Sari la conținut
Forum Roportal
tinatina

Divort cand unul din soti nu este de acord

Postări Recomandate

Buna ziua

stiu ca sunt multe topicuri pe tema divortului, dar nu am gasit nicaieri ceea ce ma interesa.

unul dintre colegii mei de servici doreste sa divorteze, dupa cam 20 de ani de casnicie. Motivul sau nu are importanta acum, insa il expun ca informatie:sotia sa l-a indepartat de ani de zile din motive religioase. Ea face parte dintr-un grup care practica o religie ortodoxa dusa pana la extrem, adica isi petrece jumatate din timp la o manastire din apropiere, participa la numeroase ritualuri zilnice(pleaca si noaptea). singurul sau sop este mantuirea, si traieste doar dupa cuvintele si sfaturile calugarului de acolo, care ii este duhovnic.nu face un pas fara sa-i cera sfat si incuvintare.tota familia traieste dupa aceste ritualuri(post, rugacini, mers de doua-trei ori pe zi la manastire), iar apropierea de sot se face doar in scopul procrearii. dat fiind ca au deja doi copii, iar metodele anticonceptionale sunt interzise, in final, de la nasterea ultimului copiul, cei doi s-au separat,fiecare avand camera sa.

sotul doreste acum sa divorteze si ar vrea sa faca asta cu daune psihologice cat mi mici. este dispus sa lase casa si toate lucrurile obtinute in timpul casniciei,si tot ce trebuie facut pentru ca divortul sa evolueze fara a traumatiza si mai tare copii.In schimb, sotia lui i-a declarat ca nu va divorta sub nici o forma, caci religia ii interzice sa apara in fata unui jude cator, altul decat dumnezeu,ca nu va calca niciodata pragul tribunalului si nu va semna niciodata vreun acord de divort. el este in fata lui dumnezeu sotul ei, ii va purta numele pana la sfarsitul zileleor iar el trebuie sa-si scoata prostiile din cap.

Omul este foarte hotarat insa sa meraga pana la capat, vrea sa-si schimbe viata, etc.

desigur , va consulta un avocat, insa eram curioasa , ce pareri aveti, ce se poate face?in afara de taraganarea la nesfarsit a procesului, poate ea, opunandu-se divortului sa impiedice finalizarea lui,din punct de vedere legal?

vreau sa mai adaug ca nu ma intereseaza modul ei de a practica religia, fiecare isi gaseste in viata asta alinare in ceea ce-i este bine,dar a obliga si pe celalalt sa fie ca tine mi se pare un abuz.multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu te poate tine nimeni cu forta int-o casnicie daca tu nu vrei.

acel coleg al tau poate formula cererea de divort la judecatorie motivand vina sotiei (sau a ambilor soti) si se va fixa un prim termen de judecata. totusi, cel mai indicat este ca acesta sa consulte un avocat (caruia sa-i expuna exact starea de fapt precum si pretentiile pe care le are sau nu) si care sa formuleze in numele sau actiunea de divort. pentru ca exista copii in casnicie procesul va dura mai mult dar daca cel care a depus actiunea este hotarat si ramane ferm in vrerea sa, divortul se pronunta, independent de vointa celuilalt sot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru raspunsul rapid,pana la urma libertatea este si un drept personal,dar ma tot intrebam, daca ea nu va vrea sa vina deloc, ce se intampla? o aduce cu jandrmii la tribunal?desigur ca el ar vrea sa evite asemenea situatii,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un divort e o cauza de natura civila si nu penala, sotia nu e obligata sa raspunda citatiei emise de judecatorie.

si repet: pentru sfaturi pertinente si intocmirea corecta a actiunii de divort, colegul tau ar fi indicat sa se adreseze unui avocat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc

asa am sugerat si eu, sa nu se apuce singur la drum, sa consulte intai un avocat. multumesc

 

insa copiii trebuie sa vina in fata judecatorului?asa citisem pe net. pentru ca nici copiilor nu le va permite .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce ar trebui sa vina si copiii in fata judecatorului? daca sunt minori, ceea ce spun ei este prea putin relevant.

 

din ce spui tu mi se pare ca lucrurile stau destul de clar. prietenul tau poate aduce martori care sa arate diferentele de stil de viata, de valori, de caracter .. in final instanta o sa ponunte divortul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Una este sa nu se prezinte si alta sa nu fie de acord.

Cat despre aducere cu mandat... sa fim seriosi! Nu e cazul aici.

Daca ea nu vrea sa se prezinte, iar el aduce motive ptr desfacerea casatoriei, se judeca in lipsa.

 

 

colegului tau, daca nu are motive intemeiate de divort, actiunea ii poate fi respinsa.

 

 

Sfatul meu este: actiunea de divort sa fie conceputa de un avocat. El stie cel mai bine ce sa puncteze, din cele relatate de colegul tau.

 

Io zic ca motivele sunt foarte intemeiate , nu e vorba de religie aici, e vorba de lipsa unei vieti sexuale normale, care este un motiv cit se poate de serios la desfacerea unei casatorii.

 

Parerea mea este ca el pe acest motiv trebuie sa se axeze.

Editat de YasmiSL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce ar trebui sa vina si copiii in fata judecatorului? daca sunt minori, ceea ce spun ei este prea putin relevant.

Cum sa fie mai Pisi, irelevant ? :P

Adica,daca e minor, nu mai are drepturi, nimic ?!

:tease:

 

Cel de 16 ani va fi audiat intr-o camera separata - camera de consiliu.

Numai minorii de peste 10 ani sunt audiati. Se va face si o ancheta sociala...

Si minorii sub 10 ani pot fi audiati, daca autoritatea compenenta considera ca este necesara audierea lor pentru solutionarea cauzei.

 

Io zic ca motivele sunt foarte intemeiate , nu e vorba de religie aici, e vorba de lipsa unei vieti sexuale normale, care este un motiv cit se poate de serios la desfacerea unei casatorii.

 

Parerea mea este ca el pe acest motiv trebuie sa se axeze.

In opinia ta inseamna ca persoanele peste 50 de ani, pot motiva cererea de divort, lejer, pe cauza asta, nu ? :lol2:

 

Si daca judecatorul te intreaba: cum ai descrie o viata sexuala normala ?

Ce ai raspunde ?

 

Ca e prea des, ca e prea rar, ca nu foloseste anumite pozitii, sau ce ? :crazy:

Editat de Two
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×