Sari la conținut
Forum Roportal
Ciocârlan

Ce e de facut atunci cand nu (mai) ai incredere in nimeni?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Evident, nu voi insira motivele pentru care am ajuns sa nu mai am incredere in nimeni - aproape nimeni. Singura persoana care inca imi mai inspira incredere, este bunicul meu de 91 de ani; care, indiferent de cum am progresat si eventual, am regresat in viata, niciodata nu m-a tratat cu mai putin respect fata de ceilalti nepoti, care desigur, au ajuns mai bine decat mine: job stabil si bun, casa, familie, copii, etc.

Insa asta nu inseamna ca s-a ferit sa ma critice vreodata - dar cel putin a facut-o cu buna dreptate si intentie. Desi, de vreo 5 ani a devenit cam incoerent, tot el este singurul om care-mi inspira incredere. De ce... nu stiu.

Totusi, ma gandesc ca va muri in curand si ca voi fi nevoit sa-mi traiesc tot restul vietii dezvoltandu-mi in continuare instinctul de auto-conservare.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

`ce e de facut cand nu mai ai incredere in nimeni?`

 

Sa ai mare grija sa nu iti pierzi increderea in tine si sa ti-o consolidezi. Iar apoi, sa nu pierzi din vedere ca poate aparea cineva demn de increderea ta. Sau chiar mai multi cineva-uri.

 

 

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am incredere in nimeni, decat in parintii mei care nu ca nu ma critica, dar ar face orice pentru mine si nu m-ar folosi pt nimic in lume. Nu as putea spune asta despre ceilalti...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sa ai mare grija sa nu iti pierzi increderea in tine si sa ti-o consolidezi.

Corect, de asta apelez mereu la instinctul de auto-conservare.

 

Sau chiar mai multi cineva-uri.

Refuz in mod constient asa ceva. Nu sunt tocmai exemplarul ideal, pentru a intretine relatii de prietenie in cadrul unei multimi/anturaj. Mai ales daca acei "cineva" i-am cunoscut recent.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Refuz in mod constient asa ceva. Nu sunt tocmai exemplarul ideal, pentru a intretine relatii de prietenie in cadrul unei multimi/anturaj. Mai ales daca acei "cineva" i-am cunoscut recent.

 

Nu ma refeream la a avea o multime de prieteni foarte buni, ci la posibilitatea de a exista mai mult decat o singura persoana demna de incredere.

 

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce e de facut atunci cand nu (mai) ai incredere in nimeni?

Sa te asiguri ca altii pot avea incredere in tine, desi, sa recunoastem, nu cred ca sunt multi cei care spun absolut totul vreunei persoane, absolut tot ce simt, tot ce fac, tot ce le trece prin cap, nu poti sa ai incredere absoluta in cineva pentru ca...pur si simplu, nu poti si nu neaparat pentru ca persoana respectiva nu ar fi de incredere.

 

Intotdeauna exista un lucru pe care il tinem pentru noi, fie de teama ca ne-ar putea judeca, fie pentru ca nu consideram necesar sa-l stie altii, fie pentru ca ne este rusine sa il spunem si lista poate continua.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

plasa pentru tzantzaroaice :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×