Sari la conținut
Forum Roportal
Blueangel89

Salariu psiholog clinician

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna!

 

Asta vara am dat admiterea la Facultatea de Medicina, dorind sa devin medic psihiatru... N-am intrat. Imi depusesem dosarul si la Facultatea de Psihologie. Acolo am intrat, fara admitere sau altceva... Acum, sincer sa fiu nu stiu prea multe despre ce pot face dupa absolvire. :D Stiu doar ca pot lucra in spital ca psiholog, am inteles ca diploma de absolvire nu este suficienta, ca este nevoie si de acreditare, eventual formare, diferite cursuri, etc. Cam cat castiga un psiholog clinician debutant, proaspat absolvent? Si, mai ales, stiu ca doctorii iau spaga, ca deh, asa e in Romania.... :D psihologii primesc si ei ceva? Daca da, cat? Intrebarea mea este adresata persoanelor care lucreaza in domeniu sau au lucrat, nu din auzite... Imi puteti raspunde si in privat daca e vreo problema sa vorbiti despre venituri nedeclarate pe forum...

 

Va multumesc anticipat!

Editat de Blueangel89

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba deloc de faima, pentru ca, direct spus: nu tine de foame. Da, ma atrage ideea de a lucra cu oameni, dupa cum spuneam, m-am pregatit in ultimii ani pentru admiterea la medicina, am facut un liceu de filologie. N-am zis toate astea ca sa nu deviez de la subiectul principal. Iar alegerea pe care am facut-o a rezultat mult din faptul ca nici anul viitor nu voi fi sigur ca voi intra la medicina, si daca as fi stat degeaba, as fi pierdut un an din viata, apoi inca unul... si nu imi doresc asta.

 

Banuiesc ca asta e aria potrivita pentru acest topic. Sunt nou pe acest forum si asta mi s-a parut cea mai "pe subiect".

Editat de Blueangel89

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca asta e aria potrivita pentru acest topic. Sunt nou pe acest forum si asta mi s-a parut cea mai "pe subiect".

 

nu are nici o legatura cu psihologia postarea ta, insa cu patologia psihica da

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci psihologie sau mai ales medicina pentru bani, nu stii in ce te bagi.Vei avea de tras...

 

in al doilea post neaga ce scrie la primul post. la medicina la admitere se mai da doar anatomie, cand am intrat eu se dadea si fizica si chimie, am tras 4 ani ca sa intru. am facut-o pentru a doua realizare de sine a unor parinti frustrati social. in final n-am realizat nimic. proasta educatie au majoritatea românilor, sunt educati sa fie lichele, copiii nu sunt orientati nici acum in functie de aptitudinile lor.

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu care e situatia cu parintii din ziua de azi...

In primul post n-am zis nimic de faima, daca asta ai inteles, e parerea ta. La fel si cu faptul ca nu e locul aici pentru intrebari de genul asta: eu aici am considerat, tu consideri altfel, suntem subiectivi, nu putem gandi la fel.

Totusi, poate cineva sa nu mai bata campii si sa ma oblige si pe mine sa ii raspund asa, ci sa-mi dea un raspuns de genul: se castiga X RON salariul si din "atentii" Y RON? Consider ca e vremea sa nu mai copiem totul din vest, cum ar fi faptul ca e rusinos, indecent sau confidential sa intrebi pe cineva cat castiga, si sa afli abia cand vezi un fluturas de salariu care te dezamageste.

Editat de Blueangel89

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in al doilea post neaga ce scrie la primul post. la medicina la admitere se mai da doar anatomie, cand am intrat eu se dadea si fizica si chimie, am tras 4 ani ca sa intru. am facut-o pentru a doua realizare de sine a unor parinti frustrati social. in final n-am realizat nimic. proasta educatie au majoritatea românilor, sunt educati sa fie lichele, copiii nu sunt orientati nici acum in functie de aptitudinile lor.

 

La UMF Bucuresti dai si chimie/fizica.Dar doar aici, din cate stiu.(poate nu o fi asa).

Oricum, spune-le tu Big care e legatura dintre medicina si script ;)

 

Da, stiu care e situatia cu parintii din ziua de azi...

 

Totusi, poate cineva sa nu mai bata campii si sa ma oblige si pe mine sa ii raspund asa, ci sa-mi dea un raspuns de genul: se castiga X RON ?

 

Nu cred ca ai sume fixe, salarii.Cred ca iti deschizi un cabinet, si iei banii.Daca devii psihoterapeut.Daca devii consilier scolar...atunci ai un salariu de mizerie.

Editat de haydn91

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, poate cineva sa nu mai bata campii si sa ma oblige si pe mine sa ii raspund asa, ci sa-mi dea un raspuns de genul: se castiga X RON ?

 

Probabil ca nu stie nimeni cat se castiga exact :) iti pot spune doar ca stiu pe cineva care lucreaza atat ca psiholog cat si ca asistent medical pentru ca venitul este mic, iar pentru a prinde un post in spital ca si psiholog este foarte greu din pacate.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca nu stie nimeni cat se castiga exact :) iti pot spune doar ca stiu pe cineva care lucreaza atat ca psiholog cat si ca asistent medical pentru ca venitul este mic, iar pentru a prinde un post in spital ca si psiholog este foarte greu din pacate.

Multumesc de raspuns! :D

Da, stiu ca se ajunge greu acolo, caci nu este ca la Medicina sa existe rezidentiat, iar postul sa fie asigurat. Aici e mai mult ceva de genul: termini, iei diploma si faci ce vrei dupa.

 

 

Nu cred ca ai sume fixe, salarii.Cred ca iti deschizi un cabinet, si iei banii.Daca devii psihoterapeut.Daca devii consilier scolar...atunci ai un salariu de mizerie.

Da, stiu chestia asta, adica la doctori plata e facuta de casa de asigurari in functie de numarul de pacienti. De asta vor sa interneze oameni o saptamana ca sa faca un examen tomograf, de exemplu. Logic ar fi asa si la psihologi, insa ma gandeam ca ar fi ceva mai fix, oarecum, nu stiu de ce...

Cu cabinetul am citit pe net, ca este necesara o formare intr-o oarecare paradigma, care dureaza minim 3 ani... dar pana atunci si un absolvent trebuie sa traiasca din ceva, asa ca...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×