Salt la continut

Fotografie
- - - - -

case sasesti sau case de munte parasite

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
14 replici la acest subiect

#1 Calias

Calias

Ghiocel

• Members
  • 3 mesaje

Scris 23 October 2011 - 11:59 AM

va salut cu respect
stie cineva daca ,sint case sasesti parasite in care nu mai locueste nimeni si respectivi locatari nu mai au nevoie de ia ,in care as putea sa locuiesc ? adica case parasite prin munti ,prin sate parasite ,casa care as putea sa o iau fara bani ca nu am bani ,dar cu acte in regula ?
am auzit ca au plecat sasii si siau lasat casele si leau parasit ,prin Sibiu ,Brasov si alte judete cam cit ar costa o casa din asta ,daca exista asa ceva ?
multumesc
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 samsara

samsara

Daca

• Moderator
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 8407 mesaje

Scris 23 October 2011 - 06:20 PM

pai or plecat, dar asta acum 20 de ani; acum nu le mai gasesti nici sa te impusti, is ocupate
  • 0

#3 Diela

Diela

mititica deductivă şi noninvazivă

• Gold Member
  • 7047 mesaje

Scris 26 October 2011 - 02:00 PM

īncă mai sunt prin Apuseni sau īn Caraş-Severin, chiar a fost un documentar la tv
doar că sunt īn creierii munţilor, zone cu acces greu şi fără apă, curent sau īncălzire centralizată
  • 0

#4 The Unknown

The Unknown

Orhidee

• Gold Member
  • 13304 mesaje

Scris 26 October 2011 - 02:12 PM

īncă mai sunt prin Apuseni sau īn Caraş-Severin, chiar a fost un documentar la tv
doar că sunt īn creierii munţilor, zone cu acces greu şi fără apă, curent sau īncălzire centralizată

Sau daca le gasesti in localitate locuita inca de cativa batrini, sint in stare de ruina, cad bucata cu bucata caramizii sau tencuiala, sau daca trece o masina pe langa ele. Unele am vazut chiar la 50 cm de la strada si erau toata crapate de la TIR-uri care se frecau de ele cand luau curba ... Pacat ca nu s-a ocupat mai de aproape de aceste case minunate.
Cred ca primariile din aceste zone te pot ajuta, ca nu poti ocupa doar asa o casa.
  • 0

#5 lynxul_negru

lynxul_negru

Orhidee

• Gold Member
  • 5736 mesaje

Scris 26 October 2011 - 03:42 PM

In judetul Sibiu exista astfel de sate, in care gasesti case parasite: in nordul judetului adica pe Valea Tarnavei (de fapt pe vaile perpendiculare pe Tarnava, in satele aflate la ceva distanta de drumurile judetene), si pe Valea Hartibaciului. Cred ca gasesti asa ceva si prin judetul Mures si nu m-ar mira sa fie si prin Alba. Multe din casele sasilor au fost ocupate de tigani, altele au fost demontate bucata cu bucata de acestia - obiectele ramase prin casa le-au vandut in targ, cu lemnul au facut foc, tigla si caramida le-au vandut celor care au vrut sa construiasca. Mai sunt inca destule case goale, insa nu stiu sa spu n imic de regimul juridic al lor - daca proprietarii mai traiesc, daca mai exista mostenitori ... Te poti instala intr-o astfel de casa, dar va fi complicat sa gasesti proprietarii - trebuie sa vezi a cui a fost, sa gasesti adresele din Germania, etc. Oricum, casele parasite exista in satele foarte indepartate, pline de tigani, unde nu exista activitati economice, oamenii nu au unde se angaja si sunt saraci lipiti.
  • 1

#6 Black_Wizard

Black_Wizard

Wizard

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 528 mesaje

Scris 28 November 2011 - 04:52 PM

Vazusem pe la TV un reportaj, era un sat intreg parasit, dar nu mai stiu localitatea, daca imi amintesc o sa revin cu un mesaj.
  • 0

#7 lynxul_negru

lynxul_negru

Orhidee

• Gold Member
  • 5736 mesaje

Scris 28 November 2011 - 04:58 PM

Vazusem pe la TV un reportaj, era un sat intreg parasit, dar nu mai stiu localitatea, daca imi amintesc o sa revin cu un mesaj.

Exista mai multe sate parasite. Probabil ca tu ai vazut documentarul despre satul banatean Lindenfeld.
  • 0

#8 Black_Wizard

Black_Wizard

Wizard

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 528 mesaje

Scris 28 November 2011 - 05:00 PM

Am gasit ceva despre un sat din Salaj, Tog: http://www.alfanews....e-in-salaj.html

Exista mai multe sate parasite. Probabil ca tu ai vazut documentarul despre satul banatean Lindenfeld.

Cred ca da, era un nume german din cate imi amintesc :)
  • 0

#9 AndreiRN

AndreiRN

Orhidee

• Banned
  • 1021 mesaje

Scris 28 November 2011 - 11:14 PM

Dar de ce doresti tu o casa gratis?
Ai cumva un handicap?
  • 0

#10 lynxul_negru