Sari la conținut
Forum Roportal
Flavia2010

Biserica: intre ipocrizie si adevar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Citind niste articole astazi despre evlavia de care dau dovada cate unii cand vine vorba de biserica, nu ma pot abtine a ma intreba: cat de de tampiti putem fi, pentru a crede (inca) ca biserica actioneaza ori a actionat vreodata in interesul nostru.

Gasesc ca aceasta institutie reprezinta tot ce poate fi mai ipocrit, murdar, mincinos in anul 2011.

De asemenea consider ca nu au nicio treaba cu forta divina numita D-zeu.

Ma intreb, de ce simtim nevoia de a merge si a ne inchina la chipuri cioplite doar pentru ca biserica ne spune ca acesta este chipul lui Isus ori al fecioarei Maria, de ce trebuie sa sarutam mana unui asa zis preot care se autoproclama sfant, de ce trebuie sa stam in genunchi in fata unei cladiri declarate de cineva ca fiind "casa Domnului"?

Nu vreau sa jignesc pe nimeni cu acest subiect, este doar o curiozitate de duminica dimineata :))

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-ar exista institutia bisericii cu toate practicile sale, cum crezi ca ar mai putea prospera popii?

 

De ce crezi ca a fost inventata religia, cu toate divinitatile sale? Crezi ca omul nu putea trai si fara?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Dumnezeu vrea sa-i fie construit templul din iubire dar oamenii aduc pietre" - Rabindranath Tagore

 

Nu vreau sa jignesc pe nimeni cu acest subiect

Hmmm... daca nu vrei sa jignesti pe nimeni poate ai putea sa acorzi mai multa atentie la ce spui si sa te auto-corectezi cand intuitia iti spune ca e posibil sa jignesti.

Intuitia te-a avertizat... de aceea cred eu ca ai pus acest "nu vreau sa jignesc".

 

Intamplator, cred ca intuitia ta a fost corecta, mai ales in prezenta unor cuvinte gen: ipocrit, murdar, mincinos.

 

De ce crezi ca a fost inventata religia, cu toate divinitatile sale? Crezi ca omul nu putea trai si fara?

 

Religia cred ca a fost inventata pentru a media intre om si Necunoscut, intre om si Mister. A facut lucrul acesta personalizand Necunoscutul (sau parti din el), aducandu-l in sfera umana.

 

Inca joaca rolul acesta. Problema este ca s-a industrializat... dintr-o meserie de vocatie a devenit doar o alta forma prin care sa-ti castigi existenta. La fel cum s-a intamplat si cu meseria de "invatator".

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:))) Fraza "nu vreau sa jignesc pe nimeni" a fost pentru cei care cred prea mult ;)

In continuare, cred ca biserica este plina de indivizi care au uitat de mult de ce sunt acolo.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citind niste articole astazi despre evlavia de care dau dovada cate unii cand vine vorba de biserica, nu ma pot abtine a ma intreba:...

Vad ca esti tare revoltata...despre care biserica e vorba? Sau atunci cand spui "Biserica" te referi de fapt la credinta crestina in general?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca esti tare revoltata...despre care biserica e vorba?

Probabil că este vorba despre religia instituţionalizată. Este nevoie de at

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biserica este forma institutionalizata a credintei . In Biblie se spune "Imparatia lui Dumnezeu e in voi" dar biserica considera ca ea este Imparatia lui Dumnezeu pe pamant. Vorba aceea , incurca-i drace :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Biserica e mincinoasa pe de o parte pentru ca a mistificat realitatea si i-a facut pe oameni sa creada in ceva ce practic nu exista, dar pe de alta parte e buna pentru ca propavaduieste iubirea si pacea intre oameni. Comparativ cu black metalistii de ex. care propavaduiesc moartea si distrugerea pamantului - prefer sa fiu de partea crestinilor pentru ca ei nu fac niciun rau nimanui si sunt de partea binelui. Majoritatea oamenilor isi petrec timpul prin localuri si cluburi (mai ales tineretul) si o tin intr-o continua distractie... Decat sa-mi petrec timpul prin localuri viciate si sa duc o viata depravata - prefer sa duc o viata curata sufleteste si sa merg duminica la biserica...

 

P.S. Eu nu cred in viata de dupa moarte si in niciun fel de divinitate, dar vad ce e bine si ce e rau...

Editat de Andrei Ren

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×