar insomnii groaznice.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am voie sa sfatuiesc initiatoara sa consulte un psihiatru ? Vorbesc serios, nu e hate post. Cred ca ar fi benefic pentru ea, nu e nicio rusine. Nici nu insinuez ca sufera de ceva, ca altfel tasta dintr-un salon gri plin cu legume. Dar i-ar putea servi.

 

Psihiatru am zis, nu psiholog.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

v-as ruga inainte sa dati cu barda si sa trimiteti oamenii la psihiatri sa aratati putina bunavointa si empatie. Cred ca e minimul. Nu cred ca e cazul sa se dea nimeni rotund, cand afla ca cineva este intr-un cerc vicios din care nu stie sa iasa. Asta nu e fotbal sa va dati cu parerile aiurea. Merci.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar diagnosticul pentru care ai primit tu tratament atata timp, care a fost?

Si cine ti-a pus diagnosticul, a fost un psihiatru?

 

v-as ruga inainte sa dati cu barda si sa trimiteti oamenii la psihiatri sa aratati putina bunavointa si empatie. Cred ca e minimul. Nu cred ca e cazul sa se dea nimeni rotund, cand afla ca cineva este intr-un cerc vicios din care nu stie sa iasa. Asta nu e fotbal sa va dati cu parerile aiurea. Merci.

Eu te-as ruga sa citesti si sa observi delirul care musteste in postarile domnisoarei, inainte sa spui ca n-ar avea nevoie de psihiatru.

Singura nu se face bine...si daca a primit tratament, nu un cretin i-a prescris tratamentul.

Ma gandesc ca a fost si in urma unei consultatii.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

v-as ruga inainte sa dati cu barda si sa trimiteti oamenii la psihiatri sa aratati putina bunavointa si empatie. Cred ca e minimul. Nu cred ca e cazul sa se dea nimeni rotund, cand afla ca cineva este intr-un cerc vicios din care nu stie sa iasa. Asta nu e fotbal sa va dati cu parerile aiurea. Merci.

Nu se pune problema de lipsa de empatie sau de bunavointa. Tocmai din aceste doua ratiuni izvoraste recomandarea mea. Asta si faptul ca al meu creier s-a contorsionat cand a citit problema doamnei. Care problema n-a fost rezolvata satisfacator in trecut, deci trebuie investigata si rezolvata acum si pe viitor.

Viata e grea in epoca noastra, societatea cumva ne impinge sa devenim singuratici si paranoici. Desi mijloacele de trai nu-s tocmai o problema, conexiunile interumane s-au deteriorat intr-o asemenea masura incat lumea imaginara de multe ori o invadeaza pe cea reala.

 

Bah, ce dreq e cu postarea asta pe capul meu ?... Cred ca e din cauza ca sunt treaz, desi m-am straduit sa nu fiu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit deunazi o nuvela scurta in care un medic si-a inchis intr-o camera cu pereti galbeni sotia, pe care o trata ca pe o nebuna. Nuvela e scrisa in schimb de ea, din perspectiva unei persoane catalogate ca fiind "paranoica".

 

Eu nu zic ca ea nu are probleme, dar sa indopi pe cineva cu sedative ca tu sa mergi la "puf" e strigator la cer. Nu?

 

 

 

Eu te-as ruga sa citesti si sa observi delirul care musteste in postarile domnisoarei, inainte sa spui ca n-ar avea nevoie de psihiatru.

Singura nu se face bine...si daca a primit tratament, nu un cretin i-a prescris tratamentul.

Ma gandesc ca a fost si in urma unei consultatii.

 

Eu nu zic ca ea nu are anumite probleme care ridica semne de intrebare, dar cu atat mai mult are nevoie de cineva responsabil care sa o inteleaga si o trateze cu demnitate. Deci un mare minus din partea mea pentru el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit deunazi o nuvela scurta in care un medic si-a inchis intr-o camera cu pereti galbeni sotia, pe care o trata ca pe o nebuna. Nuvela e scrisa in schimb de ea, din perspectiva unei persoane catalogate ca fiind "paranoica".

Eu nu zic ca ea nu are probleme, dar sa indopi pe cineva cu sedative ca tu sa mergi la "puf" e strigator la cer. Nu?

Ala de indoapa cu sedative nu e psihiatru, e un personaj din filmele americane cu spitale de nebuni in care se intampla lucruri groaznice, cu socuri electrice, monstri cu gheare lungi sub pat si in locuri intunecate, zgomot de lanturi, urlete la intervale neregulate si neoane care palpaie, ca-s stricate si, culmea, nu se gasesc bani sa fie inlocuite.

 

Daca eu as avea impresia ca am fost indopat cu sedative, m-as duce intai la doctor ca sa verific, ca eu nu-s doctor, deci diagnosticele puse de paranoia din dotare s-ar putea sa fie gresite, iar daca as afla ca totusi am avut dreptate, urmatorul drum ar fi la politie.

Editat de alone4ever

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×