Sari la conținut
Forum Roportal
Fernandaa

Cearta zilei

Postări Recomandate

Cu mine insami.M-am certat ca sunt asa timida, dar si incapanata, incat nu pot sa-mi fac alti prieteniei decat cei pe care "ii am".Pur si simplu mi-a disparut rabdarea si sincer decat sa caut oameni intregi la cap, mai bine stau in casa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cearta e o slabiciune a omului care nu se poate concentra.

 

Ma cert zilnic pentru ceea ce pot face si nu infaptuiesc. :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu mine insami.M-am certat ca sunt asa timida, dar si incapanata, incat nu pot sa-mi fac alti prieteniei decat cei pe care "ii am".Pur si simplu mi-a disparut rabdarea si sincer decat sa caut oameni intregi la cap, mai bine stau in casa.

 

Trebuie sa fi atenta la cum definesti "omul intreg la minte" si cel mai bine ar fi sa n-o faci dupa cum iti cere pipota ci dupa alte criterii cum ar fi sfaturile prietenilor, carti psihologice/crestine, codul bunelor maniere s.a.Asta pentru ca nimeni nu-i perfect si astfel nimeni din noi nu putem pretinde ca stim cu exactitate ce-i un om perfect. Iar statul numai in casa iti stinge socializarea, calitate de care omul are mare nevoie de ea tinand cont de vremurile si mediul in care traim cu totii.

Legat de cearta, eu unul nu m-am certat cu nimeni in ultima saptamana, prefer de multe ori sa urmez calea lui Nicolae Iorga: "uneori tacem fiind convinsi de prostia adversarului". Dar in general ma mai cert pe motiv ca indiferent de moment,loc sau persoana langa care ma aflu dau cu adevarul peste fata fara nici o retinere(pentru asta sunt considerat rau), asa cum si Seneca(filozof roman 4i.Hr-65d.Hr) spunea "prefer sa deranjez cu adevarul decat sa fac pe plac cu lingusiri".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×