Sari la conținut
Forum Roportal
zipp3r

Am nevoie de un sfat pentru a lua o decizie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

salut. am o relatie cu o fata de 10 luni. la inceput vroiam doar o relatie si asta am facut, i-am dat libertate. ea a locuit o perioada cu mine(3-4 luni), intr-o garsoniera, din care am plecat pentru ca proprietarul a dat-o. acum suntem la casele noastre si ne vedem foarte rar. am avut o perioada in care am simtit nevoia sa stau mai mult singur(cam 2 saptamani) si nu tineam foarte mult lagatura, oricum ne vedeam si vorbeam la telefon. dupa astea 2 saptamani, a plecat un weekend la bucuresti la fostul ei prieten la care a stat 3 zile. eu sunt o fire complicata si imi bag nasul in mesaje, arhive de messenger, etc, astfel am reusit sa aflu ca pleaca la fostul. am discutat cu ea si m-a mitit ca pleaca la o matusa, si am spus ok, dar cele 3 zile in care stiam ca e cu fostul au trecut oribil. cand s-a intors ne-am intalnit si am discutat, i-am spus ca stiu tot, dar nu a vrut sa recunoasca tot, mi-a spus ca a ramas doar o noapte la el si mai era cineva cu ei. tin destul de mult la ea, si i-am spus ca nu vreau sa mai discutam despre asta daca si ea vrea sa mergem mai departe, sa uitam, si ea a spus ca si ea tine la mine si a fost de acord. stiu ca e vina mea ca am scapat-o din cauza ca simteam nevoia de singuratate. tot umbland prin arhive si mesaje am aflat alte chestii care ma innebunesc pur si simplu, practic i-am violat intimitatea si gandurile. dupa acel weekend, ea e destul de distanta cu mine, sau poate asa a fost mereu dar nu am vazut eu. acum am gandesc ca oricum relatia nu va mai fi la fel, si oricum cred ca o sa-mi dea papucii, lucru care nu l-as vrea, dar cred ca e inevitabil. urmeaza sa ne intalnim si sa ramana la mine o noapte, in care o sa incerc ultimele "cartuse" sa vad daca schimb ceva...SA LAS LUCRURILE SA DECURGA DE LA SINE SAU SA O TERMIN EU? stiu ca o sa-mi fie greu, dar ma gandeam ca daca fac asta macar am sansa sa isi dea seama daca tine la mine si vrea sa fie cu mine.

Editat de zipp3r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut. am o relatie cu o fata de 10 luni.

N-ai avut, nu, rabdare sa mai astepti 17 ani? :lol:

 

Serios acum, nu cred ca te place prea mult. Ea pare o micutza mincinoasa in cautare de stabilitate, tu un imatur posesiv si "complicat".

 

Ghici unde duce combinatia asta? :)

 

SA LAS LUCRURILE SA DECURGA DE LA SINE SAU SA O TERMIN EU? stiu ca o sa-mi fie greu, dar ma gandeam ca daca fac asta macar am sansa sa isi dea seama daca tine la mine si vrea sa fie cu mine.

Eu zic sa lasi lucrurile sa decurga de la sine, sa nu mai fortezi relatia (sa-ti scoti din tine atitudinea posesiva si sa n-o mai privesti pe fata ca fiind "a ta"), sa pui accent pe prietenie, desi poate pentru tine este imposibil vazand cat de implicat esti sentimental. Daca te doare tare, iar ea face "chestii" cu altii, cel mai bine pentru tine este sa o pupi de despartire si sa intrerupi orice contact cu ea.

 

Daca te doare ceea ce face, si esti sigur ca are contacte cu altii, dar ea incearca totusi sa te tina, sa nu te piarda, sa fii rezerva ei, e foarte important sa o indepartezi. Deoarece in cazul asta te tine din interes pentru eventuala ei siguranta si nu ii pasa de tine. Si cand cuiva nu-i pasa de tine, nu o sa ezite sa te calce in picioare mai devreme sau mai tarziu pentru binele sau egoist.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am avut o perioada in care am simtit nevoia sa stau mai mult singur(cam 2 saptamani) si nu tineam foarte mult lagatura,

 

Nu stii ce ai simtit pana cand nu ai pierdut-o ...tipic...in rest subscriu cu ce a spus pippo...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fa ce a zis Pippo si o sa-ti fie intai foarte rau, apoi foarte bine.

