Sari la conținut
Forum Roportal
Cata009

FlashMob Romania

Postări Recomandate

Va salut,

 

As vrea sa aduc in discutie fenomenul de Flash Mob, si as vrea sa va cer parerea despre aceasta modalitate de manifestare sociala.

 

ca si definitie un flashmob este :

 

" eveniment social, manifestat printr-un grup mare de oameni care se aduna brusc intr-un loc public, face ceva neobisnuit pentru o scurta perioada de timp, apoi se disperseaza rapid "

 

In Romania in ultima vreme s-au organizat o serie de Flash Mobs, unele mai reusite si altele mai putin reusite. As vrea sa discutam totusi despre fenomenul in sine, credeti ca prin aceasta forma de manifestare se pot atrage mai multi oameni curiosi, si impactul ar putea fii mai mare ?

 

Va multumesc si va astept cu pareri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa aduc in discutie fenomenul de Flash Mob, si as vrea sa va cer parerea despre aceasta modalitate de manifestare sociala.

Manifestarile astea bine realizate ne amintesc atat participantilor cat si spectatorilor ca suntem oameni, si nu rotitele mecanice ale unui sistem fara suflet.

 

Felicitari ;)

 

Michael Jackson Dance Tribute - BUCHAREST

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... credeti ca prin aceasta forma de manifestare se pot atrage mai multi oameni curiosi, si impactul ar putea fii mai mare ?

 

Nu stiu, la ce impact te astepti? Unul local, de genu sa se sperie baba care iese din elementara, da, cu siguranta. Dar vreun ecou in societate nu se obtine nici daca pica fara suflare 20.000 de oameni. Ghici de ce.

Editat de nu vreau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

credeti ca prin aceasta forma de manifestare se pot atrage mai multi oameni curiosi, si impactul ar putea fii mai mare ?

Daca vrei un impact mai mare, nu merge oricum. Ai neaparata nevoie de doua lucruri: persoana potrivita si evenimentul potrivit.

 

Chesley Sullenberger a avut cel mai mare succes la capitolul asta. Erau inca 154 de oameni cu el si nu le-a zis decat un singur lucru: "brace for impact!". Dar toti cei 154 au trait sa-si spuna povestea, iar imaginile cu ei au facut inconjurul planetei.

 

Keep on trying! :spiteful:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa aduc in discutie fenomenul de Flash Mob, si as vrea sa va cer parerea despre aceasta modalitate de manifestare sociala.

 

Eu nu prea am auzit de flash moburi de succes in Romania. Am vazut unul acum doi ani la care au participat vreo cinci persoane. Erau mai multi ziaristi veniti sa relateze despre flash mob decat participanti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi filmuletul pus :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa spun. Ceea ce vad eu in clupul ala este mai mult un spectacol abil regizat, care se petrece in public. Daca te uiti atent, vezi ca in dansul de afara si in cel de la mall sunt aceeasi dansatori, care fac aceelasi miscari de dans, chiar sunt asezati in aceeasi ordine (tipul cu palaria, tipa cu bluza galbena, tipul cu maieu negru etc). Mie imi pare ca sunt membrii unui fan-club Michael Jackson, care au regizat cate un mic show prin mai multe locuri ca sa atraga atentia asupra idolului lor sau asupra lor. Am senzatia ca nu e chiar un flash-mob.

 

Eu stiam ca flash-mobul este o manifestare la care se aduna lume care in general nu se cunoaste, dar impartaseste o anume idee sau atitudine. Ma insel?

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista intodeauna un grup care apoi atrage discipoli.... cred

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×