Sari la conținut
Forum Roportal
Ares444

Ultimul drum in Romania, dincolo de imaginar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am gindit ca nu ar fi rau sa ne scriem unele impresii si bune si rele, in speranta ca data (a)viitoare ... cele bune sa ramina cele rele sa ...

Ladies and gentlemen, the floor is yours ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am gindit ca nu ar fi rau sa ne scriem unele impresii si bune si rele, in speranta ca data (a)viitoare ... cele bune sa ramina cele rele sa ...

Ladies and gentlemen, the floor is yours ...

toata lumea vorbeste numai de rau romania dar mie mi s-a umplut sufletul de bucurie cand am trecut granita si am pasit pe drumul care ducea la arad,plin de gropi si mizerie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda... ultima oara cand am fost in Romania a fost vara trecuta, doar pentru doua saptamani... a fost destul de scurt, dar eficient, sa zic asa...

Mi-a fost greu sa ma reobisnuiesc cu Dacia lui frate-meu, cu soselele si cu injuriile cotidiene din partea unor "fast and furious" ai volanelor... m-a impresionat si atunci cand soferii ignorau trecerile de pietoni (lasa, ca au timp!..???) sau semnele ascunse dupa pomi sau inexistente (doar sunt din materiale refolosibile, nu?).

In rest, pot sa spun ca s-a mai schimbat in ceea ce privesc locurile de munca, mai multe si mai cu grija fata de protectia muncii...platile sunt la fel, sub limita supravietuirii.

A, sa nu uit ! Serviabilitatea vanzatoarelor... ma tratau de parca le luam din salariu... intrebarile mele cred ca li se pareau prea multe, nu stiu. Nu vad nimic rau in a intreba ce mai faci chiar daca nu cunosti persoana din fata ta...

Cand am cumparat cartela de mobil de la posta, mi s-a spus ca e $5, cand i-am dat o bancnota de $5, lumea s-a uitat la mine, functionara zice:"dar domne, nuuu primim plati in valutaaa !!!" pai, zic: "chiar dumneata ai zis $5, de ce nu mi-ai dat suma in lei?" a fost comica faza, si fratelo a ras, mi-a dat el niste lei sa mi-o cumpar...

Cam atat acum, daca-mi mai aduc aminte de ceva, revin ! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am plecat din Romania ca nu aveam din ce trai,dar ma voi reintoarce in Romania pentru trai!!!

Ma bucur pentru tine ! Si eu am in vedere posibilitatea asta, dar dupa ce il vad pe fiul meu pe picioarele lui iar eu cu pensia asigurata... de ce nu ? Ar fi chiar mai usor de trait acolo cu pensia de aici ! :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand am cumparat cartela de mobil de la posta, mi s-a spus ca e $5, cand i-am dat o bancnota de $5, lumea s-a uitat la mine, functionara zice:"dar domne, nuuu primim plati in valutaaa !!!" pai, zic: "chiar dumneata ai zis $5, de ce nu mi-ai dat suma in lei?" a fost comica faza, si fratelo a ras, mi-a dat el niste lei sa mi-o cumpar...

Cam atat acum, daca-mi mai aduc aminte de ceva, revin ! :yahoo:

Asta a fost ca să te afli in treaba. Ai incercat sa plătesti cu o bancnotă de $5 intr-un oficiu postal din Frankfurt? Sau din Viena? Crezi ca ti-o primeste cineva "la ghiseu" ? Te duci la banca si o schimbi. Diferenta e ca in Frankfurt sau Viena nu are nimeni nici o problemă daca bancnota ta e din 1976, atat timp cat Trezoreria americana o recunoaste, o recunoaste si Commerzbank la aceeasi valoare.

 

Abia aici ai motive sa te enervezi in Romania: p

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai incercat sa plătesti cu o bancnotă de $5 intr-un oficiu postal din Frankfurt? Sau din Viena? Crezi ca ti-o primeste cineva "la ghiseu" ?

