Sari la conținut
Forum Roportal
fire de praf

Compromisurile intr-o relatie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu, ca intreb si pe voi, ca poate aveti mai multa experienta decat mine. :crazy: Cam cat de departe poate merge cineva cu compromisurile pentru ca o relatie sa functioneze, fara ca aceasta sa deviuna o povara? Cat de multe poate lasa un om de la el fara sa ajunga totusi sa uite de el insusi?

 

 

 

P.S. Nu m-am uitat la definitia din DEX, insa atunci cand zic compromis, in situatia asta, ma refer la faptul ca cineva, unul dintre cei doi dintr-o relatie, accepta sa fie pus in niste situatii care nu intra in sfera sa de situatii dezirabile sau macar placute.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, ca intreb si pe voi, ca poate aveti mai multa experienta decat mine. :crazy: Cam cat de departe poate merge cineva cu compromisurile pentru ca o relatie sa functioneze, fara ca aceasta sa deviuna o povara? Cat de multe poate lasa un om de la el fara sa ajunga totusi sa uite de el insusi?

 

 

 

P.S. Nu m-am uitat la definitia din DEX, insa atunci cand zic compromis, in situatia asta, ma refer la faptul ca cineva, unul dintre cei doi dintr-o relatie, accepta sa fie pus in niste situatii care nu intra in sfera sa de situatii dezirabile sau macar placute.

 

divort !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde de la om la om si de la relatie la relatie. Unii cedeaza de la ei mai mult, sunt mai concesivi si mai rabdatori, altii sunt mai rigizi ... Depinde si de cat de mult primesti de la celalalt ca sa simti ca acele compromisuri merita, ca le faci pentru placerea de a trai celelalte momente, frumoase.

 

Parerea mea este ca, si fara o pregatire teoretica (:crazy:), vei simti singura cand acele compromisuri vor deveni o povara. Vei vedea ca nu mai vrei sa cedezi, sa mai lasi de la tine.

  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din dragoste faci destule, te domina sentimenetele(pastrandu-se anumite limite, in functie de ceea ce zicea lynxul). E mai nasol cand nu mai iubesti, dar te compromiti din cauza principiilor pe care le ai fata de tot ce inconjoara relatia sau casnicia respectiva, desi nu au nicio legatura directa cu ea. Eu tin foarte mult la ideea " nu face ce tie nu-ti place" si, plecand de la aceasta idee, imi dobandesc limitele compromisurilor.

Editat de Gheorghita123

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si ala care lasa cel mai mult de la el

chiar ala este numit rigid si incapatant !

:tease:

 

 

de iti vine sati dai capul de pereti !

dar na ... !

:)

 

lasi de la tine lasi

si ...

si si ...

dar trebuie sa lasi din ce in ce mai mult

 

pana aici nu e problema !

pana o iubesti mai merge

dar ce te faci cand nu nivelul iubiri scade si tinzi sa iei inpoi din ce ai lasat !??

 

:)

Editat de Miticamicutul2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din dragoste faci destule, te domina sentimenetele(pastrandu-se anumite limite, in functie de ceea ce zicea lynxul). E mai nasol cand nu mai iubesti, dar te compromiti din cauza principiilor pe care le ai fata de tot ce inconjoara relatia sau casnicia respectiva, desi nu au nicio legatura directa cu ea. Eu tin foarte mult la ideea " nu face ce tie nu-ti place" si, plecand de la aceasta idee, imi dobandesc limitele compromisurilor.

Situatia descrisa de mine este una ipotetica, bineinteles. :crazy: Dincolo de asta, sa zicem ca nu e vorba nici despre iubire, nici de compromisuri care tin de incalcare a principiilor de viata. Dar se poate intampla sa-l placi pe Gigi, dar sa nu-ti placa familia lui si desi el stie asa, sa fii totusi nevoita sa interactionezi cu familia lui ca deh, doar nu sunteti salbatici. Adica e un fel de compromitere a placerii de a trai unele momente. :crazy: De exemplu, cred ca Gherghinei (partenera lui Gigi) i-ar placea mai mult sa stea sa posteze pe un forum, decat sa socializeze cu familia lui Gigi. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Situatia descrisa de mine este una ipotetica, bineinteles. :crazy: Dincolo de asta, sa zicem ca nu e vorba nici despre iubire, nici de compromisuri care tin de incalcare a principiilor de viata. Dar se poate intampla sa-l placi pe Gigi, dar sa nu-ti placa familia lui si desi el stie asa, sa fii totusi nevoita sa interactionezi cu familia lui ca deh, doar nu sunteti salbatici. Adica e un fel de compromitere a placerii de a trai unele momente. :crazy: De exemplu, cred ca Gherghinei (partenera lui Gigi) i-ar placea mai mult sa stea sa posteze pe un forum, decat sa socializeze cu familia lui Gigi. :crazy:

:blink:

e valabilsi la soacre asta !??

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.. se pare ca nu putem trai in ziua de azi fara compromisuri.. Macar de n-am face acelasi compromis de doua ori; asa intra in sfera obisnuintei si ti se cere ca si cum e ceva firesc, pe care trebuie sa-l faci si chiar sa-ti si placa. TOATE compromisurile se razbuna mai devreme sau mai tarziu, indiferent cat e de mic sau de mare. Da, depinde foarte mult de firea fiecarui om. Fiecare isi pune singur limite... daca poate. Eu una, daca n-as avea o fire atat de poasta si as fi mai puternica, n-as mai face niciodata un compromis, pt nimeni si nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Situatia descrisa de mine este una ipotetica, bineinteles. :crazy: Dincolo de asta, sa zicem ca nu e vorba nici despre iubire, nici de compromisuri care tin de incalcare a principiilor de viata. Dar se poate intampla sa-l placi pe Gigi, dar sa nu-ti placa familia lui si desi el stie asa, sa fii totusi nevoita sa interactionezi cu familia lui ca deh, doar nu sunteti salbatici. Adica e un fel de compromitere a placerii de a trai unele momente. :crazy: De exemplu, cred ca Gherghinei (partenera lui Gigi) i-ar placea mai mult sa stea sa posteze pe un forum, decat sa socializeze cu familia lui Gigi. :crazy:

 

Astea sunt compromisuri marunte pe care ar trebui sa le faca macar unul din cei doi, altfel sunt ambii incapatanati si iasa cu scantei(ex: Gherghina:mata aia...Gigi: bine ca e mata mai buna). Si Gigi poate sa accepte si sa inteleaga ca Gherghinei nu-i plac parinteii lui plictisitori. Sa se compromita el :lol: Soacrele astea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×