Sari la conținut
Forum Roportal
nikas

Cine a distrus economia Romaniei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este posibil sa nu existe bani pt simularile celor mici? Se zgarcesc la 1 mld de lei vechi. Economia tarii se strica datorita politicienilor corupti care fac fala cu masini luxoase si vile, pe spatele romanului de rand. Mai au si pretentii la transport gratuit peste tot in Romania si medicamente gratuite :P 8)

Cate tari exportau petrol de la noi? Acum e randul nostru sa luam de la altii. Am ajuns de tot rasul.mai vor si in U.E :P :P Sunt oameni care nu au ce manca sau unde lucra iar ei vor in U.E. Se fura unul pe altul,se barfesc. Asta e politica? Economia dep in mare parte de cei aflati la putere. Au vandut strainilor tot ce era mai frumos in tara noastra si inca nu s-a terminat.

 

 

EDIT: Buna Nikas, si bun venit pe forum. Am o rugaminte - nu mai folosi CAPS LOCK pentru tot textul mesajului - ingreuneaza cititul. Mai multe detalii despre regulament gasesti aici. Acestea fiind zise... navigare placuta pe roportal! :doh:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este posibil sa nu existe bani pt simularile celor mici? Se zgarcesc la 1 mld de lei vechi. Economia tarii se strica datorita politicienilor corupti care fac fala cu masini luxoase si vile, pe spatele romanului de rand. Mai au si pretentii la transport gratuit peste tot in Romania si medicamente gratuite :P ;)

Cate tari exportau petrol de la noi? Acum e randul nostru sa luam de la altii. Am ajuns de tot rasul.mai vor si in U.E :yahoo: :o: Sunt oameni care nu au ce manca sau unde lucra iar ei vor in U.E. Se fura unul pe altul,se barfesc. Asta e politica? Economia dep in mare parte de cei aflati la putere. Au vandut strainilor tot ce era mai frumos in tara noastra si inca nu s-a terminat.

Bun venit pe forum, Nikas!!!! Resurse pentru SIMULARI poate se gasesc, cu stimularea micilor producatori este chiar o problema, de fapt face parte dintr-o procedura de ajustare de imagine politica. In realitate - sa fim seriosi, cine crezi ca ar avea interesul sa apara pe piata o gramada de oameni independenti financiar, care mai produc si bunuri, care ( ce nerusinareeee!!!!) mai ies si pe piata, uneori chiar se pot exporta (!), cind de fapt tot occidentul se lupta cu criza de supraproductie (adica au mai multa productie decit pot sa valorifice,deci n-au unde sa vinda si tare ar avea nevoie de o piata de desfacere asa ca Romania), somajul, saracia ( dai ai citit bine, acolo sint multi saraci, poate mai multi decit la noi, dar nu se face reclama ca si in cazul Romaniei), iar pentru ca in Romania singura cale sigura si rapida de inavutire este sa intri in politica, tuturor celor care s-au oplosit in cite-o functie mai rasarita le crapa buza dupa cite-o functie de demnitar. Chiar ai crezut ca ei sint acolo pentru a sluji pe cetatean? Poate cite unul, asa, dar ala nu-i normal. Si repede il vor inlatura ceilalti, prin metode specifice. De fapt ei ajung acolo un fel de mosieri moderni. Dar e la moda. Doar se fac retrocedari. Vom ajunge din nou in feudalism, dar feudele nu vor avea ca proprietar pe "Gheorghe" si pe "Vasile" decit daca vor avea suficienti bani sa-si cumpere feuda de la proprietarul de drept. Demnitarii nostri se pregatesc de pe acum, stringind bani , nu de alta dar poate ca din datorie patriotica, ca sa nu ajungem sclavii unor straini, mai bine ajungem sclavii lor...nu? Si de nu s-a putea altfel macar ne-o putea vinde pe niste bani buni nu? Si pentru ca vechii baroni au pasit de mult in legenda, au venit doar descendentii care au acum radacini ce stiu eu prin ce tari din EU, dar care cit sa-si ia niste bani de pe terenurile retrocedate tot au facut un drum pina in umila noastra tara. Ca doar nu s-o complica el sa investeasca aici... Cine le cumpara? Cine are bani! Cine are bani? Omul politic!!!!

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Economia tarii este distrusa de politicienii nostrii pe care ii "iubim enorm"!! :flowers: :P

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te uiti la cei care au cele mai mari afaceri si cei mai multi in banca (in Romania sau Elvetia, daca se stie) si o sa descoperi cine a distrus tara. Incepi din guvern si termini cu cei din primarii.

ura

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum dracu vedeti voi ca economia tarii e distrusa ?

In ce tara traiti ?

Poate nu merge chiar cum ar trebui , poate are niste lipsuri , dar in nici intr-un caz nu e distrusa !

Producem cat putem , crestem cat suntem lasati , invatam cat ni se spune...mai avem nevoie de un dram de noroc si ceva oameni competenti acolo sus !

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum dracu vedeti voi ca economia tarii e distrusa ?

In ce tara traiti ?

Poate nu merge chiar cum ar trebui , poate are niste lipsuri , dar in nici intr-un caz nu e distrusa !

Producem cat putem , crestem cat suntem lasati , invatam cat ni se spune...mai avem nevoie de un dram de noroc si ceva oameni competenti acolo sus !

Ai dreptate. Economia romaneasca functioneaza in parametri. Are doar nevoie de putina resuscitare pe ici pe colo prin punctele esentiale...zici ca poate are niste lipsuri...pai nu poate, sigur le are. Si nu vezi ca nu scrie "distrus" ci "dsitrus"? cred ca-i vorba de altceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum dracu vedeti voi ca economia tarii e distrusa ?

In ce tara traiti ?

Pai daca industria e la pamant, nu e logic ca economia e in cadere libera?

Te vei convinge dupa integrare, cand vom deveni piata de desfacere, mai exact groapa de gunoi a Europei!

Iar vinovati suntem noi, ca ne-am resemnat in fata coruptiei si a politicienilor.Parerea mea e ca mai trebuia inca o revolutie, una neregizata, ca apoi cei care ajungeau la putere sa aiba teama de opinia publica si de reactiile natiunii!

Dar ce sa-i faci, asa am fost noi romanii, o natie de "curve".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

traficul de influenta, nepotismul, adaptarea legilor conform nevoilor proprii, minciuna si neprincipialismul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Economia tarii era foarte logic sa fie distrusa dupa ce a picat regimul comunist pentru ca noi suntem exact ca niste copii...am fost tinuti din scurt si apoi cand am dat de libertate fiecare a facut ce a vrut.

Cea mai mare vina o au conducatorii nostri care sunt oameni ca si noi..si ei au facut exact ca restul.Adica au facut orice pentru bani...legal sau ilegal.

 

In concluziene-am facut-o cu mana noastra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×