Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna!Am fost la medic si mi-au spus ca sunt simtome ale spasmofiliei.Nu sunt nici insarcinata,nici spondiloza,doar spasmofilie.Am sa ma documentez mai mult despre aceasta boala.Mi-au spus ca astea sunt simtomele:voma,ameteala.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dom'le, acuma sunt mult mai bine, dar am o nelamurire. Medicul de familie mi-a zis sa fac martie si aprilie cate 10 zile in fiecare luna injectii cu gluconolactat de Ca si Mg. Luna trecuta am facut 10 zile si luna asta supriza. Cand merg la farmacie, mi se spune ca nu se mai fabrica gluconolactatul de catre nenorocitii aia de cehi de la Zentiva. Astia tot asa fac cu diverse medicamente. Medicul mi-a zis sa-i trag in cazul asta 10 zile de Magne B6 si apoi 10 zile de Calciu Sandoz efervescent. Voi ce alte variante imi puteti da? Sunt cumva si pastile de gluconolactat de Ca si Mg, ca parca asa zicea o farmacista? Astept sugestii. Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dom'le, acuma sunt mult mai bine, dar am o nelamurire. Medicul de familie mi-a zis sa fac martie si aprilie cate 10 zile in fiecare luna injectii cu gluconolactat de Ca si Mg. Luna trecuta am facut 10 zile si luna asta supriza. Cand merg la farmacie, mi se spune ca nu se mai fabrica gluconolactatul de catre nenorocitii aia de cehi de la Zentiva. Astia tot asa fac cu diverse medicamente. Medicul mi-a zis sa-i trag in cazul asta 10 zile de Magne B6 si apoi 10 zile de Calciu Sandoz efervescent. Voi ce alte variante imi puteti da? Sunt cumva si pastile de gluconolactat de Ca si Mg, ca parca asa zicea o farmacista? Astept sugestii. Multumesc.

citeste ce am zis la anxietate.......... :drag: , atacurile de panica nu le faci ca duci lipsa de calciu in organism....asa ca ferestete de stres ,si le mai poti face si daca ai anumite fobii :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
citeste ce am zis la anxietate.......... :mellow: , atacurile de panica nu le faci ca duci lipsa de calciu in organism....asa ca ferestete de stres ,si le mai poti face si daca ai anumite fobii :)

 

In parte o fi asa cum zici, erena, dar sa stii ca n-am avut crize de astea (nu sunt sigur nici eu ce sunt, unii le-au zis atacuri de panica de la stress, altii crize de spasmofilie de la deficitul de Ca si Mg - la medicii pe care i-am consultat ma refer), decat dupa o cura cu ceaiuri diuretice si medicamente la fel, care a durat vreo 4 luni de zile, ca urmare a unui episod de microlitiaza renala. Ulterior am aflat de la alt medic decat medicul de familie ca nu trebuia sa fac diureza, pt ca elimin toate mineralele, iar la compozitia nisipului pe care-l eliminam eu, erau contraindicate diureticele si trebuia suplimentat cu Mg, care impedica formarea lor. Deci pana la problema asta, nu m-am lovit nici pe departe de asa ceva. Iar la analize, mi-au iesit valori mici la Ca si Mg, iar Ca ionic si fosforul sunt la limita de jos. Dupa ce am finalizat prima parte a tratementului, ma simt de 10 ori mai bine decat inainte si crize n-am mai facut deloc. Si dupa cate am tot citit, calciul scazut determina toate simptomele astea care insotesc crizele sau ma insel si n-am citit bine ce scrie peste tot? Si tot asa, cativa medici spuneau ca lipsa de magneziu produce stress, iar stressul papa magneziul, e un cerc vicios. Ca pana la urma toate porcariile astea, inclusiv cele psihice, sunt date, intr-un fel, tot de o cauza chimica sau fizica, asa mi se pare dupa toate cele experimentate. Si astept in continuare solutii la chestia in legatura cu gluconolactatul ala. Si de stress toti tre' sa ne ferim, asa e. Mersiiii!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o problema. Am facut niste crize de spasmofilie, mi-am facut niste analize si a reiesit ca calciul ionic este la pragul de jos. La ultimul ecograf, acum vreo 6 luni, a reiesit ca inima e ok. Mi-am tras si un EKG si si ala a iesit bine. Acuma e a doua luna cand iau suplimente de calciu si magneziu. Dar am observat o chestie: am vrut sa fac amor cu prietena mea si in momentul "major" am simtit multe intepaturi in zona inimii, asa ca si cum o raza de ace ar fi radiat in jurul inimii, nu tare, dar nici foarte placut nu a fost. Dupa aia am avut o stare ca si cum ar incepe o criza de asta de spasmofilie. Dar m-am calmat si a trecut. Problema este ca acuma mi-e frica sa mai incerc ceva, mi-e ca as face un infarct. E posibil? In rest, ma simt bine, de cand ii dau cu suplimentele de minerale. Am citit pe undeva ca, calciul ala ionic e responsabil cu contractia in buna regula a muschiului inimii si conexiunile nervoase. As putea sa patesc ceva la emotii de astea mai intense, pt ca, nu-i asa, orgasmul e si el o emotie mai puternica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,

