Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua.

 

Mai nou, in urma unei discutii avute cu dr meu,(urmeaza sa-mi fac analizele pt viremie la 6 luni de la terminarea tratamentului!) am aflat ca trebuie sa le platesc, deoarece aceasta analiza nu se mai face gratuit, ci trebuie sa o platesc pentru ca firma care se ocupa de asa ceva nu mai compenseaza aceasta analiza. De ce, este intrebarea mea?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai de aia.

ca firma nu plateste.

asa o fi.

acu vreo 5 ani aveai din partea casei 3 viremii gratis.

cate ai facut pana acum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai de aia.

ca firma nu plateste.

asa o fi.

acu vreo 5 ani aveai din partea casei 3 viremii gratis.

cate ai facut pana acum?

 

 

Pai, trebuie sa o fac pe prima acum. De asta am si intrebat... Chiar si anul trecut, din cate stiu eu, se decontau aceste analize.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu la 6 luni de la terminarea tratamentului faci PRIMA viremie?blink.gif

 

 

Am mai facut si in timpul tratamentului si au fost ok, adica nedetectabil. Insa mi-am facut TGO si TGP acum, inainte sa fac prima viremie dupa tratament (ca despre asta tot incerc sa explic aici si poate intelege cineva ce vreau sa zic!) si imi sunt nitel marite, adica putin peste limita maxima a valorii laboratorului unde mi-am facut analizele (TGO - 39, TGP - 46). Ce inseamna asta? Ca nu a dat rezultat tratamentnul si in cazul meu si sunt non responder? Sau ca viremia o sa fie si ea mare, daca transaminazele sunt nitel marite dupa 6 luni de la terminarea tratamentului??? Stie cineva??? Si, ce se mai poate face in cazul asta?????????????

 

PS. Mentionez ca dupa terminarea tratamentului, adica la 3 luni dupa ce am terminat cu interferonul, transaminazele imi erau in limite normale, nu ca acum, marite. Oare de ce au sarit nitel peste limita maxima in 3 luni de zile? Poate sa-mi spuna cineva?

Editat de heartangel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna...ma alatur si eu voua caci, presupun suntem interesati de acest subiect deoarece ne afecteaza intr-un mod direct.mama mea a fost gasita cu virusul c in toamna acestui an, a fost o supriza neplacuta deoarece nu ne asteptam.la viremie i-a iesit 2 milioane iar la fibrotest f1-f2.i s-a aprobat dosarul si acum e la a 4-a injectie de interferon. ce inseamna 2 milioane viremie? mare,mica sau medie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

.... ce inseamna 2 milioane viremie? mare,mica sau medie?

 

Incarcatura virala (viremia) poate fi clasificata astfel;

Pentru virusul C:

 

Viremie mica = 200.000- 1.000.000 copii/ml

Viremie medie = 1.000.000

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

trecerea dintro unitate de masura in alta - daca ai valorile exprimate in UI/ml inmultesti cifra exprimata in UI/ml cu 5 si afli in copii/ml.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×