Sari la conținut
Forum Roportal
A|3XA

Helycobacter

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am de 3 ani helycobacter, nu am urmat nici un tratament, ma simt foarte bine si cu el :P am citit pe undeva ca sunt mai multe teorii im privinta eradicarii bacteriei, parerile se impart 50/50. Parearea mea e ca daca nu te supara, nu faci nimic :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna.eu tocmai miam facut analizele si am descoperit ca am hericobacter pylori pozitiv...mie nu mi sa zis nimic de regim...am doar tratament si atat....nici ca nu e voie sa ma stresez sau nervi....:(sunt cam speriata de bacteria asta..am aflat d p net tot felu de chesti desprea si nu tocmai bune :clap:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si sotul meu a fost depistat cu helicobacter pylorii si i-a fost administrat un tratament cu antibiotice si alte cateva medicamente (in jur de 7), dar pot sa spun ca i-au facut mai mult rau decat bine, timp de cateva luni dupa tratament a avut dureri foarte mari de stomac si s-a mai si deranjat pe deasupra. Medicul de familie ne-a spus ca asa se intampla dupa un tratament de genul acesta. Oricum cred ca a durat 6 luni sa i se refaca flora stomacala timp in care sotul meu nu a mai dorit sa mai ia nicio pastila. L-am convins sa bea dimineata si seara pe stomacul gol suc de cartofi, morcov si varza, dar nu s-a vazut nicio imbunatatire. Dupa toate aceste incercari de vindecare am mai repetat analizele si tot pozitiv a iesit. Stie cineva tratament naturist pentru negativizarea acestui virus? Am stat mai linistita pana acum,dar dupa ce am citit unde se poate ajunge daca nu se trateaza m-am cam speriat. Tatal meu a ajut un ulcer foarte sever, dar dupa un an de sucuri (cartof, morcov si varza)crude a scapat. Cand a facut endoscopia medicul nu a crezut ca a suferit candva de ulcer duodenal. Am incercat si eu,dar deocamdata nu a dat rezultate, nici perioada nu a fost de un an, dar poate conteaza si ce fel de ulcer este. Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!Din pacate si eu fac parte din persoanele care au aceasta bacterie.Problema mea este ca mie mi s-a descoperit aceasta bacterie din cauza unei probleme la gat,daca pot sa ii spun asa.Simt de vreo 3 luni ca si cum am inghitit o pastila dar mi s-a oprit in gat.Nu stiu daca este un simptom intalnit,daca are vreo legatura cu bacteria.Cert e ca am facut o radiografie si mi s-a descoperit si gastrita dar inca nu am ajuns la medic sa-mi dea tratament pt gastrita.Pt HP am luat amoxicilina capsule de 1000 mg si claritromicina de 500mg,insa nu cred ca am scapat de ea,tb sa refac acum analizele.problema este ca inca simt acelasi lucru in gat ,iar cand inghit ma doare si in spate.Eu sunt si o fire mai panicoasa si ma sperii de fiecare data cand simt ca ma mai doare ceva.intrebarea mea este daca cineva a mai simtit acelasi lucru in gat ca si mine?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi s-a descoperit aceasta bacterie. Aveam dureri de stomac si cred ca am si un nerv pe stomac care se zbate continuu. Am fost la medic, mi-am facut analize si se pare ca am aceasta bacterie. Abia maine ma duc sa-mi dea un tratament. De aproape o saptamana, iau Omez, la recomandarea unei prietene si chiar da rezultate. Mananc prajeli, beau sucuri acidulate, n-am treaba :flowers: Nu pot spune ca durerile au trecut definitiv, dar oricum, acest medicament le-a ameliorat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.