 

Cred ca am si eu problema asta cu atacurile de panica. Nu se intampla zilnic, si nu mereu cu aceeasi intensitate.Depinde de circumstante, oricum le fac in cele mai ridicole momente. De ex. cand trebuie sa ma duc la doctorul de familie, daca ma priveste in ochi si incepe sa-mi vorbeasca, incep sa ma inrosesc puternic, palmele imi transpira si respir f rpd., imi bate inima de zici ca mai are putin si sare din piept si simt ca-mi vine s-o iau la fuga.Si se mai intampla ceva. Imi tremura capul, da poate suna ciudat dar in momentele alea cand atacul de panica e in "floare" incep sa tremur toata si cand ma gandesc ca ESTE VIZIBIL cat de mult tremur, atacul de panica se intensifica.Printre cei dragi din familie nu mi se intampla asa ceva.Numai in locuri publice unde sunt multe persoane care se uita fix la mine, sau daca ma cert cu cineva si trebuie sa-i dau raspuns pe masura ii dau dar incep sa tremur toata si ma inrosesc cand o fac. Insa asta nu se intampla mereu.De ex.daca azi sa zicem trebuie sa ma duc la banca sa scot niste bani, am atac de panica acolo dar apoi daca mai am vreun drum de facut pe undeva, la doctor mai stiu eu unde, nu mai am atac de panica, poate putin de tot dar trece rpd.Asta pt ca deja sunt obisnuita cu locurile publice si deja am suferit un atac de panica in ziua respectiva.

Sunt anul 4 la facultate si ma gandesc ca-n iulie trebuie sa dau licenta.Sa-mi sustin proiectul.Oral.Vai de capul meu!Nu stiu daca o sa pot face asa ceva.Mi-e teama sa n-o dau in bara rau de tot.

Problema asta ma impiedica sa fac multe chestii care mi-as dori sa le fac.Tremuratul asta e ingrozitor si senzatia de moment e oribila:((

Ce pot face??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nestiutorul..prietena ta sufera de atacuri de panica..stiu asta pentru ca si eu am aceeasi boala[daca o pot numi asa].exact la fel fac si eu...tremur si ma ghemuiesc si imi ia ceva timp sa imi revin..si cand o fac, nu sunt bun de nimic. Eu stiu de la ce mi se trage, dar nu am avut curajul sa infrunt frica respectiva :D este singura metoda.Si cel mai bine e cum au zis si ceilalti: sa treaca peste problema asta cu ajutorul unui psiholog. Sper sa trec si eu..o am de un an de zile deja si sunt desperate. Va doresc sanatate la amandoi! PS: referitor la spasmofilie..spasmofilia este o afectiune supralicitata..toti cred ca se trage de la calciu.Daca citesti o carte de medicina, vei gasi acolo ca aceasta este una din simptomele atacului de panica.[bineinteles ca stresandu-te pierzi si calciu..dar nu de la asta se trag tremuraturile]. Eu deocamdata iau Calmepam cand simt ca ma mai apuca din senin :D

Pentru atacurile de panica, eu m-am tratat la neurolog

 

Buna tuturor!De vreo 3 ani ma lupt si eu cu problemele pe care le-am regasit la voi.Acum ~3ani am facut primul atac de panica.Habar nu am avut ce se intampla cu mine.A urmat o perioada de depresie -cand am apelat la vreo 2 psihiatri, dar n-a tinut figura. Nu suportam starile din timpul tratamentului si am decis ca decat sa traiesc ca o leguma mai bine sufar dar judecata e cat de cat limpede.M-am luptat cu depresia singura , dupa care au inceput atacurile de panica.A fost groaznic.... frica de moarte, de boli incurabile......insa citind pe net despre depresii si anxietate am priceput ca de fapt este vorba de frica si nu de altceva.Ma bucur ca am reusit sa rezist fara medicamente si nu am innebunit(o alta frica).Acum de cate ori ma simt rau stiu despre ce este borba si stiu ca trece asa ca nu ma mai speriu asa de tare.Stiu ca sunt destul de puternica pt a trece si peste asta.Ma gandesc totusi la un tratament homeopat pt starile de anxietate. Poate cineva sa-mi indice ceva in aceasta directie ce a avut succes pt el?

Atacurile de panica dupa cate inteleg usor la rezolvi cu Rivotril, mie medicul asta mi-a prescris- medic neurolog-

inteleg ca nu prea efecte secundare

si pe prospect scrie ca e pt atacurile de panica, spasmofilie

Mult succes!

