Sari la conținut
Forum Roportal
bios

Candidoza vaginala (recurenta)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da este posibil..poate ai vreo dereglare hormonala..si da candida este intretinuta si de alimentatie..un doctor mi-a zis ca mediul favorabil pt ea este atunci cand persoana respectiva manaca multe dulciuri..la o vizita la doctor mi s-a recomandat sa nu mai mananc deloc zahar..sapt asta iar ma duc pt un nou tratament..n-am scapat nici acuma..dupa 3 ani de vaitat si incercat diverse

 

si eu ma lupt tot de vreo 3 ani..nu prea mananc dulciuri din fire..dar nu se stie...la ce spital mergi ?poate ar trebui sa-mi schimb doctorul...multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu ma lupt tot de vreo 3 ani..nu prea mananc dulciuri din fire..dar nu se stie...la ce spital mergi ?poate ar trebui sa-mi schimb doctorul...multumesc

 

La o clinica particulara Mary Stop.Am fost si la spital la stat...dar tre sa recunosc ca nu m-am tinut cum trebe de tratament.Mi s-a cerut sa intrerup relatiile sexuale cu prietenul si n-am facut asta.Cred ca intre timp i-am dat-o lui si mi-a dat-o inapoi.Nu stiu ce sa mai fac.Acuma sunt in pauza asa ca incep iar tratament sa vad ce rezultat are acuma fara relatii sexuale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La o clinica particulara Mary Stop.Am fost si la spital la stat...dar tre sa recunosc ca nu m-am tinut cum trebe de tratament.Mi s-a cerut sa intrerup relatiile sexuale cu prietenul si n-am facut asta.Cred ca intre timp i-am dat-o lui si mi-a dat-o inapoi.Nu stiu ce sa mai fac.Acuma sunt in pauza asa ca incep iar tratament sa vad ce rezultat are acuma fara relatii sexuale

 

 

...multumesc ..sa ne tii la curent si eu am fost si la particular si la stat...fara rezultat ...dar daca la tine are rezultat sa ne anunti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost diagnosticata recent ca avand candida...lucru deloc placut, mai ales ca am incercat in trecu tot felul de tratamente fara folos...as avea mai multe intrebari ,dar 2 in mod special: stie cineva care sunt factorii contaminarii cu candida si care ar fi tratamentul cel mai eficace pt tratarea acestei bacterii...

Multumesc anticipat

 

 

Am suferit de candida ani de zile, am mers pe la o groază de doctori care mi-au dat ce-i drept tratament, şi at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am fost diagnosticata recent ca avand candida...lucru deloc placut, mai ales ca am incercat in trecu tot felul de tratamente fara folos...as avea mai multe intrebari ,dar 2 in mod special: stie cineva care sunt factorii contaminarii cu candida si care ar fi tratamentul cel mai eficace pt tratarea acestei bacterii...

Multumesc anticipat

 

 

Trebuie sa mergi la medic sa-ti faca un examen micologic FUNIGRAMA (iti recolteaza secretie si pe baza analizei iti va prescrie exact medicamentul de care ai nevoie )

In mod normal in baza acestui examen ar trebui sa prescrie tratamentul ... Bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nizoral,cate o tableta dupa mesele principale(foloseste indicatiile de pe prospect).acest tratament trebuie sa il faca si partenerul.rezultatul il vei obtine in 24 ore.evita oule,laptele,pe durata tratamentului.intreaba ginecologul daca poti lua medicamentul.

 

filakia :santa2:

