Sari la conținut
Forum Roportal
Mihaela-eu

Ionela,un inger chinuit de multe boli ,are nevoie de voi

Postări Recomandate

Fiti alaturi de noi!

 

Ionela s-a nascut pe data de 15 iulie 2005 la maternitatea din Ploiesti, orasul in care si locuim. Eram foarte bucurosi cand ea a venit pe lume, dar din pacate bucuria ni s-a umbrit imediat, cand dupa cateva ore de la nastere, doctorii ne-au spus ca ea sufera de o boala grava.

Dupa mai multe investigatii doctorii ne-au spus ca ea sufera de o boala foarte rara numita cutis marmorat congenital (o boala a pielii).

Atunci ei ne-au mai spus ca boala aceasta nu o sa afecteze si alte organe, dar nu a fost sa fie asa.

Pe la varsta de 8 luni am vazut ca fetita nu sta in fundulet si nu facea unele lucruri pe care le facea majoritatea copiilor de varsta ei.

Am plecat cu fetita la Bucuresti pentru investigatii si doctorii de acolo ne-au spus ca ea sufera de o boala grava a sistemului nervos-tetrapareza spastica.

Cand am auzit ca fetita mai sufera si de o alta boala grava am zis ca pica cerul pe noi, nu vroiam sa acceptam ca fetita noastra este atat de bolnava.

Am fost la multe centre de recuperare aici in tara dar rezultatele au fost mici.

Acum 4 ani am auzit de o clinica din Ucraina unde am fost si noi cu fetita pentru tratament.

Dupa acele cure de tratament, incepusera sa se vada progrese vizibile, Ionela statea mult mai bine in fundulet si intelegea mult mai multe lucruri.

Dupa ce am venit cu ea din Ucraina am fost cu ea la un control oftalmologic la Bucuresti si doctorii ne-au dat o alta veste proasta, Ionela mai suferea de inca o boala grava : glaucom congenital la ambii ochi.

Noi am vazut ca fetita nu vede prea bine, dar nu ma gandeam sa sufere de o boala atat de grava a ochilor.

Am operat-o de urgenta , iar acum doi ani a mai suferit inca doua operatii la ambii ochi si anul trecut inca doua.La ultimul control ,doctorul oftalmolog ne-a spus ca e posibil ca fetita sa mai sufere si alte operatii.

Si parca nu era de ajuns asa, ca in ianuarie acum 3 ani , dupa o pneumonie foarte puternica, fetita noastra a intrat in coma de gradul 3 din cauza sistemului imunitar foarte slabit.

Atunci doctorii nu i-au mai dat nici o sansa, dar Ionela s-a luptat cu boala si dupa 3 zile ea a iesit din coma.

Din cauza acestei suferinte ea pierdut toate progresele pe care ea le-a facut pana atunci.

De curand am mai fost internate la Bucuresti,pentru ca fetita se simtea f rau ,era aproape gata sa intre iar in coma . Acolo dupa mai multe investigatii am aflat ca Ionela mai sufera de inca 2 boli: limfangiomatoza retroperitoneala(chisturi renale) si sangerari digestive pentru care v-a trebuia sa ia tratament zilnic .

 

Tratamentele de care Ionela are nevoie permanent sunt:

 

vitamine si minerale ,colostrum si cod liver oil ,toate de la Childlife(toate acestea costa 350 lunar)

10 cutii de lapte lunar,Nutren Junior de la Nestle (o cutie costa 50 ron)

Tarosin,Maalox si Nexium ptr problemele digestive.

 

Terapiile-600 lei lunar.

 

Din cauza veniturilor f mici ,nu avem posibilitatea sa-i asiguram fetitei toate aceste tratamente si terapii,de aceea apelam la toate persoanele cu suflet care vor sa o ajute pe Ionela.

 

 

Ptr mai multe detalii ma puteti apela la nr de telefon.0764479833

Avem si 2 conturi deschise la BRD.

 

CONTURI:

 

Lei: RO35BRDE300SV37931003000

Euro:RO26BRDE300SV37931183000

 

 

COD SWIFT -BRDE ROBU

 

CONTURILE SUNT DESCHISE LA BRD ,SUCURSALA MALU ROSU,PLOIESTI PE NUMELE SAMAREANU MIHAELA-MARIANA.

 

 

Va multumim tuturor care sunteti alaturi de noi!

post-357625-0-99096100-1325571504_thumb.jpg

post-357625-0-76355300-1325571519_thumb.jpg

post-357625-0-42864500-1325571527_thumb.jpg

post-357625-0-37539800-1325571533_thumb.jpg

post-357625-0-65448700-1325571543_thumb.jpg

post-357625-0-12805500-1325571561_thumb.jpg

post-357625-0-78441900-1325571572_thumb.jpg

post-357625-0-88515600-1325571586_thumb.jpg

Editat de Mihaela-eu
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am marcat topicul ca fiind important si speram sa primiti cat mai multe raspunsuri pozitive. Poate ar ajuta si cateva fotografii cu Ionela.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ati atasat acte medicale, cazul este credibil. Daca mai aveti si alte acte, le puteti atasa.