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E bine ca ai atata incredere intr-un psihiatru :P Am vazut pe forumuri oameni distrusi de`a binelea de tratamente psihiatrice.Oricum imi mentin pararea ori xanax ori rivotril au acelasi efect sunt anxiolitice,nu inteleg de ce nu era de ajuns doar unul si trebuia sa iti bage doua diferite.

 

 

Am aceleasi pb cu atacul de panica.Ar fi vreo problema daca as lua dirtect rivotril fara sa ma mai duc la psihiatru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu sunt nou pe aici...vreau sa spun ca experimentez aceleasi simptome legate de atacuri de panica si anxietate. Totul a inceput acum un an si jumatate cand in miez de noapte m-am trezit cu palpitatii, transpiratie, senzatie de sufocare si tremuraturi. Din acel moment va inchipuiti ca nu am mai avut o noapte linistita nici pana in momentul de fata. Imi era pur si simplu frica sa merg noaptea la culcare, insa cu timpul am reusit chiar daca ma trezeam de vreo cateva ori pentru a merge la toaleta. Dupa aceea am facut analize amanuntite si totul a iesit ok. Cu timpul am manifestat stari de anxietate si fobii de genul frica de a mi se intampla ceva rau, de un alt eventual atac, de a merge cu trenul, cu masina, de a ramane singur in casa sau pe strada, iesitul pe balcon, teama de a scapa lucrurile de sub control, de cutit la un moment dat, de a face rau celor mai iubite persoane,emotii puternice in fata unei audiente. Am consultat un psihiatru apoi in jur de trei luni am luat cipralex,rivotril si imovane insa din dorinta de a renunta la ele (frica de dependenta si faptul ca eram ca o planta) i-am spus ca totul a trecut insa m-am inselat. Anul acesta este o lupta aproape continuu cu mine insa am mai avut si perioade mai bune. Am mai incercat cu homeopate Arsenicum, aconitum dar nu cred ca au avut efectul asteptat iar starile mai bune probabil erau cauzate de starea de spirit si autosugestie. Am mai luat si naturiste Hipercalm, Antistres dar degeaba. Acum mai nou imi este pur si simplu frica sa ma culc avand si nopti albe iar ziua urmatoare te simti ca naiba. Apelez la ceva somnifere Tartrate cu ajutorul carora mai dorm cam 4 ore pe noapte dar dupa aceea nu stiu. Sunt momente cand practic nu pot sa ma concentrez asupra a ceea ce citesc, imi vin tot felul de ganduri unele pozitive altele negative datorita carora intru in panica dar senzatii de genul scurte batai in jurul sternului de la care incepe dezvoltarea.Cred ca este suficient pentru moment, poate cineva sa ma ajute sau a mai intalnit cineva chestii din astea?

 

 

Buna tuturor, si eu am atacuri de panica de vreo 2-3 ani cred.Nu sunt dese dar si cand se intampla, mi se darama toata lumea.Am aproape 24 ani anul asta dau licenta si trebuie sa sustin proiectul sa vorbesc in fata comisiei.Sunt sigura ca voi face un atac de panica.Clar!!ma voi face de ras sigur!!!:((( Dar ce naiba sa fac?trebuie sa dau licenta.Atacurile astea de panica pe care le am, apar in cele mai stupide momente, de ex cand ma duc intr-un loc public la vreo banca ceva intr-un magazin si trebuie sa vorbesc si mai cu seama daca se uita si cateva persoane la mine, gata, sunt terminata, ma inrosesc la fata ca racul, palmele imi transpira rau, si-mi tremura capul.Nu pot tine capul drept nu pot privi pe nimeni in ochi pt ca-mi tremura.Nu e bine deloc!Insa nu mi se intampla mereu in locuri publice decat atunci cand sunt privita in ochi cu intensitate sau cand stau de vorba cu persoane care vorbesc rar si foarte apasat si se uita fix la mine.Ma pierd.Acum 1 an 2 nu stiam ce boala e asta.Credeam ca am innebunit.Dar iata ca mai e lume ca mine!Faza e ca nu vreau sa aud de psihiatru, psihoterapie sau medicamente.Vreau sa ma vindec singura de aceste atacuri de panica care intr-un fel ma opresc din evolutia mea in societate.Multe lucruri nu le pot face de frica sa nu fac vreun atac din asta.Ce e de facut?Mai sunt altii ca mine care au tremuraturi de cap in timpul acestor atacuri de panica?Vreau sa ma fac bine!Si va rog sa ma scuzati daca am scris prea mult dar simteam nevoia!

Va pup si sanatate tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pot spune ca am reusit sa scap de atacuri de panica, anxietate dupa ceva vreme. Am constientizat in luna ianuarie 2007 ca am o problema. Mi-am schimbat stilul de viata, dieta si am reusit sa imi revin. Mentionez ca nu am apelat la medicamente deoarece am avut noroc sa dau de un psihoterapeut excelent cu care am reusit sa ma calmez si sa ma echilibrez. Am o viata normala cu bune si rele, ceea ce va doresc si voua.

Multa sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×