Sari la conținut
Forum Roportal
Cristi din prahova

Enigma Otiliei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Caracterizarea Otiliei

comentariu literar modern

 

 

Romanul Enigma Otiliei a aparut in anul 1938.

Citind acest roman,scris in urma cu 73 de ani,

ajungem la concluzia ca oamenii in esenta lor nu evolueaza

ci se ghideaza si actioneaza dupa aceleasi legi fixe,care

ne-au guvernat existenta timp de zeci de mii de ani.

 

In ciuda portretului angelic pe care autorul romanului

i-l construieste Otiliei,de fapt Otilia este o tipa superficiala,

dezordonata,materialista,manipulatoare si egoista.

Otilia are si inclinatii intelectuale;ii place sa citeasca,

adora sa cante la pian.Aceste veleitati intelectuale au menirea de a servi

drept ambalaj pentru adevarata fire egoista si frivola a Otiliei.Iesirile

ei isterice in timp ce canta la pian,spun multe despre personalitatea domnisoarei.Visele lui Felix Sima,tanarul care o placea atat de mult pe Otilia,sunt in antiteza cu visele Otiliei.Daca baiatul viseaza sa ajunga un doctor de renume,care sa vindece oamenii de suferintele lor fizice,fata viseaza doar la placerile de-o clipa ale acestei lumi.

Felix este un tanar inteligent,poate prea sobru pentru varsta lui,dar naiv si neinitiat intr-ale femeilor.In loc sa fie curtezan si seducator,el ii

scrie un biletel Otiliei,in care isi marturiseste dragostea fata de ea.

Marturisindu-si iubirea prin scrierea unui biletel de dragoste,Felix face o greseala fatala.Otilia,in mod automat si inconstient,ii da baiatului un ljbf irevocabil.Felix nu ar fi cazut in ljbf daca ar fi fost mai sigur pe sine si mai hotarat in a-i cuceri inima Otiliei.La polul opus se afla Leonida Pascalopol,un mosier batran si versat.Pentru a-i intra in gratii Otiliei,mosierul se foloseste din plin de sarmul si de statutul sau social.

Urmarindu-si doar propriile interese si nepasandu-i de ceilalti din jurul ei,nici macar de Felix,Otilia pleaca la Paris cu Pascalopol,fara sa-l instiinteze si pe Felix in vrun fel anume.Otilia vrea sa para ca nu e o fata materialista;nu e interesata sa mosteneasca casa in care locuia,ba chiar isi cedeaza pianul,Auricai.Nici nu avea de ce sa fie interesata de o casa tenebroasa,gata sa se darame la primul cutremur.Cat despre pian,acesta era floare la ureche in comparatie cu ce viitor o astepta pe Otilia.

Cand Otilia se intoarce de la Paris,Felix ii marturiseste in fel si chip dragostea lui fata de ea,si,in ultima seara pana sa dispara definitiv din viata lui Felix,Otilia il mai prajeste pe acesta putin la foc mic,si anume,se lasa sarutata si mangaiata,apoi doarme cu baiatul in aceeasi camera.Se pare ca Otilica era sluga la doi stapani;pe deoparte il inseala pe

Pascalopol pentru ca se saruta cu Felix,iar pe de alta parte,se joaca cu

simtamintele lui Felix,tinandu-l ca pe jar.Din nou Otilia dispare ca magarul in ceata,de data asta pt totdeauna,lasandu-l pe Felix cu inima indurerata.

Intre timp,Felix ajunge sa se implineasca dpdv profesional si sa aiba o familie fericita.Otilia nu se dezminte;Pascalopol,fiind prea batran,vedea ca Otilia se plictiseste si dintr-un gest de umanitate o lasa libera, sa-si petreaca cei mai frumosi ani ai tineretii.In loc sa ramana cu el si sa-i poarte de grija,Otilia primi oferta sotului ei cu lacrimi de crocodil in ochi,apoi isi lua la revedere si se duse in lumea larga cu scopul de a-si implini in continuare visele si interesele personale.Si intr-adevar,din roman aflam ca Otilia se recasatoreste cu un sud american,iar ea,dupa cate se pare,devine actrita.(de telenovele)

Editat de Cristi din prahova
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am citit in urma cu ma bine de 20 de ani cartea acesta si nu mi-a lasat impresia asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:cry: azi sunt sensibila cu nervii...cata suferinta si superficialitate in aceste personaje fictive si reale...unii chiar sufera pierderi irecuperabile...hai sa mai plang nitel ca ma simt coplesita :cry:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca mi-a placut foarte mult la acea vreme aceasta carte... nu-mi aduc aminte sa fi tipat frustrarea-n mine.

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aflam ca Otilia se recasatoreste cu un sud american,iar ea,dupa cate se pare,devine actrita.(de telenovele)

 

 

d-aia n-a mai revenit otilia pe forum, acum inteleg, otilia, vaya con dios carina :cheer:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca mi-a placut foarte mult la acea vreme aceasta carte... nu-mi aduc aminte sa fi tipat frustrarea-n mine.

Eu am citit in clasa a iv-a cartea asta,adica acu' 19 ani,si d-atunci mi s-a parut dubioasa.Eram nedumerit cum putea sa stea o fata atat de tanara cu un mosneag.Eu nu auzisem de asa ceva pana atunci.:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie femeile in genul lui Otilia imi amintesc de Nepenthes rajah (vezi poza). Barbatii vin si aluneca in mrejele ei, si nu se mai pot desprinde. Intr-un final mor inecati. Tipologia asta de femeie exista - se hraneste cu cadavre. Ele nu au nevoie de fapt de o relatie, ci de cuceriri.

 

Ca sa nu fie suparari, exista si analogul masculin al ei...

post-346210-0-90901000-1317547108_thumb.jpg

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cand am citit romanul asta, prin liceu, m-am gandit ca Otilia e buna rau daca se tin sclavii aia dupa ea desi ea ii prosteste in fata.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×