Sari la conținut
Forum Roportal
AndreiCTR

Amici sau mai mult?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut , as vrea sa va impartasesc mica mea dilema.... De curand am reintalnit o "veche prietena" , spun veche deoarece ultima data cand ne-am vazut a fost cam acum 7 ani . Tin sa precizez ca parintii nostrii sunt prieteni iar pauza asta de 7 ani cat timp nu ne-am vazut a fost din cauza ca ai nostrii s-au certat , insa acum totul pare sa fie ok si sa-si vorbeasca iar. Eu am 21 ani , ea 20 , de cateva zile am inceput sa vorbim la tel / mess , si discutam despre absolut orice , chiar si ce ne place in special la sexul opus , cum ne comportam intr-o relatie , etc :) cu alte cuvinte...ne cunoastem mai bine...

Problema este in felul urmator : mie mi s-au aprins calcaiele dupa ea insa are prieten ( de foarte putin timp si mi-a spus ca nu e incantata de el si cauta sa-i puna capat ) . Desigur , eu auzind astea , am invitat-o sa iesim impreuna si a acceptat , dar o cu o zi dupa dintr-o gluma cu subinteles mi-a spus ceva de genu " poate nu e iubire , ci doar o iluzie"...

Replica asta mi-a dat mult de gandit... adica analizez ca ma intreaba tot felu de chestii cum ma comport intr-o relatie iar apoi sa-mi zica ca poate e doar o iluzie...? hm...

Inca nu am iesit cu ea si nu stiu daca sa incerc ce simt sau sa ramanem doar amici ca sa nu stric totul...

 

As vrea un sfat / parere ( ce ati face in astfel de situatie ) , sa astept cel putin pana se desparte de respectivul? Sa grabesc lucrurile si sa risc? Sa stau in banca mea? Orice idee / sfat e binevenit/a

 

Postez aici si va cer opinia pentru ca stiu ca cei impartiali de obicei au dreptate , fata de cei "amorezati" care ori sunt prea subiectivi ori pea obiectivi :)

Editat de AndreiCTR
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intrebari si relatare ca un pusti de 13 ani ....

 

 

si mamica m-a certat ca nu mi-am mancat biscuitii dar eu baiat mare mi-am pus si prezervativul.......ce fel de tineri sunteti ma voi? :focus:

Editat de Salvie
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As incepe prin a spune ca desi e benefic sa arati ca te bucuri de compania ei, nu e bine sa ii arati ca esti in limba dupa ea. Se sperie biata fata...

 

Sa scoti o fata din casa chiar nu e mare branza... Imagineaza-ti scenariul ca iesi cu o amica, cu care ai mai iesit de nu stiu cate ori, ca sa petreceti ceva timp impreuna, sa va relaxati. Imagineaza-ti ce ai face atunci. La fel sa te porti si cu tipa asta. Nu trebuie sa iesi cu nimic in evidenta, nu trebuie sa vorbesti prea mult, nu trebuie sa iti drapezi sentimentele, ca fac pariu cu tine ca ea o sa fie oricum cu ochii pe tine si o sa vada ce e de vazut. Daca o tipa te vrea, precis stie sa o si arate. Ce sa nu faci, deci, ti-am spus. Ce sa faci acum: sa arati ca poti fi ceea ce ar astepta ea de la un iubit: sa fii sigur pe tine, calm, relaxat, optimist, cu initiativa, cu un discret simt al umorului, in fine, lucruri din astea. Ca esti disponibil, stie deja; nu incerca sa o imbrancesti sa ia o decizie.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Andrei!

 

Un sfat va ingloba intotdeauna experienta de viata a celui/celei care ti-l da. Adica intr-un sfat vei gasi educatia, realitatea proprie, traumele sau bucuriile etc. persoanei care iti raspunde. Acestea pot fi mult diferite de ceea ce ai tu nevoie, asa ca analizeaza propriile experiente de viata, vezi ce a functionat si ce nu.. si in functie de asta ia decizia potrivita pentru tine. Astfel, iti asumi si responsabilitatea asupra deciziei, pentru ca este a ta.

Editat de Amarena
link reclama, scos citat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stai in banca ta...daca o sa fie interesata o sa iti dea ea de veste

 

cum vine asta? "stai in banca ta"? adica tu stai ca leguma ca o sa te caute ea daca-i place de tine? cam paguboasa idee.

 

eu zic sa se bage pustiul, sa o scoata la o cafea, la un film, la o muzica, la un club, in fine - la ce s-or mai duce pustii in ziua de azi, si sa-i spuna "bai, imi placi mult, hai sa fim impreuna". dup-aia or vedea ei. nici daca-l respinge nu-i vreo pierdere, ca ce-a avut si ce-a pierdut.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×