Editat de julia23

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut candidoza doar dupa ce mi-am inceput viata sexuala . am fost la ginecolog, si el a zis ca am o infectie si mi-a dat ceva sa iau, mi-a trecut, apoi luna urmatoare iar am facut m-am dus iar la doctor si de data asta a spus ca era candidoza, am luat tratament pentru asta si am facut din nou asa ca nu mam mai dus la doctor . trebuia sa astept mult si fara folos . asa ca am facut cam o data pe luna, pana am luat ceva naturiste pentru intarirea imunitatii si atunci am facut tot mai slab, adica nu era asa de neplacuta, pana la urma tot mai rar, pana nu am mai facut o vreme si acum din nou ceva mai tare dar nu chiar ca la inceput . nu am facut dragoste decat cu prietenul meu si s-a tratat si el mai demult odata cu mine, desi eu stiu cum ca ciuperca asta o au toate femeile si ca in anumite conditii se dezvolta peste masura . viata mea nu urmeaza o linie bine stabilita, in alimentatie, raporturi sexuale cum am spus doar cu prietenul meu, asa ca nu imi pot da seama ce declanseaza, medicul mi-a spus mai demult ca inceperea vietii sexuale mi-a modificat flora vaginala si ca de aceea am facut, dar nu mi se pare normal sa fac asa des .nu am diabet, ciocolata am mancat dintotdeauna, cand eram mai mica mai mult dar in timp am redus considerabil cantitatea, ce mi-a spus doctorul era ca am sistemul imunitar slabit si probleme digestive si ca aia ar fi un factor declansator; ceea ce este ciudat e ca cel mai probabil am avut problemele astea de mai demult si totusi am facut candidoza doar dupa ce mi-am inceput viata sexuala . ideea e ca mi-a disparut si am crezut ca am scapat doar ca sa revina din nou, si am citit undeva ca daca nu o tratezi exista posibilitatea sa ramai sterila, si eu am mai cautat mai demult despre ea si nu am vazut asa ceva pana acum, cu sterilitatea . daca cineva stie ceva concret despre asta ar fi grozav .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am avut candidoza doar dupa ce mi-am inceput viata sexuala . am fost la ginecolog, si el a zis ca am o infectie si mi-a dat ceva sa iau, mi-a trecut, apoi luna urmatoare iar am facut m-am dus iar la doctor si de data asta a spus ca era candidoza, am luat tratament pentru asta si am facut din nou asa ca nu mam mai dus la doctor . trebuia sa astept mult si fara folos . asa ca am facut cam o data pe luna, pana am luat ceva naturiste pentru intarirea imunitatii si atunci am facut tot mai slab, adica nu era asa de neplacuta, pana la urma tot mai rar, pana nu am mai facut o vreme si acum din nou ceva mai tare dar nu chiar ca la inceput . nu am facut dragoste decat cu prietenul meu si s-a tratat si el mai demult odata cu mine, desi eu stiu cum ca ciuperca asta o au toate femeile si ca in anumite conditii se dezvolta peste masura . viata mea nu urmeaza o linie bine stabilita, in alimentatie, raporturi sexuale cum am spus doar cu prietenul meu, asa ca nu imi pot da seama ce declanseaza, medicul mi-a spus mai demult ca inceperea vietii sexuale mi-a modificat flora vaginala si ca de aceea am facut, dar nu mi se pare normal sa fac asa des .nu am diabet, ciocolata am mancat dintotdeauna, cand eram mai mica mai mult dar in timp am redus considerabil cantitatea, ce mi-a spus doctorul era ca am sistemul imunitar slabit si probleme digestive si ca aia ar fi un factor declansator; ceea ce este ciudat e ca cel mai probabil am avut problemele astea de mai demult si totusi am facut candidoza doar dupa ce mi-am inceput viata sexuala . ideea e ca mi-a disparut si am crezut ca am scapat doar ca sa revina din nou, si am citit undeva ca daca nu o tratezi exista posibilitatea sa ramai sterila, si eu am mai cautat mai demult despre ea si nu am vazut asa ceva pana acum, cu sterilitatea . daca cineva stie ceva concret despre asta ar fi grozav .

 

 

Buna..da dc nu este tratata la timp, candidoza te poate lasa sterila si la fel si pe partenerul tau.Mi s-a confirmat de catre doctori.Si eu am de 3 ani..de 3 ani am acelasi partener iubitul meu.Insa am luat-o pe cale sexuala de la altcineva cu care am avut relatii sexuale inaintea partenerului meu actual.Intre timp i-am dat-o si lui, am fost la doctor am urmat tratament, faza e ca partenerul n-a urmat tratament si in timp ce eu ma tratam am facut greseala sa am relatii sexuale cu el, el fiind infestat si uite asa am luat-o din nou.Am avut perioade in care mi-a disparut complet cum ar fi vara cand ma duc la mare si mananc numai chestii usoare cum ar fi peste si altele..sau in diverse alte perioade cand alimentatia mea era sanatoasa si nu faceam sex cu partenerul.Acuma mi-a revenit iar.Sunt satula, e deranjanta si nu pot avea relatii sexuale normale cu partenerul meu in plus mai exista si dezavantajul ca dc nu o tratez la modul serios aceassta pb, ea se poate agrava in timp concretizandu-se in sterilitate si la mine si la partener.

Am inceput iar tratament saptamanile trecute.Deocamdata e ok, ma abtin de la relatii sexuale sau folosim prezervativ.Vreau sa scap de aceasta pb si doctorita mi-a zis ca dc urmez cu strictete tratamentul, o sa scap.Nu uitati fetelor e foarte importanta irigarea interioara...cu divverse substante..cum ar fi nush ce pliculete de tantum rosa dc ati auzit..o substanta pt spalaturi vagiunale sau diverse ceaiuri..am auzit ca o femeie a scapat de asa ceva prin spalaturi cu ceai de muguri de plop.

Acuma ce sa zic..oricum tratai-o pt ca are efecte nasoale si e neplakuta...in timpul relatiilor sexuale am mancarimi, ma ustura mi se umfla si etc...DAR NU MEREU..ASA IN ANUMITE PERIOADE..nush in functie de ce se dezvolta si se mentine ea bine acvolo dar doctorul mi-a zis si ca e vorba de dulciuri cica sau antibiotice in exces..

Mult succes si sa auzim de bine de la toate!Pup

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu uitati fetelor e foarte importanta irigarea interioara...cu divverse substante..cum ar fi nush ce pliculete de tantum rosa dc ati auzit..o substanta pt spalaturi vagiunale sau diverse ceaiuri..am auzit ca o femeie a scapat de asa ceva prin spalaturi cu ceai de muguri de plop

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×