Sari la conținut
Forum Roportal
Equilibrium Girl

Ce salariu aveti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Nu, nu .. suntem inca 3 care am zic ca castigam NIMIC :lol:

 

Adica am totusi niste mici surse de venituri, unul stabil si altele nu ... dar nu le consider job

 

Iar tu gresesti ca te uiti doar la salariu cand te decizi sa te angajezi. O cariera e importanta. Iar asta nu se face decat incepand sa muncesti. Dupa inspiratie si dupa ce oferte ai. Altele mai bune vor apare.

E gresit sa ne bazam mereu pe venitul altuia. Chiar daca e familia noastra. Acum esti tanara, si poate nu ai intalnit persoane de 45 de ani, femei, care nu au muncit toata viata si care sunt puse in situatia la varsta aia sa se intretina singure. E o situatie deloc comoda, crede-ma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In categoria oamenilor care vor sa stie daca sa emigreze sau nu,

 

 

Asta nu se compara asa ... cat castigi in Romania si cat vei primi de exemplu in Phoenix!!!

Intr-o alta tara o vanzatoare stie limba la perfectie ca sa si castige ceva ca altfel nici nu te angajeaza, insa sint job-uri unde se poate castiga. In departamentul de Sanatate mereu se cauta insa cu educatie locala sint preferate pana ce nu ei cauta forta de munca in tara straina ca se schimba vanzarea. Au fost acum cativa ani americanii in RO si au adus asistente medicale la toate nivelele de educatie si castiga ca si cei locali in acest caz, plus ca le merge si in fondul de pensie cotizatie!!!

 

On topic: in State daca cineva te intreaba asa ceva, raspunsul este: L-am raportat la IRS*!

firma care colecteaza taxele in USA, adica Dumnezeul, Masonul Sef, etc., Unchiul Sam mai popular :crazy:

 

*IRS = Internal Revenue Services

 

Eu nu lucrez!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar tu gresesti ca te uiti doar la salariu cand te decizi sa te angajezi. O cariera e importanta. Iar asta nu se face decat incepand sa muncesti. Dupa inspiratie si dupa ce oferte ai. Altele mai bune vor apare.

E gresit sa ne bazam mereu pe venitul altuia. Chiar daca e familia noastra. Acum esti tanara, si poate nu ai intalnit persoane de 45 de ani, femei, care nu au muncit toata viata si care sunt puse in situatia la varsta aia sa se intretina singure. E o situatie deloc comoda, crede-ma.

Pai la ce sa te uiti cand lucrezi? Nu la bani?

Cine munceste degeaba azi? Tu ai munci? Daca tu ai veni cu 200 lei acasa pe luna si sotul tau la fel ce ar fi?

Chiar nu-mi permit sa lucrez pe nimic si sa-mi neglijez si familia si sa risc sa ajung acasa cien stie cum la ora 24 noaptea prin orase cu taxiuri etc.

Ideea principala la mine nu sunt pana la urma banii, nu am fugit niciodata dupa bani, imi luam sot bogat daca vroiam :) Dar nu am primit alternative de a creste de jos, intr-o firma mare. Sa o iau de jos dar sa fie o companie in care stiu ca pot creste daca ma vad ca muncesc. Dar in ce mi s-a oferit pana acum nu ramaneam nici cu bani si nici o posibilitatea de avansare. Intram pe un post si ieseam tot de pe ala si dupa 50 de ani , daca avem norocul ca parintii nostri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai la ce sa te uiti cand lucrezi? Nu la bani?

Cine munceste degeaba azi? Tu ai munci? Daca tu ai veni cu 200 lei acasa pe luna si sotul tau la fel ce ar fi?

Chiar nu-mi permit sa lucrez pe nimic si sa-mi neglijez si familia si sa risc sa ajung acasa cien stie cum la ora 24 noaptea prin orase cu taxiuri etc.

Ideea principala la mine nu sunt pana la urma banii, nu am fugit niciodata dupa bani, imi luam sot bogat daca vroiam :) Dar nu am primit alternative de a creste de jos, intr-o firma mare. Sa o iau de jos dar sa fie o companie in care stiu ca pot creste daca ma vad ca muncesc. Dar in ce mi s-a oferit pana acum nu ramaneam nici cu bani si nici o posibilitatea de avansare. Intram pe un post si ieseam tot de pe ala si dupa 50 de ani , daca avem norocul ca parintii nostri.

 

Pai multe companii pacalesc angajatii ca sa lucreze pe un salariu de nimic promitandu-le posibilitatea de a-si construi o cariera si pana cand constata angajatul ca nu are sanse oricat de bun ar fi, gasesc pe altul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai multe companii pacalesc angajatii ca sa lucreze pe un salariu de nimic promitandu-le posibilitatea de a-si construi o cariera si pana cand constata angajatul ca nu are sanse oricat de bun ar fi, gasesc pe altul .

Exact asa fac si cei de la CGS unde-i sclavagism in toata regula.

Nu stiu cum o fi in Bucuresti, dar in Brasov e bataie de joc. Te ademenesc cu " salarii la nivel occidental" asta insemnand 600 de lei plus bonuri si lucrezi si sambete si duminici si pana la ora 24. Si cica sanse de promovare. Eu am o cunostiinta lucreaza de 2 ani acolo si tot pe acleasi post ii, acelasi salariu, doar ca acum lucreaza 6 zile din 7, nu 5 din 7. Daca ar fi asa cum zic ei de ce cauta non-stop personal? Pentru ca nimeni nu poate sa stea in conditiile date de ei. Ei mizeaza mai mult pe studenti. Doar am vazut cand am fost l a interviu. Ma simteam ca in liceu. Tinerii de 20 de ani care stau la mama si nu platesc facturi si mancare si ce castiga is banii lor de buzunar. NU vor oameni de familie care vor sa ramana pe un post mai mult timp, sa lucreze, sa promoveze, sa castige mai mult. Ei vor mereu flux nou si sa-i plateasca mereu cu 600 lei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu .. suntem inca 3 care am zic ca castigam NIMIC :lol:

 

Adica am totusi niste mici surse de venituri, unul stabil si altele nu ... dar nu le consider job

Samsara....vad ca esti pasionata de dulciuri si bucatariseala....poate iti poti gasi ceva in domeniu...care implica si un pic de creativitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta ma chinui sa fac acum, sa fac torturi la comanda. Mai am unele comenzi dar putine, nu ma stie inca lumea si romanii is parliti. Prefera un tort obosit de la cofetarie cu 35 lei kg decat sa le fac eu unul oroginal cu ingrediente mai bune, proaspete cu 50 lei kg :focus: Asta in conditiile in care e f putin 50 lei kg pentru unele torturi la care migalesti mult si la care cea mai mare parte se duce pe ingrediente si eventual transport.

Am vrut sa fac ceva cu fonduri europene, dar ei iti dau doar jumate, cealalta jumate trebuie sa o ai tu. De fapt tu trebuie sa ai suma intreaga si ei iti vor da in rate cand isi amintesc ce-ti datorau. DEci nici micile afaceri nu sunt pentru parliti ..

Editat de samsara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa fiu macabru dar daca ai face coliva ai castiga mai bine. Si cererea ar fi mai mare....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

On topic: in State daca cineva te intreaba asa ceva, raspunsul este: L-am raportat la IRS*!

firma care colecteaza taxele in USA, adica Dumnezeul, Masonul Sef, etc., Unchiul Sam mai popular :crazy:

 

*IRS = Internal Revenue Services

 

Si la noi se zice : e confidential ! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×