Sari la conținut
Forum Roportal
xLolita

Olimpiadele scolare

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt concursurile desfasurate in fiecare an scolar si la fiecare materie (aproape). Premiile 1,2 si 3 pe tara ajuta la inscriere la o facultate in domeniul respectiv.

Eu de exemplu, vreau sa merg intr-a 11-a la olimpiada de informatica si sper la rezultate destul de bune. M-am uitat pe site-ul Universitatii tehnice din Cluj insa n-am vazut daca m-ar ajuta sa intru la automatica. Stie cineva daca ajuta?

Voi ati mers la olimpiade? Cum vi s-a parut? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mers . Am la activ romana si istorie . La romana a fost cel mai frumos .

 

Tin minte ca am fost la limita de cateva sutimi de nationala . Luase una de la CNVA . Eu eram la Grup Scolar . Era si culmea . Tin minte cu cat patos scriam

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La o nationala imi creasem speranta iluzorie ca am facut suficient de bine la proba de baraj incat sa intru in lotul largit. Cat timp i-a strigat pe cei 20 care intrasera, am trait probabil cele mai pline de emotii clipe din viata mea. Pana la urma nu am intrat, dar a fost frumos. Plus ca mereu aparea sentimentul de imbarbatare: la anul invat calumea si ajung si eu la inter. Mi-au placut mult acele sentimente de competitie, pe care apoi nu le-am mai intalnit niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt concursurile desfasurate in fiecare an scolar si la fiecare materie (aproape). Premiile 1,2 si 3 pe tara ajuta la inscriere la o facultate in domeniul respectiv.

cică dacă iei locul 1, 2 sau 3 la rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la Universitatea din Bucuresti (mate-info, cel putin, dar cred ca mai sunt si alte facultati) olimpicii nationali intra fară să dea examen de admitere si cu media 10 si au si bursă de merit

in promotia mea au fost 10 olimpici, dintre care unul cu aur la ioi. unii au ajuns sa lucreze pentru google, facebook..

Editat de Taquito

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt concursurile desfasurate in fiecare an scolar si la fiecare materie (aproape). Premiile 1,2 si 3 pe tara ajuta la inscriere la o facultate in domeniul respectiv.

Eu de exemplu, vreau sa merg intr-a 11-a la olimpiada de informatica si sper la rezultate destul de bune. M-am uitat pe site-ul Universitatii tehnice din Cluj insa n-am vazut daca m-ar ajuta sa intru la automatica. Stie cineva daca ajuta?

Voi ati mers la olimpiade? Cum vi s-a parut? :crazy:

Automatica este domeniu inginerie-electronica si normal ar fi ca olimpicii de la fizica sau matematica sa aiba cautare.

Informatica inseaman programare si ar fi compatibila cu Matematica Informatica sau Cibernetica.

Sigur se face si la informatica progrmamare dar, nu cred ca este elementul de baza al specializarii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oi, oi, oi.... aia de la UTCN is rai si-ai dreq...nu cred.

da si tu un telefon ....

 

 

Stiu :focus: am vazut subiectele de admitere :stars: ouch mamaaaa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca stiu bine !??

in america este asa ca din gradinita incepi si aduni ...

ca la admiterea la o facultate sa fie luate in considerare !

dar in romania !??

nu cred ca il inpresioneaza pe vreo unul !??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba dimpotriva mitica. In Romania impresioneaza (si foarte bine face, olimpicii sunt rasplatiti cum trebuie in tara). In alte parti nu prea. Cand am aplicat in Anglia, daia nu mai puteau aia ca eram olimpic. Imi ziceau sa am nu stiu ce nota la bac. Si nu aveam nota pe care o cereau eu. Iar o fata care nu era olimpica, dar avea nota suficienta la bac, a intrat la o universitate mai buna ca a mea. E adevarat, in America nu stiu cum sta treaba. Dar daca e vreun olimpic pe aici, ii recomand sa evite Anglia. E o tara tare scarboasa. Nici macar nu dau burse la straini, oricat de bun ai fi (in caz ca ma insel, o sa revin ulterior sa modific)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×