Sari la conținut
Forum Roportal
bios

Candidoza vaginala (recurenta)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am referit ca spalaturile interioare sunt recomandate fetelor care au aceasta pb: candidoza...

Dar si in acest caz se fac dupa indicatiile doctorului tocmai pentru ca ele in exces modifica Ph-ul si

totusi acolo jos in mod normal tre sa existe o secretie..

Oricum ar fi, apelati la doctori pentru tratament pt ca ce vb noi aici este rezultatul a ceea ce am observat fiecare din noi de-a lungul timpului si nimik mai mult

 

 

 

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am citit replica dvs catre "mikidutza" si parerile mi s.au parut ca sunt de bun simt si cu responsabilitate ...am nevoie de un sfat ...am avut un partener pana acum 2 saptamani...fiind impreuna de cateva luni (5)...el se pare ca la 50 ani isi traieste cea de a2a adolescenta ,de pe net(matrimoniale) si de tinut scoruri nu se lasa...idea este ca asta este a2a luna ptr mine cand in perioada menstruatiei ...constat ca exista un miros puternic de transpiratie al acelui ciclu...lucru ce.mi este total strain si am cam intrat in panica...va scriu ptr ca deocamdata nu am acei bani necesari ptr a merge la facut analize si am nevoie de o opinie avizata in acest sens!

Va multumesc !

 

 

 

 

am citit replica dvs catre "mikidutza" si parerile mi s.au parut ca sunt de bun simt si cu responsabilitate ...am nevoie de un sfat ...am avut un partener pana acum 2 saptamani...fiind impreuna de cateva luni (5)...el se pare ca la 50 ani isi traieste cea de a2a adolescenta ,de pe net(matrimoniale) si de tinut scoruri nu se lasa...idea este ca asta este a2a luna ptr mine cand in perioada menstruatiei ...constat ca exista un miros puternic de transpiratie al acelui ciclu...lucru ce.mi este total strain si am cam intrat in panica...va scriu ptr ca deocamdata nu am acei bani necesari ptr a merge la facut analize si am nevoie de o opinie avizata in acest sens!

Va multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o mareee nedumerire!!M-am tot documentat in privinta candidozei si mai rau m-am zapacit decat lamurit.Daca partenerul meu are candida este obligatoriu sa am si io?Unii medici zic k da altii k nu...pana la urma cum e???Am sa ma duk bineinteles la doctor(deocamdata lucrez 12 h/zi),dar pana atunci vreau sa aflu cate ceva despre candida asta nenorocita.Pana acum nu am prezentat nici un simptom dar azi am inceput sa am niste usturimi ingrozitoare cand ma duk la toaleta,in rest nu am nici o scurgere,nimik...Va multumesc si va roooooog lamuriti un cap mai bleg :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e obligatoriu sa iei si tu...dar dupa ce mancarimi ai se poate spune ca ai luat-o din pacate......:cry:

 

asa pateam si io, mancarimi si usturimi demi venea sa ma scarpin cu unghiile dak puteam.Pana mergi la medic ca sa scapi de usturimi seara inainte sa te culci fierbe apa si raceste-o si pune ori bicarbonat de sodiu ori mergi la farmacie si iti dau de acolo un praf pt dizolvat.Doctorul iti va da ceva si pt prietenul tau...ca dak el nu se trateaza vei lua iarasi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Am fost la doctorul ginecolog deoarece aveam mici sangerari intre cicluri, si mi s-a spus ca am o mica rana pe col si colul/vaginul inflamat.

Am facut mai multe analize.

Testul PAP a iesit CII.... FLORA: Lactobacili. Blatospori Candida.

 

Am facut si un examen microscopic care spune:

SECRETIE COL UTERIN

Celule epiteliale poligonale: frecvente

Celule epiteliale rotunde: rare

Celule cu aspect de "clue cell:: rare

Leucocite: rare

Hematii: absente

Trichomonas vaginalis: absent

Levuri: absente

Flora microbiana: - bacili Gram pozitivi, polimorfi (probabil Doderlein).

 

Dna doctor inspectand aceste analize, plus o ecografie si o colposcopie pe care le-am mai facut, a spus ca nu am decat candida albicans.

Diagnosticul a fost col lezional colpo-vaginita micotica.

 

Am mai avut candidoza in ultimii ani, a tot recidivat si acum a aparut si rana aceasta.

Am urmat urmatorul tratament:

- 12 zile spalaturi cu tantum rosa (2 pliculete/1 l apa) urmate de un ovul cu cervugid (aici nu primisem raspunsul la PAP), apoi am luat 2 pastile de Diflazon 150 mg, la 7 zile (si eu si partenerul), si 3 ovule de Lomexim, la 3 zile. Am pus ovulul Lomexim dupa o spalatura cu tantum rosa (din nou 2 pliculete/1l apa)

Nu am mai avut contacte sexuale, iar dupa acest tratament, cred ca mi s-a agravat candida. Am inceput sa am o secretie alba abundenta si o senzatie de prurit.

Dna doctor mi-a dat acum alt tratament: nistatin, 2 tablete/zi ambele luate la masa, timp de 10 zile, si gynozol 200 mg, ptr 15 zile. Spalaturile le fac insa cu ceai de musetel cu o lingurita de bicarbonat.

 

Am si eu niste intrebari:

1. Rana a aparut din cauza candidei?

2. De ce la examenul microscopic nu au vazut deloc candida?

3. E posibil sa se fi agravat candida de la spalaturile cu tantum rosa? E cam ciudat, tratamentul a fost destul de puternic.

4. Acest nou tratament este din nou extrem, pe prospectul la gynozol spune ca se ia doar 6 zile si mie mi s-au prescris 15! De asemenea si nistatin 10 zile mi se pare cam mult... De asemenea nu stiu daca aceste spalaturi in fiecare seara imi fac bine, pe prospect scrie ca nu se fac spalaturi, dar nu sunt sigura ca se aplica si la gynozol 200, sau doar la gynozol 400.

 

Multumesc anticipat pentru eventuale pareri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vai !!... schimba doctorul ca mai rau iti face ... am fost si eu tot asa cu 1000 de analize si pastile +injecti, spalaturi si asa mai departe ... si m-am imbolnavit mai tare decat eram ... De atunci ma asigur ca doctorul ginecolog sa fie barbat si batran :cheer: sau cel putin sa aiba experienta si idee despre ce se petrece cu organismul meu ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

incearca bai de sezut in ceai de coada calului sau de coada soricelului , da rezultate! calmeaza mancarimile foarte bine si trece usor. nici nu stii cat de bine o sa te simti dupa. iti spun din proprie experienta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×