Sari la conținut
Forum Roportal
Htenesa

Datoria globala

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum poate datoria intregului Pamant sa fie diferita de 0 ? (acum fiind de 40 de trilioane $) La cine ne-am imprumutat ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum poate datoria intregului Pamant sa fie diferita de 0 ? (acum fiind de 40 de trilioane $) La cine ne-am imprumutat ?

 

Oamenii se împrumută de pe la bănci, cămătari, rudenii, prieteni, şi aşa, s-a ajuns ca totalitatea banilor pe care cei care s-au împrumutat, trebuie să-i dea celor de la care s-au împrumutat, e de atâta cât ai scris tu: 40 de mii de miliarde de dolari. Nu ştiu cât e suma, dar iau ca adevărată cea pe care ai scris-o tu.

 

Probabil e vorba doar de împrumuturi ofiaciale, nu de-alea cămătăreşti. În acestea intră şi împrumuturile guvernamentale ale diferitelor state, sau ale unor instituţii financiare mondiale, care sunt mari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam pe siteul acesta: http://www.economist.com/content/global_debt_clock

 

Mai am niste nelamuriri. De exemplu, Germania are datorie de peste 2 trilioane $, pe cand Romania nu are nici 50 de miliarde $. De ce nu ne imprumutam si noi cu 2 trilioane sa traim la fel de bine ca cei din vest ?

 

de la FMI?

Si FMI cati bani are ? O infinitate ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Germania are datorie de peste 2 trilioane $, pe cand Romania nu are nici 50 de miliarde $. De ce nu ne imprumutam si noi cu 2 trilioane sa traim la fel de bine ca cei din vest ?

 

Datoria publică a unei ţări e diferită de datoria externă. Aceasta din urmă e suma dintre datoria luată de un guvern al ţării, plus datoria luată de diferită companii private.

 

Produsul Intern Brut al Germaniei, adică totalitatea valorilor pe care economia germană le produce, e de circa 3 trilioane de dolari pe an, fiind a patra putere economică a lumii. Evident că această economie care produce de 3 trilioane de dolari, va putea plăti datoria de 2 trilioane de dolari, pe o perioadă de mai mulţi ani (20, 30, 40 de ani). Însăşi economia şi cultura politică a Germaniei pot fi o garanţie.

 

 

Produsul Intern Brut al României e de circa 166 de miliarde de dolari, adică suntem a ...38-a putere economică a lumii ! :)

 

E adevărat, economia României ar putea plăti o datorie de 50 de miliarde de dolari, însă într-un împrumut foarte mare, e analizat orice detaliu, înclusiv cultura civică şi politică a unei naţiuni. Adică, dacă locuitorii sunt hoţi sau nu, dacă se ţin de cuvânt sau nu. La germani e mai uşor decât la români în privinţa asta.

 

Că tot vorbim de împrumuturi şi datorii, acum două zile, pe 10 August, s-au împlinit 147 de ani de când statul român a luat primul împrumut extern. Atunci România a împrumutat de la casa britanică "Stem Brothers", suma de 900 000 de lire. Acest împrumut cu dobânda de 7 %, a fost garantat cu veniturile vămilor. Adică au venit evreii de la Stem Brothers, şi i-au întrebat pe guvernanţii români: "de unde veţi avea bani pentru a ni-i da înapoi ?", la care românii le-au răspuns: vă dăm garanţie veniturile vămilor."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Astia zic altceva.

 

 

Ce zic ăia ? :)

 

Eu aici vorbesc despre produsul intern brut al unei ţări şi de datorii, nu de nivelul de trai sau calitatea vieţii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum poate datoria intregului Pamant sa fie diferita de 0 ? (acum fiind de 40 de trilioane $) La cine ne-am imprumutat ?

:o:

corect!

 

..daca nu ne-am imprumutat de pe marte!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vorbeai despre puterea economica, priveste acolo.

 

 

Domnule, dacă ai ceva de spus spune, nu doar pune nişte linkuri care nu au legătură cu discuţia ! Acele linkuri sunt despre calitatea vieţii !!!

 

Dacă o comunitate formată din 10 oameni, produce în total 10 000 de dolari pe lună, aceştia, teoretic au un nivel de viaţă ridicat, pentru că individual câştigă mult. Dar dacă o comunitate de ....1000 de oameni produce aceeaşi sumă, indivizii din acea comunitate vor avea fiecare parte de sume mici, deci de un nivel de viaţă foarte scăzut. Despre asta e vorba în calitatea vieţii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×