 

 

Noi am avut probleme ca NU voiau sa ne schimbe dolarii ca urma sa fie peste cateva zile un schimb mai avantajos pentru ei si doar o persoana care urgent avea nevoie de dolari ne-a scos din balta !!!

 

Inca ducem lucruri de aici si ne da bani prietenii si rudele de acolo ca sa ne descurcam sau rudele ne schimba bani la cursul zilei si pentru ceva obiect mare platim cu Credit Card.

 

In RO doar de marunt este nevoie mereu ca nu cumpar nimic sa nu incape intr-o masinuta mica !!!

 

Mi-am luat 2 kg Amandine sa am ce rontai, mi-a picat bine dar mi-a parut rau ca le-am mancat pe toate aproape unu dupa altu in timp de 2 saptamini.

 

In Sibiu mi-a acceptat o femeie dolarii intr-un chiosc de unde am cumparat de 50 de dolari tot feluri de cuvinte incrucisate, mai noi si mai vechi dar nedesfacuti din plastic. O sacosa imensa era plina.

 

In multe locuri nici nu stiau cum arata banul american si nici o cafeluta nu voiau sa-mi dea pe 1 dolar intr-o cafenea privata, doar dupa ce si-a ales patrona un ruj de buze la moda de mi-a dat cafea si inca bani ca asa culoare n-a mai vazut prin prin zona !!! Mereu duc cu mine tot feluri de cosmerice si sosete, jeans numar foarte mic pentru fete subtiri, modele la moda, si azi se cauta ca painea calda. Originalul blue jeans!

 

Cred ca sint in limita topicului?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta a fost ca să te afli in treaba. Ai incercat sa plătesti cu o bancnotă de $5 intr-un oficiu postal din Frankfurt? Sau din Viena? Crezi ca ti-o primeste cineva "la ghiseu" ? Te duci la banca si o schimbi. Diferenta e ca in Frankfurt sau Viena nu are nimeni nici o problemă daca bancnota ta e din 1976, atat timp cat Trezoreria americana o recunoaste, o recunoaste si Commerzbank la aceeasi valoare.

 

Abia aici ai motive sa te enervezi in Romania: p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noi am avut probleme ca NU voiau sa ne schimbe dolarii ca urma sa fie peste cateva zile un schimb mai avantajos pentru ei si doar o persoana care urgent avea nevoie de dolari ne-a scos din balta !!!

Doar daca era duminica dupa-amiaza :o: . La casele de schimb, e posibil sa fi fost cum spui tu, desi in perioadele de fluctuatii mari ale cursului, casele de schimb merg cu ecart mare, 6-8%, intre "vanzare" si "cumparare", dar asta nu inseamna ca NU schimba :o: .

Exista si banci in Ro., pentru cine n-a auzit inca :offtopic:

 

... nu sunt genul care se da in barci prin vizitele in Romania... s-a intamplat asa cum am zis, n-aveam timp sa ma joc bambilici prin posta romana, a fost vorba de ceva spontan... nici macar nu ma intereseaza daca ma crezi! Am aflat si eu ceea ce ai scris tu aici abia dupa intamplare... nu am avut obiceiul sa folosesc mobile cu cartela nici inainte de a pleca, asa ca... :o:

Yeah, right :D

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In multe locuri nici nu stiau cum arata banul american si nici o cafeluta nu voiau sa-mi dea pe 1 dolar intr-o cafenea privata, doar dupa ce si-a ales patrona un ruj de buze la moda de mi-a dat cafea si inca bani ca asa culoare n-a mai vazut prin prin zona !!! Mereu duc cu mine tot feluri de cosmerice si sosete, jeans numar foarte mic pentru fete subtiri, modele la moda, si azi se cauta ca painea calda. Originalul blue jeans!

De ce ar trebui sa stie ? Crezi ca germanii care ajung prin Arizona sau New Mexico, in the middle of nowhere :offtopic: , platesc in euro ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×