Sau poti face ce faci tu mai departe si iti va fi rau, cum iti e si acum, si foarte rau mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsurile rapide! ma simt mai bine cand vad ca ma intelege si pe mine cineva. ma simt foarte "rezerva" intradevar. ma gandeam sa nu-i spun nimic si sa dispar pur si simplu, sa inchid tel, sa nu intru pe net, etc, sau sa ii spun ceva care sa ii dea putin de gandit?

 

P.S. ea are 21 eu 22 :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca trebuie sa-ti desenez ce a facut ea cu fostul iubit ,nu?? Iti zic un lucru ,ea clar va mai face asa . Nu merita iertata ,te simti mai ok pe moment dar in timp se aduna multe din partea ei si vei suferi si mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut. am o relatie cu o fata de 10 luni. la inceput vroiam doar o relatie si asta am facut, i-am dat libertate. ea a locuit o perioada cu mine(3-4 luni), intr-o garsoniera, din care am plecat pentru ca proprietarul a dat-o. acum suntem la casele noastre si ne vedem foarte rar. am avut o perioada in care am simtit nevoia sa stau mai mult singur(cam 2 saptamani) si nu tineam foarte mult lagatura, oricum ne vedeam si vorbeam la telefon. dupa astea 2 saptamani, a plecat un weekend la bucuresti la fostul ei prieten la care a stat 3 zile. eu sunt o fire complicata si imi bag nasul in mesaje, arhive de messenger, etc, astfel am reusit sa aflu ca pleaca la fostul. am discutat cu ea si m-a mitit ca pleaca la o matusa, si am spus ok, dar cele 3 zile in care stiam ca e cu fostul au trecut oribil. cand s-a intors ne-am intalnit si am discutat, i-am spus ca stiu tot, dar nu a vrut sa recunoasca tot, mi-a spus ca a ramas doar o noapte la el si mai era cineva cu ei. tin destul de mult la ea, si i-am spus ca nu vreau sa mai discutam despre asta daca si ea vrea sa mergem mai departe, sa uitam, si ea a spus ca si ea tine la mine si a fost de acord. stiu ca e vina mea ca am scapat-o din cauza ca simteam nevoia de singuratate. tot umbland prin arhive si mesaje am aflat alte chestii care ma innebunesc pur si simplu, practic i-am violat intimitatea si gandurile. dupa acel weekend, ea e destul de distanta cu mine, sau poate asa a fost mereu dar nu am vazut eu. acum am gandesc ca oricum relatia nu va mai fi la fel, si oricum cred ca o sa-mi dea papucii, lucru care nu l-as vrea, dar cred ca e inevitabil. urmeaza sa ne intalnim si sa ramana la mine o noapte, in care o sa incerc ultimele "cartuse" sa vad daca schimb ceva...SA LAS LUCRURILE SA DECURGA DE LA SINE SAU SA O TERMIN EU? stiu ca o sa-mi fie greu, dar ma gandeam ca daca fac asta macar am sansa sa isi dea seama daca tine la mine si vrea sa fie cu mine.

Eu zic ca niciodata nu va fi a ta,atata timp cat te minte si merge la fostul iubit e clar.Pune tu capat relatiei ca ea asta isi doreste de fapt,dar nu stie cum sa ti-o spuna.Mai bine suferi o luna pana o uiti,decat inca vreo 10 luni stand pe langa ea.Nu merita sincer,iti murdareste sentimentele cu ipocriziile ei,nu e fata pt un singur baiat asta e sigur,ii place extremul si daca tu nu ii oferi ii ofera fostul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×