Sari la conținut
Forum Roportal
bios

Candidoza vaginala (recurenta)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am fost diagnosticata recent ca avand candida...lucru deloc placut, mai ales ca am incercat in trecu tot felul de tratamente fara folos...as avea mai multe intrebari ,dar 2 in mod special: stie cineva care sunt factorii contaminarii cu candida si care ar fi tratamentul cel mai eficace pt tratarea acestei bacterii...

Multumesc anticipat

 

 

Buna, si eu am aceeasi problema !! Cred ca am luat-o pe cale sexuala de la cineva..de la un barbat..ca n-am avut niciodata pb asta..Candidoza intravaginala..de cativa ani am o relatie cu cineva..si am dat-o partenerului.Intre timp am facut mai multe tratamente pe parcurs in schimb partenerul nu.Tratamentele au fost pe baza de ovule intravaginale care cica la sfatul doctorului curata in interior si iti rezolva pb.Numa ca la mine n-a tinut.Am continuat relatia sexuala cu partenerul meu si de fiecare data aveam usturimi si mancarimi..dar nu mereu.cateodata nu aveam.Doctorul mi-a zis ca ciuperca e instalata acolo si ca sa dispara trebe cumva sa se modifce Ph-ul din locul ala.M-a intrebat dc mananc multe dulciuri i-am zis ca da.A zis sa ma las de ele.A mai zis ca poate fi o reactie adversa de la antibiotice dar cate antibiotice sa iau?iau si eu cand sunt racita etc..probabil organismul meu este predispus la asa ceva si am impresia ca n-o sa mai scap nciciodata.

Va rog care stie o metoda?Ca de doctori m-am saturat !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna, si eu am aceeasi problema !! Cred ca am luat-o pe cale sexuala de la cineva..de la un barbat..ca n-am avut niciodata pb asta..Candidoza intravaginala..de cativa ani am o relatie cu cineva..si am dat-o partenerului.Intre timp am facut mai multe tratamente pe parcurs in schimb partenerul nu.Tratamentele au fost pe baza de ovule intravaginale care cica la sfatul doctorului curata in interior si iti rezolva pb.Numa ca la mine n-a tinut.Am continuat relatia sexuala cu partenerul meu si de fiecare data aveam usturimi si mancarimi..dar nu mereu.cateodata nu aveam.Doctorul mi-a zis ca ciuperca e instalata acolo si ca sa dispara trebe cumva sa se modifce Ph-ul din locul ala.M-a intrebat dc mananc multe dulciuri i-am zis ca da.A zis sa ma las de ele.A mai zis ca poate fi o reactie adversa de la antibiotice dar cate antibiotice sa iau?iau si eu cand sunt racita etc..probabil organismul meu este predispus la asa ceva si am impresia ca n-o sa mai scap nciciodata.

Va rog care stie o metoda?Ca de doctori m-am saturat !!

 

 

eu pana acum am facut 2 tratamente diferite pt candida...dar de fiecare data a facut si prietenul meu..poate si asta e problema...te vindeci si apoi partenerul iti paseaza candida din nou.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu pana acum am facut 2 tratamente diferite pt candida...dar de fiecare data a facut si prietenul meu..poate si asta e problema...te vindeci si apoi partenerul iti paseaza candida din nou.

 

 

