Sari la conținut
Forum Roportal
Ghijoi

Fumatul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Despre cum sa te lasi de fumat exista deja un topic si sincer sa fiu nu m-am inspirat deloc de acolo; n-am folosit nici o tehnica si nici un alt subterfugiu; nu m-am lasat de fumat dimineata si nici in ziua de luni sau pe 1 ianuarie. Pur si simplu am zis ca nu mai fumez, ajunge...dupa aproape 27 de ani de fumat zilnic am zis ca ajunge... ajunsesem la un pachet si jumate pe zi aproape...mult, mult prea mult- acum ma zbat sa rezist tentatiilor ce-s in jurul meu; am trecut si proba "bauturii". Am facut ieri un gratar cu niste apropiati, fumatori si am consumat si bauturi alcoolice; am rezistat.

Cu adevarat te lasi de fumat dupa 2 ani si stiu ce zic; este dureros in primele zile (acum) cand ai ucide pentru o tigara. Ai o permanenta pofta de mancare pe care o amagesc cu dulciri ce contin "numai 2 calorii" :o:

"m-am mai lasat" de fumat de vreo 2 ori; o data vreo luna -2, altadata 8-9 luni (in urma cu vreo 12 ani)...si m-am apucat aiurea iarasi de fumat... o tigara cu foi, un pian alaturi... aiurea (fumatul numai :o: )

 

Acum, cand am deschis acest topic, am 5 zile de cand nu m-am atins de tigara!

Fostii fumatori, ce au de zis?

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Io am fumat 14 ani si ajunsesem la doua pachete pe zi (la distractii trei).Nu sfaturile si insistenta altora te ajuta.Daca vine din tine bine, daca e de la altii nu prea.Eu nu mai fumez de sase ani.M-a apucat asa fara motiv.Mi-am zis: Ia sa nu mai fumez deloc ca-i nasol...si cam atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre cum sa te lasi de fumat exista deja un topic si sincer sa fiu nu m-am inspirat deloc de acolo; n-am folosit nici o tehnica si nici un alt subterfugiu; nu m-am lasat de fumat dimineata si nici in ziua de luni sau pe 1 ianuarie. Pur si simplu am zis ca nu mai fumez, ajunge...dupa aproape 27 de ani de fumat zilnic am zis ca ajunge... ajunsesem la un pachet si jumate pe zi aproape...mult, mult prea mult- acum ma zbat sa rezist tentatiilor ce-s in jurul meu; am trecut si proba "bauturii". Am facut ieri un gratar cu niste apropiati, fumatori si am consumat si bauturi alcoolice; am rezistat.

Cu adevarat te lasi de fumat dupa 2 ani si stiu ce zic; este dureros in primele zile (acum) cand ai ucide pentru o tigara. Ai o permanenta pofta de mancare pe care o amagesc cu dulciri ce contin "numai 2 calorii" :o:

"m-am mai lasat" de fumat de vreo 2 ori; o data vreo luna -2, altadata 8-9 luni (in urma cu vreo 12 ani)...si m-am apucat aiurea iarasi de fumat... o tigara cu foi, un pian alaturi... aiurea (fumatul numai :o: )

 

Acum, cand am deschis acest topic, am 5 zile de cand nu m-am atins de tigara!

Fostii fumatori, ce au de zis?

Eu nu mai fumez de 7 luni.

Inainte mai avusesem 2-3 tentative de renuntare,dar s-au soldat cu esecuri.

Pentru aceasta ultima renuntare m-am pregatit psihic mai mult,desi nu fumam mult-aproximativ 10 tigari/zi.

Imi repetat mereu :daca X si Y a putut sa renunte, eu de ce nu as putea?

Oare chiar sunt mai slaba decat ei?

E adevarat pe mine m-au ajutat si plasturii Nicorete.

Aveam o data un plasture pus pe mana,am aprins o tigara si mi s-a facut rau.

Apoi,treptat,am uitat sa-mi mai pun plasturele si totusi nu am mai simtit nevoia sa fumez.

O fi fost efectul placebo,sau nu,nu stiu,dar uite ca am renuntat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te sfatuiesc din suflet sa rezisti eroic , indiferent cat de mari sau multe sunt tentatiile.

In afara de perioada sarcina - alaptare (2 ani ) , am mai renuntat o data pe o perioada de 1 an .Nu aveam de gand sa ma mai apuc de fumat dar din cauza unor probleme de sanatate cu cea mica ( care au fost trecatoare , slava domnului - sperietura a fost mare ) le-am luat instant , fara nici o problema sau greutate .Cred ca acesta a fost doar un motiv pentru a ma reapuca de fumat , constientizez ca nu mi-a fost de un ajutor real .Acum vreau sa renunt din nou , aman de pe o zi pe alta ....imi este mult mai greau decat data trecuta , asa ca .....din cauza asta te-am sfatuit sa rezisti .

Nu fumez mult cantitativ , 5- 10 tigari pe zi dar fumez de 20 de ani si tare as vrea sa le las si lasate sa fie .In general sunt ambitioasa , cand imi pun ceva in cap nu ma las pana nu rezolv dar in cazul asta .....sunt ca porcul - ,, decat asta ca e cald " :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stii cat de mult inseamna o tigara :lol:

dar si cat rau face ...... :o:

mor pe moralistii care au impresia ca fumatorii nu constientizeaza ca tigara face rau , ca nu e bine sa fumezi , etc

Eu sunt perfect constienta dar cu toate astea .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

au trecut vreo 4 saptamani de cand am deschis topicul asta; si tot de atunci n-am mai fumat... buna treaba :o: !

 

mai ales inainte de-o partida de sex?

nu stiu eu din astea! :>

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

urat!

urat obicei fumatul asta :crazy:

 

prima saptamana a fost un cosmar; ma trezeam sufocat noaptea... dormeam in reprize- acum este ok, insa ma caut inconstient de tigari (ma surprind singur :o: ); visez ca fumez, mai simt nevoia unei tigari (si asta de cateva ori pe zi)...m-am ingrsat vreun kil jumate, doua.

Editat de buleala
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×