Sari la conținut
Forum Roportal
Blueangel89

Salariu psiholog clinician

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uite ce e, daca vrei bani, orienteaza-te pe altceva.Nu vei scoate bani din astea.Nu se merita, investesti prea mult, si nu iese.Din salariile lor, oricat de trase de par ar fi, e ciu-ciu.Mai bine faci facultatea de Medicina aici, si pleci sa practici in afara.Apoi te poti intoarce sa-ti deschizi un cabinet aici, ai face bani asa.Dar medic la spital de stat, te astepta mari frustrari daca ai ganduri de imbogatire.O sa mai auzi povesti...Asta cu internatul era pe timpuri.Acum nu te interneaza nici sa mori.

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salariul ca psiholog clinician este destul de mic, poate fi si de 1500 lei, poate si mai putin, poate si mai mult, nu stiu (ba stiu un caz in care era in mana aproape 800 lei). Poate la o clinica privata sa fie mai bine, nu stiu prea clar acolo cum merg lucrurile. In spital insa, din pacate, inca exista rivalitate intre medici si psihologi. Superioritati, ranguri, rautati, bete-n roate, etc.

 

Cat despre partea "informala"...da, poti sa primesti, atentii, cum le numesti, insa avand in vedere ca pleci de la ideea asta, cumva, le ceri, ti se cuvin...m-as mira sa nu te reclame colegii medici.

 

Cat despre psihoterapie, nici in domeniul asta nu poti impune preturi prea mari, sunt reguli si norme peste tot.

 

Sper ca nu vei avea de-a face cu psihologia.

Sper ca iti vei muta gandul de la "spagi". Daca vrei bani indreapta-te catre ceva cu bani sigur castigati, sau ceva mai putin ortodox dar de efect: creditor, interprenor de diverse.

Personal, am reclamat pe multi care au cerut "atentii". E ok daca vreau eu sa-ti dau ceva, nu e ok sa mi se ceara ceva ca sa se faca treaba pentru care oricum am platit.

 

 

Succes in ce vrei sa faci, succes si in etica!

Editat de Sparkenbroke
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in al doilea post neaga ce scrie la primul post. la medicina la admitere se mai da doar anatomie, cand am intrat eu se dadea si fizica si chimie, am tras 4 ani ca sa intru. am facut-o pentru a doua realizare de sine a unor parinti frustrati social. in final n-am realizat nimic. proasta educatie au majoritatea rom

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

scuze,dar nu erai obligat sa o faci.

Si mie mi s-a spus de n-ori sa dau la farmacie.

Nu mi-a placut,nu am vrut si am ales drumul meu.

 

 

Nu ma puteam opune alegerii parintilor la varsta de 12-13 ani. Eu fac parte din generatia aia unde ca sa intri la sectia de biologie chimie incepeai meditatiile din scoala generala.Drept e ca ma puteam reorienta in clasa a 11-a sau a 12-a. Dar am pus botul la amagirile parintilor. Care durau deja de foarte multi ani. Cred ca din clasa 1-a voiau sa fiu medic.

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma puteam opune alegerii parintilor la varsta de 12-13 ani. Eu fac parte din generatia aia unde ca sa intri la sectia de biologie chimie incepeai meditatiile din scoala generala.Drept e ca ma puteam reorienta in clasa a 11-a sau a 12-a. Dar am pus botul la amagirile parintilor. Care durau deja de foarte multi ani. Cred ca din clasa 1-a voiau sa fiu medic.

Inteleg,probabil prin tine doreau sa-si atinga telurile personale esuate.

Din pacate,era o regula generala in acele vremuri.

Regula a caror implicatii au simtit-o copii lor toata viata-parinti ce doresc sa se realizeze prin proprii lor copii,uitand ca acei copii isi au propriile sperante si idealuri.

Cel putin ti-a placut meseria aleasa de parinti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Asta vara am dat admiterea la Facultatea de Medicina, dorind sa devin medic psihiatru... N-am intrat. Imi depusesem dosarul si la Facultatea de Psihologie. Acolo am intrat, fara admitere sau altceva... Acum, sincer sa fiu nu stiu prea multe despre ce pot face dupa absolvire. :D Stiu doar ca pot lucra in spital ca psiholog, am inteles ca diploma de absolvire nu este suficienta, ca este nevoie si de acreditare, eventual formare, diferite cursuri, etc. Cam cat castiga un psiholog clinician debutant, proaspat absolvent? Si, mai ales, stiu ca doctorii iau spaga, ca deh, asa e in Romania.... :D psihologii primesc si ei ceva? Daca da, cat? Intrebarea mea este adresata persoanelor care lucreaza in domeniu sau au lucrat, nu din auzite... Imi puteti raspunde si in privat daca e vreo problema sa vorbiti despre venituri nedeclarate pe forum...

 

Va multumesc anticipat!

 

Bani nu te vor multuni nici o data daca asta cauti.

Tot ce trebue sa sti este ca psiholog vei fi dupa 11 ani sau poti sa lucrezi nelicentiat dupa finalizarea facultati ca asistent in tr-o clinica privata ai sanse sa faci acelasi lucru ca si un licentiat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce trebue sa sti este ca psiholog vei fi dupa 11 ani sau poti sa lucrezi nelicentiat dupa finalizarea facultati ca asistent in tr-o clinica privata ai sanse sa faci acelasi lucru ca si un licentiat.

In ce tara angajeaza nelicentiati in psihologie/psihiatrie, chiar si la clinica privata ? rolleyes.gif

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nicaieri

 

Marius cred ca se referea la asistent medical . Ca psiholog nu te primeste nicaieri ca esti tu dragut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ce tara angajeaza nelicentiati in psihologie/psihiatrie, chiar si la clinica privata ? rolleyes.gif

 

Va simmtiti confotabil atunci cand fara sa stiti,va abordati stari de a nu sti este cea mai frumoasa stare de profunda conectare cu sine.Atunci ori ce trebue cunoscut in momentul respectiv cu adevarat si nu la momentul superficial,adica curiozitatea mentala,cea ce trebue cu adevarat cunoscut sau facut exista acolo in starea Dumneavostra care tot timpul sustine (EU STIU)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×