Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Florin, m-ar interesa daca sanatatea ta s-a ameliorat sau daca te-ai pus pe picioare definitiv si mai ales cum, in cazul in care ai reusit, te rog spune-mi si mie metoda sau medicul care te-a ajutat cel mai mult, sufar cam de aceleasi simtome de doua luni, si cateodata imi vine sa inebunesc.

 

 

Ai reusit pana la urma sa te faci bine, daca se poate spune asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!Si eu cred ca sufar de aceeasi boala.De 2ani de zile ma simt rau, in sensul ca ametesc,am dureri in ceafa,imi amortesc mainile,picioarele,am palpitatii.Am fost la medic si mi-a spus ca am spasmofilie.De atunci am luat calciu Sandoz si AT10 si continui si acum sa iau.Nu am luat alte medicamente,desi am avut zile cand m-am simtit groaznic de rau.Incerc sa ma stapanesc,sa ies din casa,sa ma plimb ca sa pot uita.De multe ori reusesc.Am uitat sa spun ca, sunt in aceasta stare din cauza ca,in urma cu 2 ani de zile am suferit o operatie si m-am speriat atat de tare, incat am ajuns aici.Nu imi este rau in fiecare zi.Sunt zile in care ma simt extraordinar si uit ca am aceasta boala.Vreau sa ma duc la serviciu si nu pot din cauza ca trebuie sa stau in pat, cand imi este rau.Nu suport sa stau in casa!Imi place sa ies,sa muncesc,sa am activitate.Ce sa fac sa scap definitiv de aceasta stare de rau care o am?Sunt o luptatoare,dar am si momente in care imi spun ca nu mai pot!Dati-mi un sfat!Cum sa fac sa fiu ca innainte?Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand inceteaza sa mai iei AT!10 de atata timp.Du-te si fa-ti niste analize sa vezi daca calcemia e ok si nu mai inghiti atata calciu.Tu suferi de anxietate si atacuri de panica,nu de lipsa de calciu.E ca si cum ai da zahar unui epileptic pentru a se vindeca.

Probabil ai dezvoltat si o forma de agorafobie lasand afectiunea atata timp netrata de spui ca nu poti iesi.

Du-te la un psihoterapeut si daca crezi ca iti e foarte greu si nu poti fara pastilute si la un psihiatru pentru inceput.Dar fara psihoterapie din pacate nu vei face nimic.

Editat de adriana10

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!Am facut analizele si mi-a iesit bine calcemia.Stii ce nu inteleg?Anul acesta am plecat in strainatate pentru 2 luni,sa muncesc.Acolo, pur si simplu am uitat definitiv ca sunt bolnava.Am crezut ca daca schimb mediul, o sa ma simt mai bine.Ceea ce s-a si intamplat.Cum am venit acasa,iar a inceput calvarul.Eu nu sunt prea bine informata despre aceasta boala.O sa ma interesez si de un cabinet de psihoterapie,desi la mine in oras, nu am auzit sa existe un astfel de cabinet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!Am intrat aici deoarece am nevoie urgent de raspunsuri.

Am fost la doctor si am fost diagnostigata cu spasmofilie.Am facut calciu intravenos dar am incetat sa fac deoarece o data asistenta nu mi-a nimerit vena si mi-a dat tot serul pe langa.Acum fac calciu si magneziu intramuscular dar tot fac crize.Imi este foarte frica de aceasta boala.Mi s-a zis ca se poate muri din cauza spasmofiliei.Este adevarat?Va rog sa-mi raspunde-ti si sa-mi da-ti niste sfaturi!

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×