da inclin si eu inspre asta..deci barbatii pot fi purtatori si nu ii afecteaza ca asta e o chestie a femeilor dar dc nu se manifesta la ei, ei oricum o dau mai departe.Pb e ca n-am facut nimik cu prietenul meu vreo 3 luni de zile..nici o activitate sexuala..intre timp el si-a facut un tratament cu alifii si a scapat.iar eu nu mi-am mai facut tratament pt ca am inceput sa beau un ceai chinezesc cate 2 litri pe zi si am vazut ca nu mai aveam nimik.precizez ca ceaiul l-am luat pt slabire.Vazand ca n-am nimik am zis ca e bine.Dar totusi vroiam sa ma duc la doctor la consult.Pana la urma am avut contact sexual cu prietenul meu o singura data dupa 3 luni de repaos si apoi nu mai puteam de usturimi si mancarimi.Deci am observat ca atunci cand am activitate sexuala se manifesta din abundenta chestia asta.Dar dc stau pe repaos vad ca n-am nimik.Nu stiu ce sa mai cred.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu aceasi problema fac o perioada tratament apoi apare din nou pina la o varsta de 40 de ani asa o sa ne chinuim spalaturi cu bicarbonat dar fara sa mai dai si alte mirosuri parfumate nici sapunurile alea intime nu sunt bune asta e cel mai bun remediu bicarbonatul de sodiu acuma eu sunt pe tratament si eu si sotul meu eu lomexin folosesc acuma dar nu asi face efectul deci este mai multe metode acuma depinde si de organism dar si eu am foarte mare grija si cu lenjeria intima si cu tot daca mai afli ceva dami de stire si mie .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna...din pacate am si eu candidoza de ceva timp...prima vizita la medic am facut-o acum 2 luni si de atunci am repetat tratamentul de 2 ori (ovule Macmiror complex 500 , unguent lomexin-fenticonazol si pastile Nizoral) insa acum cateva saptamani mi-a reaparut ... saptamana asta voi face un nou control la gineco insa nu sunt chiar atat de optimista ca imi va disparea complet ... unii factori ii voi elimina cum ar fi lengeria intima din materiale sintetice, haine stramte... Simptomele au devenit mai puternice prin mancarimi in zona genitala si dureri in timpul actului sexual ... Nici nu stiu daca aici in Craiova se pot face recoltari pentru a afla exact de ce imi reapare si ce tratament trebuie sa urmez...

A scapat cineva de Candida? Daca da in cat timp si cum ?

 

 

Buna.. m-am confruntat si eu cu o candida vreo doi ani!Pana nu faci si un examen bacteriologic nu rezolvi nimic! Am facut un astfel de examen si apoi am aflat ca pe langa candida mai am si o alta infectie si pot spuine ca am dat atunci pe medicamente vreo650.000 lei si trebuyia dsa faca si partenerul tratament! sa nu faci tratament intruna cu antibiotice ca iti distrugi toata flora bacteriana! Te pup si iti spun eu ca o sa fie bine!De atunci am scapat mai am cateva tentative dar dupa ciclu ma spal cu iaurt, sau mai folosesc din cand in cand irigatorul.Unguentul si pastilele care ti lea dat sunt de 2 lei!nu mai tin bine minte cum se numeste dar parca Cytomexin, nustiu sigur ceva de genul asta am luat eu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am acelasi diagnostic.si chiar am intrebat-o pe doctorita de la ce se face si mi-a zis ca nu o poti contacta prin act sexual, ci pur si simplu este proprie organismului tau.

deci....in concluzie sunt foarte nelamurita :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si eu am acelasi diagnostic.si chiar am intrebat-o pe doctorita de la ce se face si mi-a zis ca nu o poti contacta prin act sexual, ci pur si simplu este proprie organismului tau.

deci....in concluzie sunt foarte nelamurita :offtopic:

E proprie,in sensul ca se transmite,prin sande in tot organismul.Deci nu ai cum sa scapi de ea,chiar daca se observa numai la nivel genital.De fapt,acolo e zona mai sensibila,la fel ca in cavitatea bucala.

Am citit in,,ASUL VERDE" ca ar fi bune tampoanele intravaginale cu iaurt natural(facut in casa) pt ca ar distruge toate ciupercile rele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

me to..ideea este ca de candida nu poti scapa asa usor,la urmatorul tratament cu antibiotice fie si pentru raceala ea reapare,eu am facut si injectii dar degeaba,nu am renuntat sa caut un tratament sau sa investighez de ce apare.(are oare legatura si cu alimentatia care ar putea sa creasca sistemul imunitar?)

.....si voiam sa intreb ceva ...este posibil sa vina ciclu la 2 saptamani ?...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
me to..ideea este ca de candida nu poti scapa asa usor,la urmatorul tratament cu antibiotice fie si pentru raceala ea reapare,eu am facut si injectii dar degeaba,nu am renuntat sa caut un tratament sau sa investighez de ce apare.(are oare legatura si cu alimentatia care ar putea sa creasca sistemul imunitar?)

.....si voiam sa intreb ceva ...este posibil sa vina ciclu la 2 saptamani ?...

da este posibil..poate ai vreo dereglare hormonala..si da candida este intretinuta si de alimentatie..un doctor mi-a zis ca mediul favorabil pt ea este atunci cand persoana respectiva manaca multe dulciuri..la o vizita la doctor mi s-a recomandat sa nu mai mananc deloc zahar..sapt asta iar ma duc pt un nou tratament..n-am scapat nici acuma..dupa 3 ani de vaitat si incercat diverse

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×