Sari la conținut
Forum Roportal
Nicusormihai

O solutie sa inchid un descoperit de salariu, va rog

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara.

Am doua credite de nevoi personale fara ipoteca ~ 7500 Euro la Alpha Bank si ~ 2000 Euro la Credit Europe, pana prin 2017 (contractat in 2007) cu o rata de 170 euro/luna.

Pe langa asta, mai am un descoperit de salariu de 9500 RON la Bancpost, si un salar de 1700 RON.

La descoperitul asta imi ia dobanda lunar peste 100 RON, de vreo 3-4 ani, le-am tot dat, si contul este tot pe 0 (sau pe minus).

Am trecut pe la mai multe banci, inclusiv cele mentionate mai sus, dar cum sunt deja indatorat ~ 50%, nici nu vor sa auda de un nou credit de 9500 RON, cu toate ca eu in secunda 2 voi achita overdraftul si il voi inchide, deci gradul de indatorare nu-mi va creste.

Mentionez ca sunt bun platnic, cu un istoric bun la bancile la care am avut conturi.

Daca aveti vreo idee ce as putea face sa nu mai platesc degeaba dobanda aia, va rog sa-mi ziceti, o banca cu un grad de indatorare mai mare de 50%, o institutie financiara nebancara serioasa..

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.

Am doua credite de nevoi personale fara ipoteca ~ 7500 Euro la Alpha Bank si ~ 2000 Euro la Credit Europe, pana prin 2017 (contractat in 2007) cu o rata de 170 euro/luna.

Pe langa asta, mai am un descoperit de salariu de 9500 RON la Bancpost, si un salar de 1700 RON.

La descoperitul asta imi ia dobanda lunar peste 100 RON, de vreo 3-4 ani, le-am tot dat, si contul este tot pe 0 (sau pe minus).

Am trecut pe la mai multe banci, inclusiv cele mentionate mai sus, dar cum sunt deja indatorat ~ 50%, nici nu vor sa auda de un nou credit de 9500 RON, cu toate ca eu in secunda 2 voi achita overdraftul si il voi inchide, deci gradul de indatorare nu-mi va creste.

Mentionez ca sunt bun platnic, cu un istoric bun la bancile la care am avut conturi.

Daca aveti vreo idee ce as putea face sa nu mai platesc degeaba dobanda aia, va rog sa-mi ziceti, o banca cu un grad de indatorare mai mare de 50%, o institutie financiara nebancara serioasa..

Va multumesc.

 

Pentru np-uri negarantate in ron - perioada maxima 60 luni fara refinantare - grad mai mare de 50% - poti incerca la garanti sau pbr.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

descoperit de salariu = overdraft???

 

 

Ce interesant e terminologia!!!

 

Cum sa fi bun platnic daca ai ajuns in aceasta "gaura neagra"???

 

Overdraft se conisdera act de neglijenta sa nu zic altfel si NIMENI nu-ti mai imprumuta bani ca nu stii sa-i manajezi. In Statele Unite asta este o situatie lejera ca sint banci care te scot din situatie ca-ti unifica toate datoriile, obtin banii cu dobanda mica la fel si rata lunara mai mica sa n-ai probleme de rambursare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

La descoperitul asta imi ia dobanda lunar peste 100 RON, de vreo 3-4 ani, le-am tot dat, si contul este tot pe 0 (sau pe minus).

 

Pai daca ai deja banii, de ce nu iti faci un cont in banca lor, pe care sa iti puna sechestru pana termini de achitat si de inchis descoperirea pe salariu?

Stiu ca la credite se permite atat descoperirea de salariu, cat si asigurarea cu un cont bi-lateral, unde o anumita suma 'giranta' sa ii asigure ca ai de unde sa ii platesti. Pe ea pun sechestru pana te decizi sa renunti la credit.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce interesant e terminologia!!!

 

Cum sa fi bun platnic daca ai ajuns in aceasta "gaura neagra"???

 

Overdraft se conisdera act de neglijenta sa nu zic altfel si NIMENI nu-ti mai imprumuta bani ca nu stii sa-i manajezi. In Statele Unite asta este o situatie lejera ca sint banci care te scot din situatie ca-ti unifica toate datoriile, obtin banii cu dobanda mica la fel si rata lunara mai mica sa n-ai probleme de rambursare.

El nu are nevoie nici de critica nici de etichetare si nici de ceea ce se face prin Statele Unite. El traieste in Romania si ii trebuie sfaturi pertinente de la cei de acolo.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fa o refinantare la unul din cele doua credite sau, transforma overdraftul in credit, si ai scapat. Dar e posibil ca rata creditului sa depaseasca 100 de ron lunar. Insa scapi in cativa ani.

 

Asadar, refintarea este mai avantajoasa in situatia ta.

 

Daca nici una din aceste solutii nu o poti aplica, iti mai ramane doar sa iti maresti veniturile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tututor,

Eu am avut o problema asemenatoare si dupa indelungi cautari, o cunostinta mi-a recomandat VERIDA CREDIT. Si acuma le multumesc pentru ca m-au ajutat cu un credit pe care nimeni nu mi-l acorda. Ghiocel incearca si la ei si sunt sigura ca te vor asculta si te vor intelege.

0730/074.002 - nr consilierului meu.

Succes si te inteleg!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.

Am doua credite de nevoi personale fara ipoteca ~ 7500 Euro la Alpha Bank si ~ 2000 Euro la Credit Europe, pana prin 2017 (contractat in 2007) cu o rata de 170 euro/luna.

Pe langa asta, mai am un descoperit de salariu de 9500 RON la Bancpost, si un salar de 1700 RON.

La descoperitul asta imi ia dobanda lunar peste 100 RON, de vreo 3-4 ani, le-am tot dat, si contul este tot pe 0 (sau pe minus).

Am trecut pe la mai multe banci, inclusiv cele mentionate mai sus, dar cum sunt deja indatorat ~ 50%, nici nu vor sa auda de un nou credit de 9500 RON, cu toate ca eu in secunda 2 voi achita overdraftul si il voi inchide, deci gradul de indatorare nu-mi va creste.

Mentionez ca sunt bun platnic, cu un istoric bun la bancile la care am avut conturi.

Daca aveti vreo idee ce as putea face sa nu mai platesc degeaba dobanda aia, va rog sa-mi ziceti, o banca cu un grad de indatorare mai mare de 50%, o institutie financiara nebancara serioasa..

Va multumesc.

Buna, poti incerca o refinantare a tuturor creditelor intr-un singur credit de refinantare si cand spun toate includ si descoperitul de cont. Adreseaza-te pentru refinantare la una dintre bancile la care ai credit. Poate iti face o negociere si-ti mai scade marja dobanzii la creditul existent. Dacu cunt credite contractate anterior lunii octombrie 2011. Poti sa faci o refinantare pe o perioada de pana la 10 ani, ca urmare vei avea o rata mai mica si automat un grad de indatorare mai mic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×