In ce stadiu este Ionela acum? Poate sa mearga, poate vorbi? Este constienta de ce se intampla cu ea si in jurul ei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai am si alte acte dar nu le am scanate in calculator,voi ruga azi un vecin sa mi le scaneze si le voi atasa diseara.

 

Ionela inca nu merge ,sta doar in fundulet,e constienta de tot ce se intampla in jurul ei ,dar inca nu poate vorbi.Spune doar mama,dar cu f mare greutate.

Terapeutii ne-=au spus ca va merge si va vorbi,dar trebuie muncit f mult cu ea si asa cum am spus si mai sus ,noi nu avem posibilitate sa-i facem decat cateva sedinte pe luna ptr ca avem cheltuieli f mari si cu celelalte tratamente si avem un venit lunar de 1700 ron si 1500 ron ne costa tratamentele si terapiile.Plus ca din cauza problemelor ea are nevoie si de regim special ,de imbracat si jucarii nici nu mai stiu de cand nu i-am mai cumparat ptr ca nu mai avem posibilitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, poate se poate face ceva si in privinta hainutelor si a jucariilor. Ce masuri are, este dezvoltata ca un copil de varsta ei sau e mai mititica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E mai micuta.Ea are acum 6 ani si jumatate ,dar arata ca un copil de 4-5 ani .Are 110 cm.

 

Am uitat sa va spunem ,ca anul trecut in noiembrie cand ne-am internat cu ea ptr investigatii la Bucuresti ,doctorii de acolo ne-au spus ca din cauza bolii f rare,are un risc f mare de a face cancer.Aceasta veste m-a "daramat" f mult psihic,chiar nu stiu daca as suporta sa mai sufere si de o alta boala si una atat de grava,deja viata ei a fost pana acum numai chin si suferinta :cry: :cry:

Editat de Mihaela-eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar ajuta niste tratamente naturiste cu regim strict vegetarian. Din punctul meu de vedere, cel putin laptele este otrava pentru organism. Este otrava si creaza dereglari pt adulti, cu atat mai mult pt copii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate ar ajuta niste tratamente naturiste cu regim strict vegetarian. Din punctul meu de vedere, cel putin laptele este otrava pentru organism. Este otrava si creaza dereglari pt adulti, cu atat mai mult pt copii.

 

Pippo,poate o fi asa cum spui tu,dar noua acest lapte ni l-a recomandat doctorii de la Bucuresti ,ptr ca fetita nu lua deloc in greutate si manca f bine.Acest lapte ,este un lapte special ptr copii distrofici si Ionelei i-a mers f bine cu el,pana sa i-l dam avea 11 kg,acum are deja 15 kg.

Eu am recomandarea ptr ac lapte si pe ultima iesire din spital,sper sa gasesc pe cineva sa scanez actele sa le puteti vedea si voi,acolo am recomandarea cu toate tratamentele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pippo,poate o fi asa cum spui tu,dar noua acest lapte ni l-a recomandat doctorii de la Bucuresti ,ptr ca fetita nu lua deloc in greutate si manca f bine.Acest lapte ,este un lapte special ptr copii distrofici si Ionelei i-a mers f bine cu el,pana sa i-l dam avea 11 kg,acum are deja 15 kg.

Eu am recomandarea ptr ac lapte si pe ultima iesire din spital,sper sa gasesc pe cineva sa scanez actele sa le puteti vedea si voi,acolo am recomandarea cu toate tratamentele.

Stiu ca sunt multe produse etichetate speciale, insa pt mine (si pentru destui altii) sunt niste minciuni. Acum, laptele asta special, cat timp este lapte animal, e acelasi lucru. Poate este imbogatit cu anumite elemente care tocmai alea ajuta, dar asta nu-l face mai putin otrava, tot lapte ramane.

 

In loc sa aruncati milioane aiurea pe medicamentele recomandate de medicina alopata, care mai mult deregleaza organismul, mergeti la un medic bun naturist si intariti-i copilului organismul si sistemul imunitar prin alimentatie echilibrata 100% vegetariana si esente naturale.

 

Un medic naturist sigur v-ar putea explica multe. Sunt chiar si pe forumul asta anumite discutii importante tema asta.

 

Inainte sa mai aruncati banii pe medicamentele medicinei alopate, ar fi indicat macar sa incepeti sa va interesati detaliat de medicina naturista.

Editat de Pippo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×