In sfarsit am gasit pe cineva cu suferinta la stomac identica cu a mea.Sunt disperata.Ma doare dupa fiecare inghititura, nu mai stiu ce sa mananc.Medicul mi-a indicat tratament cu claritromicina,amoxicilina, metroclopramid si nexium, in dozele recomandate pt helicobacter, respectiv pentru gastrita, reflux si inceput de hernie hiatala si a spus sa iau acest tratament 3 luni de zile.Am ramas paralizata, am luat o luna si jumatate si nu mai simt gustul mancarii din cauza antibioticelor. Cu tot acest tratament si a regimului alimentar, a consumului regulat de ceaiuri de galbenele si sunatoare, durerea in stomac persista, acidul din stomac se intoarce in cavitatea bucala non stop si nu mai stiu ce sa fac.Mentionez ca singurul lucru acid pe care-l beau e cafea pe jumatate cu lapte degresat.Nu am luat niciodata, pentru ca nu mi-a fost recomandat de catre medic gastrofait, epicogel, lanzap.Daca ati putea sa-mi spuneti ce sunt astea, tot antiacide?

Daca sunteti amabil, ce altceva as mai putea face?Va multumesc si iertati-mi indrazneala de a va fi abordat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sal.....am si eu o intrebare pt cei ce au avut sau au helicobacter pylori .........avetzi unul din voi acnee?.....am 22 de ani si de ceva timp {aprox 3-4 ani} mi-a aparut o mica roseatza pe fatza,acum a evoluat cu toate ca am fost la diferitzi medici dermatologi ce mi-au prescris fiecare o alta crema.......idee e ca acum un an mi-am facut analize in care am iesit pozitiv la helicobacter pylori dar nu am facut nici un tratament pt ca nu ma deranjaza nimic la stomac decat f putzin si f rar.......ideea e ca vreau sa tzin un tratament pt helicobacter pylori .asta pt ca de curand am citit ca unul din presupusi factori ai aparitziei unei acnee rozacee ar fi si virusul asta........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am 24 de ani si la din cauza unor dureri ale stomacului am facut analizele, si mi-a iesit aceasta bacterie. Am si miros neplacut in gura si foarte des herpes. Astept sa mi se prescrie un tratament. Intrebarea mea este daca eu am inseamna ca si prietenul meu are , nu? si inseamna ca toti cei din jurul meu cu care am intrat in contact prin toaleta respiratie au?

Daca eu o sa iau tratament sa i`l recomand si prietenului meu? pentru ca daca se transmite prin sarut si eu ma tratez, il iau din nou de la el.. Astept un raspuns ! Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am 24 de ani si la din cauza unor dureri ale stomacului am facut analizele, si mi-a iesit aceasta bacterie. Am si miros neplacut in gura si foarte des herpes. Astept sa mi se prescrie un tratament. Intrebarea mea este daca eu am inseamna ca si prietenul meu are , nu? si inseamna ca toti cei din jurul meu cu care am intrat in contact prin toaleta respiratie au?

Daca eu o sa iau tratament sa i`l recomand si prietenului meu? pentru ca daca se transmite prin sarut si eu ma tratez, il iau din nou de la el.. Astept un raspuns ! Va multumesc

Sunt persoane care au o rezistenta naturala la aceasta bacterie asa ca prietenul tau trebuie sa isi faca o simpla analiza de sange pt a vedea daca este HP pozitiv sau nu. Nu se transmite prin respiratie sau prin toaleta zilnica ci doar prin contact direct oral-oral sau..prin consumarea unor produse ce contin urme de materie fecala (fructe). Din pacate, 97 % din pacientii care se trateaza pt HP, nu scapa de aceasta bacterie. Eu am HP de 20 ani si am facut tratamente pe 3 continente si tot nu am scapat, dar atata timp cat este tinut sub control, nu ar trebui sa iti afecteze viata personala. In afara tratam cu antibiotice recomandat de doctor (exista 7 feluri de bacterie HP - asa ca nu lua med de capul tau sau ce au luat si altii pt ca poti avea o alta cultura a acestei bacterii) este recomandat a se bea un pahar de lapte pe stomacul gol. Laptele contine o bacterie probiotica care ajuta la "calmarea" acidului gastric si tapeaza peretii stomacului impotriva unor ulceratii provocate de mancaruri grase si acidice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×