Sari la conținut
Forum Roportal
DanielSann

NOKIA WIFI

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un NOKIA C5-03 ...si as avea o intrebare ...este posibil sa folosesc telefonul ca modem wifi , sa folosesc internetul wifi gasit , pe pc ?

Nokia pretinde ca ar trebui sa mearga, daca iti instalezi pe respectivul PC soft-ul Nokia Suite (fost Ovi, fost Nokia PC Suite). Eu am incercat in urma cu aproximativ un an, pe Nokia E63 si la vremea aceea n-am reusit.

 

Poti cauta detalii pe forumurile de limba engleza, se numeste "tethering" ce incerci tu sa faci. Tether inseamna la origine "a priponi" (calul, de exemplu) sau ca substantiv, priponul in sine :P . Probabil ca s-a folosit acelasi termen fiindca in felul asta "priponesti" telefonul (presupus a fi mobil, in mod normal) la PC-ul pe care vrei sa obtii acces Internet.

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nokia pretinde ca ar trebui sa mearga, daca iti instalezi pe respectivul PC soft-ul Nokia Suite (fost Ovi, fost Nokia PC Suite). Eu am incercat in urma cu aproximativ un an, pe Nokia E63 si la vremea aceea n-am reusit.

 

Poti cauta detalii pe forumurile de limba engleza, se numeste "tethering" ce incerci tu sa faci. Tether inseamna la origine "a priponi" (calul, de exemplu) sau ca substantiv, priponul in sine :P . Probabil ca s-a folosit acelasi termen fiindca in felul asta "priponesti" telefonul (presupus a fi mobil, in mod normal) la PC-ul pe care vrei sa obtii acces Internet.

 

 

nokia pc suite merge , dar merge doar sa fac modem cu internetul cu MB ...cu cel de wifi nu merge ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca se poate sau nu face treaba asta cu telefonul tau. Ce pot sa iti spun e ca uzual la tehtering, se foloseste internetul mobil, si acea conexiune poate fi sharuita cu calculatorul. Teoretic orice conexiune de internet poate fi sharuita cu oricine, cu conditia ca device-ul sa stie sa ruteze acea conexiune unde vrei tu. Nu stiu insa de ce iti bati capul sa dai unui telefon un asemenea task, cand poti pur si simplu sa atasezi la calculator un banal USB WiFi dongle de 30-40 de lei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×