Sari la conținut
Forum Roportal
karmin

Prurit insuportabil, tratament va rog

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna dimineata,

V-am descoperit de curand si m-am gandit ca ma puteti ajuta, pentru ca observ ca sunteti bine informati.

Tatal meu are ciroza hepatica cu virusul C, si cred ca este in faza terminala... Are mancarimi insuportabile pe tot corpul, nu poate dormi noaptea din cauza asta. Am reusit sa fac rost de acel medicament minune Cholestabil, dar nici asta nu-si mai face efectul.

Va rog frumos, daca stiti alt tratament, spuneti-mi si mie cum il pot ajuta!

carmen

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Carmen,

Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu nici un sfat in problema ta, dar am vrut sa stii ca sunt cu sufletul alaturi de tine , ptr. ca si tatal meu a avut ciroza hepatica si stiu ce inseamna si cum evolueaza. El nu a avut nici un virus. In schimb, eu am hepatita C si cred ca de acolo de unde este m-a ajutat sa o depistez la timp si mi-a dat indirjirea sa suport acest tratament cu Interferon (cu rezultate bune pina acum) ca sa o pot trata.

Iti doresc mult curaj, sa fii tare si incurajeaza-l mult si pe el. Daca vrei sa ma mai intrebi ceva si stiu sa-ti raspund, sunt aici.

Cu prietenie, Mihaela. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Acum am vazut mesajul tau si sper din suflet ca informatiile pe care ti le transmit sa-ti foloseasca; si mama mea are ciroza si ne-am confruntat cu aceeasi agonie pe care o creeaza pruritul; acesta se formeaza datorita cantitatii exagerate de bilirubina, care nu se mai elimina in mod constant, regulat, datorita deteriorarii functiilor ficatului. Noi am trecut de acest impas cu ajutorul Cholestiraminei, care , din pacate nu se gaseste la noi in tara. Aceasta (cel putin in cazul mamei) a dat rezultate extraordinare. Asociata cu alte medicamente(ursofalk, no-spa, lactuloza) dar cred ca si singura are efecte benefice. Sa nu uit si de crema Pivalat de flumetazon pe care am folosit-o prin aplicatii locale, care a mai calmat durerile provocate de mancarime.

Iti trimit toate datele pe care eu le am despre acest medicament (poate ai posibilitatea sa procuri din Germania, Olanda, Spania pe baza retetei emise de dr. curant al tatalui tau):

-Firme producatoare:Stada Germania, Bristol-Myers Squibb GmbH, Austria, Hexal Germania;

Poti gasi Cholestiramina sub urmatoarele forme:

-Quantalan(Elvetia ); Questran(Olanda, Anglia), Resincolestiramina(Spania), Colestyramin Stada/Colestyr von ct/Quantalan(Germania), Cholibar(USA). Ce este important este cantitatea de 4 grame de colestiramina pe care trebuie sa o contina produsul.

O cutie costa in jur de 40 de Euro (depinde de tara). Sper din tot sufletul sa-ti foloseasca ceea ce ti-am scris.

Nu ezita sa ma contactezi ori de cate ori ai nevoie(ID yahoo mess: klaradodyn)

Multa putere si sanatate !!!!

Clara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua! Bine v-am gasit.

 

Incerc si eu cu toata speranta sa gasesc solutii sau cel putin sfaturi in privinta subiectului abordat aici.

Mama mea a fost tratata impotriva hepatitei C cu interferon si ribavirina timp de un an. Analizele la ficat sunt imbucuratoare, dar din pacate, la scurt timp dupa incheierea tratamentului (sf anului 2004) a inceput sa sufere de prurit. Am reusit sa obtinem cholestyramine sub forma de praf dizolvabil in apa si pentru aproximativ 2 luni, acest tratament a fost eficace.

La momentul de fata insa ne aflam in impas, nefunctionand absolut nici un medicament impotriva pruritului si pe masura ce simptomele sunt tot mai grave (intensificarea mancarimilor, depresie, insomnie, greata) ne intrebam daca exista totusi o solutie de ameliorare.

 

Va multumesc foarte mult.

Ioana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si sotul meu a avut mancarimi teribile, mai ales in zona bratelor unde facea injectiile. Tot din acest forum mi s-a sugerat sa ma uit pe pagina http://hepatita-c.myforum.ro/referate-vt1090.html, lucru ce l-am facut. Acolo e o lucrare de la un congres din Germania de anul trecut. Dintre schemele de tratament sugerate acolo , am ales pentru inceput ceva ce mi s-a parut simplu si fara vreo contraindicatie : crema uree +menthol. La farmacie mi-a facut o crema "tractopon" (producator VECTEMS.A. Spania) care e uree si farmacista a desfacut tubul si a adaugat menthol. Sotului meu i-a ajutat. Initial ustura un pic dar apoi e eficienta. El incercase intai cu Claritina si efectul a fost nul. S-a ameliorat acum si iritatia pielii.

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Indraznesc si eu sa va dau o sugestie, incercati ceai de urzica in amestec cu papadie. 10g din fiecare planta la 250 ml de apa se fierbe cca. 3 minute. Ceaiul nu se bea indulcit ci se pune un cristal doi de sare, sa fie un gust sarat placut. Puteti incerca si suc de radacina de papadie mai ales ca acum nu e zapada si e usor de gasit si de frunze de papadie dupa care se bea ceai de urzica. Erau o doamna de pe forum, colega de suferinta care a incercat si a obtinut rezultate bune dar era un prurit datorita trat cu interferon...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine mai cauta medicamentul Questran sau Quantalan (alta denumire sub care se gaseste ) substanta activa fiind aceasi si anume Colestiramina contactati-ma la 0757 775 636 sau 0746 697 630 .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×