Sari la conținut
Forum Roportal
Irisbianca93

Fizica: Oglinzile Fresnel

Postări Recomandate

O intrebare mai mult de matematica: de ce in cazul Oglinzilor Fresnel,asa cum este notat in figura unghiul S1OP(sau S2OP) este congruent cu unghiul dintre cele 2 oglinzi notat cu alfa.

Mentionez ca dispozitivul este format din 2 oglinzi plane,unghiul alfa dintre planelor lor fiind foarte mic,la distanta r de muchia comuna se aseaza o sursa punctiforma S.Cele 2 oglinzi dau 2 imagini virtuale S1,S2 ale sursei S(S-S1 simetrice fata de oglinda1 si S-S2 simetrice fata de O2).

Ma poate cineva ajuta cu o idee?

 

 

PS: In manual ei dau ca imaginile S1 si S2 constituie cele 2 surse coerente care impreuna cu sursa S se gasesc pe un cerc de raza r.Dar la fel de ce este asa?

post-334326-0-82690300-1304437007_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hm.

Daca duci triunghiul S1O1S cu laturile S1O1 = S0 si duci din O1 inaltimea O1M1 (va fi ttodata si mediana)si atunci va rezulta S1M1=S2M1.

Cum M1O este in continuarea dreptei O1M1, triunghiurile S1M1O si SM1O vor fi triunghiuri congruente, si astfel va rezulta S1O=S0=r.

 

La fel .. rezulta si SO2=SO.

 

Astfel, cu cele de mai sus daca avem SO=S10=S20=3 ne rezulta ca S,S1 si S2 se afla pe un cerc de cetru O si raza r.

 

 

Apoi, daca S10=S20 in triunghiul S1OS2 se duce mediana=inaltime=bisectoarea OP care imparte unghiul de 2*alfa in 2, pentru ca ungiul S1OS2 este opus congruent cu celalalt dn O care egal cu 2*afa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles ce ai facut ce mi-ai aratat, dar noua ne-a cerut prof. de fizica sa demonstram de ce este unghiul alfa=unghiul S1OP=unghiul dintre cele doua oglinzi.

Multumesc mult pentru raspuns :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai si eu ce am explicat? Unghiul alfa il notezi arbitrar..si de la el pleci cautand echivalentele.

 

Explica altfel daca zici ca nu e suficienta demonstratia mea.

 

pai daca unghiu S1OS2 = 2*alfa si se duce bisectoarea in P...atunci e clar (cu explicatiil de mai sus) ca unghiul jumate S1OP= alfa.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×