Sari la conținut
Forum Roportal
another_kind

Despre prietenie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Saptamana trecuta am reluat intamplator legatura cu un vechi foarte drag prieten, pe care nu l mai vazusem de ani de zile. Am vorbit in viteza la telefon, si am stabilit sa ne vedem a doua zi sa mancam impreuna. Nici nu am incheiat bine convorbirea, si am realizat ca pe G. sigur are sa l deranjeze faptul ca ma sa iau cina cu alt barbat. Nu e nici gelos, nici incuiat, dar genul asta de chestii pir si simplu nu i plac. Vreme de vreo 2 ore am stat si m am framantat ce si cum sa fac. Sa pot sa ma vad cu R., asa cum promisese, si sa nici nu l supar pe G. Concluzia? Am hotarat sa merg sa ma vad cu R., gandind ca pe G. am sa vad eu cum am sa l impac.

 

De ce a lasat o urma acest evenimet asupra mea? Pentru ca a fost pentru pima data, de cand sunt cu G., cand intre G. si altceva a contat mai mult altceva. Pentru mine a fost mai important sa imi revad prietenul decat sa nu il supar pe G. Si de atunci incerc sa inteleg ce insemna prietenia, si ce fel de conexiune presupune ea...

Editat de another_kind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da si mi'e dor .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce oare lasam sa treaca atata timp? Uite, eu ma gnadesc la ei/ele cu drag, darf in loc sa pun mana pe telefon.... nici eu nu stiu ce se intampla...mai iau cu altele...si uit.... Sau exista o categorie de oameni foarte dragi, despre care ajunge sa stii ca sunt bine? Am un prieten care imi zice: sa nu crezi ca nu mi esti draga daca nu te caut. Daca nu aud nimic de tine, inseamna ca esti bine, vestile rele circula foarte repede, si atat vreme cat esti bine, pentru mine e bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prietenii ii porti in suflet, timpul , distanta nu au niciun cuvant de spus....sufletul e ca o cutiuta plina cu comori sau venin...uneori o inchidem , alteori o deschidem si inevitabil vedem ce este inauntru....alteori sufletul te tine inchis sau te elibereaza....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce oare lasam sa treaca atata timp? Uite, eu ma gnadesc la ei/ele cu drag, darf in loc sa pun mana pe telefon.... nici eu nu stiu ce se intampla...mai iau cu altele...si uit.... Sau exista o categorie de oameni foarte dragi, despre care ajunge sa stii ca sunt bine?

Cred ca asa procedez si eu . Da' vor avea mereu un loc special in sufletul meu .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-s atat de pretiosi acestia incat mi se pare o vulgaritate sa vorbesc public despre ce si cum legat de ei...

Scuzati-ma dragilor ca am fost vulgara...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce oare lasam sa treaca atata timp? Uite, eu ma gnadesc la ei/ele cu drag, darf in loc sa pun mana pe telefon.... nici eu nu stiu ce se intampla...mai iau cu altele...si uit.... Sau exista o categorie de oameni foarte dragi, despre care ajunge sa stii ca sunt bine? Am un prieten care imi zice: sa nu crezi ca nu mi esti draga daca nu te caut. Daca nu aud nimic de tine, inseamna ca esti bine, vestile rele circula foarte repede, si atat vreme cat esti bine, pentru mine e bine.

 

 

Intr-adevar,sunt oameni si oameni si fiecare isi exprima sentimentele in felul lui.Daca o persoana nu iti spune ca te iubeste,nu inseamna ca nu te iubeste,ci pur si simplu ii e mai greu sa exprime in cuvinte ce simte.Totusi,Gabriel Garcia Marquez spunea sa nu ne asumam prosteste gandul ca prietenii nostri deja stiu asta,ci sa nu ezitam sa le amintim.Imaginati-va ca se intampla ceva si nu o sa ii mai vedeti niciodata.Nu-i asa ca ati vrea sa ii sunati in momentul asta si sa le spuneti ca va e dor de ei?Si totusi,nu-i asa ca ceva intervine intre vointa dvs. si fapte si va opreste chiar si dupa ce ati luat telefonul in mana?Asta e teama,teama ca acele persoane fara de care nu concepeati zilele din trecut s-au schimbat,teama ca nu mai contati pentru ele,ca v-au uitat.S-au integrat in alte grupuri,fac parte din "alta lume",dar de ce sa nu ganditi si altfel?Poate chiar azi si-au amintit de dvs.,dar ezita sa va sune din aceleasi motive.Si astfel,se formeaza un intreg cerc vicios si timpul trece...va distantati din ce in ce mai mult...apoi va treziti singur/a.

 

 

Daca aveti prieteni/prietene pe care nu le-ati mai sunat de ceva timp,faceti-o acum si amintiti-le de zilele frumoase petrecute impreuna,de momentele amuzante.Nu-i asa ca-i frumos?Si chiar daca s-au schimbat,dvs veti sti ca v-ati facut datoria si ma indoiesc sincer ca ati putea regreta vreo secunda ca i-ati auzit vocea unui vechi companion.

 

Am citit odata la un status:Prietenii sunt acele persoane care te intreaba ce mai faci si apoi asteapta sa auda raspunsul.Interesant,nu?Cel putin daca nu percepem doar adlitteram,citatul are un inteles foarte profund.

 

:giggle:

Editat de Ana1996

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×