Sari la conținut
Forum Roportal
Fiero

Ce este realitatea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este realitatea reprezentata de perceptiile pe care le avem asupra a tot ce ne inconjoara? Daca multe dintre credintele noastre pot fi false, iar simturile ne inseala deseori, prin ce modalitate am putea sa o descoperim, sa o apreciem la adevarata ei valoare?

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce este realitatea?

 

Realitatea = "Eu Sunt Cel Ce Sunt" = Ceea ce exista efectiv = Dumnezeu

 

Realitatea este starea de fapt a existentei.

 

Ce este adevarul?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este realitatea reprezentata de perceptiile pe care le avem asupra a tot ce ne inconjoara? Daca multe dintre credintele noastre pot fi false, iar simturile ne inseala deseori, prin ce modalitate am putea sa o descoperim, sa o apreciem la adevarata ei valoare?

Realitatea este total independenta de perceptiile noastre.

In padure sunt arbori chiar daca nu a fost nimeni sa-i vada sau sa-i pipaie.

In spatiu sunt sori si planete independent de capacitatea mea/noastra de a le observa si analiza.

Deci ce este real nu are nicio legatura cu noi.

Asta este definitia filozofica.

Cea reala este un pic diferita si diferenta vine de la numarul de senzori si calitatea lor care defineste o oarecare realitate dintr-un mediu uman.

Un om vede o realitate relativa lui care poate fi extrem de subiectiva.

1000 de oameni vad o realitate de 1000 de ori mai precisa si cu un risc de subiectivitate de 1000 de ori mai redus.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta este definitia filozofica.

Cea reala este un pic diferita si diferenta vine de la numarul de senzori si ...

De fapt nu neaparat "cea reala" este ceea ce ai definit, ci este "cea stiintifica" ceea ce ai definit - descrierea realitatii conform stiintei moderne.

 

Ce am aratat eu mai sus este descrierea realitatii conform religiilor.

 

--------------------------------

 

Nu neaparat descrierea realitatii conform stiintei moderne este "mai reala" (mai adevarata) decat descrierea realitatii (Dumnezeu) conform religiilor.

 

Eu pot spune ca descrierea realitatii conform religiilor este aceea "mai reala" (mai aproape de adevar), iar descrierea realitatii conform stiintei moderne este incompleta si pe alocuri eronata. Asta rezulta din ceea ce inteleg eu despre realitate. Dar hai sa nu spun ca "am dreptate" si ca definitia realitatii conform religiilor este "mai reala". As spune doar sa cercetati impartial ambele descrieri ale realitatii.

Editat de Pippo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunostintele obtinute pot fi unele nefolositoare, iar experientele negative pot afecta perceptia.

Nemultumitului i se ia darul. Cunostintele sunt de nepretuit pentru cine le cunoaste valoarea.

 

Dar daca simti ca ele nu te ajuta, e cazul intr-adevar sa te reconsideri cu totul. E cazul sa uiti totul si sa inveti din nou precum un copil mic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce am aratat eu mai sus este descrierea realitatii conform religiilor.

Asta e o aberatie lingvistica.

Religiile nu au nimica in comun cu realitatea.

Religiile sunt bazate pe credinta si cu toti sti ca ........ credinta este increderea in ce e nestiut si necunoscut.

Adica un dopaj psihologic.

E ca si cum tu incerci sa ma convingi ca in vaca lui Vasile se afla sufletul bunici.

Editat de AndreiRN
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta e o aberatie lingvistica.

Religiile nu au nimica in comun cu realitatea.

Evident si normal ca religiile nu au nimic in comun cu realitatea ta. Deoarece in realitatea ta nu exista macar un minim de cunostinte spirituale.

Editat de Pippo
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Realitatea este independenta de individ sau societate.

"Realitatea mea sau a ta" este un termen virtual care reprezinta imagina realitati in oglinda individuala sau a unui grup social.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×