Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Sistemul de invatamant al viitorului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am citit un articol interesant si ma gandeam ca ar fi interesanta o discutie pe forum despre subiectul asta.

http://techdirt.com/articles/20060123/0337213_F.shtml

Ce ar fi daca in viitor (de fapt si acum se intampla asta) profesorii sa-i lase la examen pe elevi sa copieze sa isi foloseasca toate mijloacele care le au la dispozitie: celular, internet (se exclude copierea de la colegul - subiectele sa fie individualizate) etc.

Scoala ar trebui sa-l invete pe student/elev sa se descurce iar pe viitor cand va avea o problema de rezolvat va avea la indemana toate aceste unelte (si acum imi aduc aminte ce absurde erau examene de programare pe foaie si depunctarile fiindca ai uitat ";"). Scoala ar trebui sa ne invete cum sa cautam si unde sa o facem.

Scola te pune sa memorezi cantitati enorme de informatii pe care, din lipsa practicii si utilizarii lor se uita la fel de repede cum au fost memorate. La 1 luna dupa sesiuni nici nu mai stii materiile (exagerez un pic dar nu sunt chiar departe de adevar).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
profesorii sa-i lase la examen pe elevi ... sa isi foloseasca toate mijloacele care le au la dispozitie: celular, internet (se exclude copierea de la colegul - subiectele sa fie individualizate) etc.
asa am facut cand am predat la clasele a X-a (eram in facultate, in 1990)

tocmai pentru ca

Scoala ar trebui sa-l invete pe student/elev sa se descurce iar pe viitor cand va avea o problema de rezolvat va avea la indemana toate aceste unelte (si acum imi aduc aminte ce absurde erau examene de programare pe foaie si depunctarile fiindca ai uitat ";"). Scoala ar trebui sa ne invete cum sa cautam si unde sa o facem.

dar rezultatele nu au fost deloc pe masura asteptarilor:

stiau de la inceput ca lucrarile scrise se dau cu toate "materialele" pe masa

si totusi, unii nu s-au obosit sa ia notite, altii nu stiau unde sa caute...

 

Scola te pune sa memorezi cantitati enorme de informatii care din lipsa practicii si utilizarii lor se uita la fel de repede cum au fost memorate. La 1 luna dupa sesiuni nici nu mai stii materiile (exagerez un pic dar nu sunt chiar departe de adevar).
memorarea aceasta ar putea parea inutila, dar nu este - este ca un exercitiu fizic: iti pregatesti "muschii" pentru ce vei avea cu adevarat de memorat in meseria pe care vrei sa o practici...

 

daca experimentul meu nu a dat roade a fost pentru ca il aplicam doar eu - copiii ar trebui obisnuiti asa de mici, si de toti profesorii, nu doar de cate unul (care pare un ciudat!)

 

teoretic (sau experimental), se poate

practic, nu vad cum! (de aceea am si renuntat la munca la catedra)

- poate daca ajung eu Ministrul Invatamantului!!!!!!!

Editat de MariaB

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Starea actuala a invatamintului este deplorabila!!!
intr-adevar, dar...

 

un invatat, cu sute de ani in urma, spunea unui discipol care se aratase nemultumit de mersul societatii:

Stii de ce este dezordine in lume? Pentru ca nu este ordine in tine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine mai are incredere in sitemul romanesc?In cate scoli se mai invata asa cum se invata acum 4-5 ani?

Pe zi ce trece invatamantul decade tot mai mult.Cauzele sunt multiple..de la salariile mici ale profesorilor (care nu -si mai dau interesul) pana la varza de materii pe care elevul o invata.Daca ai specializarea matematica invata domle matematica.

 

In cati ani oare o sa devenim normali?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×