Sari la conținut
Forum Roportal
Marian89

caut o cale de iesire

Postări Recomandate

salut...sunt marian...locuiesc in tulcea de 1 an cu prietena mea si parintii ei...

akm vine partea interesanta...

fiind din calarasi sau asa cred eu ...lumea se uita la mine altfel...nu ma intelege...lumea e altfel aici

de cateva zile am auzit ca socramiu ma vorbeste pe la spate

cumnata mea vrea sa ma sape..

de munca nu pot sa imi gasesc

oriunde ma duc sunt privit altfel...nu stiu ce fel de lume e aici

mi se pare ca sunt salbatici

vreau sa ma intorc la calarasi ptr ca aici nu imi vad nici un viitor

acolo sigur pot face ceva cu viata mea

dar nu pot pleca de dragul iubitei mele....cateodata vreau sa imi iau inima in dinti sa plec....ea munceste...as putea sa plec fara ca ea sa stie....sa nu fie despartirea asta prea dura

 

poate va intrebati dc nu o iau si pe ea...

si la mine la calarasi e situatia cam nasoala...ai mei nu prea o plac..

vreau sa pllec la calarasi sa imi fac un corp de casa separat de ai mei

acelasi lucru as putea sal fac si aici

dar nu vreau

nu vreau sa fac la altul....nu vreau sa mai fiu ca un strain

vreau sa ii pot oferii mai mult de atat...tin la ea...si tine si ea la mine...stiu asta pentru ca am trecut prin multe amandoi

 

dar acum nu mai pot...nu mai pot sta la tulcea.......va rog ajutatima ...spuneti si voi ce ar fi mai bine ptr mine

 

app nu vam spus dc plec......plec cateva luni o luna sau doua pana reusesc sa imi fac ceva separat fata de ai mei

si sa o chem si pe ea

nici nu se pune problema de despartire...

 

poate unii dintre voi nu inteleg...poate nu mam exprimat corect....dar sunt foarte suparat...

in 2 saptamani am slabit 4 kg cred ca nu am fost in viata mea mai abatut.. am 22 de ani dar niciodata nu am fost mai suparat de atat

Editat de Marian89

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca o ranesti si mai tare daca pleci fara sa vorbesti cu ea.

Daca tot vrei sa muncesti ca sa-ti faci ori sa-ti cumperi casa, de ce nu-i propui sa va duceti in alt oras, unul neutru? Ori poate chiar in orasul tau sau al ei, dar nu in acelasi spatiu cu parintii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai cred ca o ranesti si mai tare daca pleci fara sa vorbesti cu ea.

Daca tot vrei sa muncesti ca sa-ti faci ori sa-ti cumperi casa, de ce nu-i propui sa va duceti in alt oras, unul neutru? Ori poate chiar in orasul tau sau al ei, dar nu in acelasi spatiu cu parintii.

 

 

pai am vorbit cu ea

am discutat dar face pe indiferenta chiar daca in sufletul ei nu e asa

vrea sa ma faca sa uit vrea sa ma binedispuna

dar nu mai pot

vreau sa merg acolo unde am lasat totul in urma(familie prieteni casa)

vreau sa fiu in mediul meu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In mediul tau nu e neaparat unde te-ai nascut si ai crescut. Mediul tau poate fi oriunde daca stii sa te adaptezi.

Nu te intelegi cu socrii si cu rudele din partea ei prea bine....sa zicem ca la noi se poarta asta si ar fi normal.Tu ce faci pt a fi acceptat? Poate ca nemultumirea lor vine si din faptul ca tu ca barbat nu ai un loc de munca iar ea ca femei lucreaza????????? Eu nu vad o mare problema in asta...doar ca dehhh traim in Ro unde se presupune ca barbatul trebuie sa munceaca pt bani si femeia acasa. Bine gandirea asta e mai mult la partea rurala a tarii...dar cum cam 40% din locuitorii Ro sunt din zone rurale au teoria asta infipta in cap.Deci ce e de facut? Iti iei iubita si plecati impreuna departe de ei...dar nu la tine caci si acolo vor fi probleme pt ea.Tocmai ca unteti la inceput de drum aveti nevoie de un spatiu personal doar al vostru fara "inamici" in jur. Deci is trei variante: 1. tai incontinuare acolo si suporti 2. te muti cu iubita la ai tai...si acolo ea va trebui a suporte si 3 va mutati undeva departe i de ai tai si de ai ei si luati totul de la 0.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, daca vrei sa vina si ea cu tine, e musai sa-i spui ce ai de gand si sa-i si propui asta. :cheer:

Daca din varii motive ea nu vrea iar tu iti doresti mai mult sa schimbi mediul decat sa ramai cu ea ( si nu vad ceva condamnabil in asta), asta e. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de cateva zile am auzit ca socramiu ma vorbeste pe la spate

 

cumnata mea vrea sa ma sape..

Sunt cateva aspecte neclare pentru mine, ce dovezi ai in sprijinul afirmatiilor tale ?

 

La Calarasi erai angajat ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt cateva aspecte neclare pentru mine, ce dovezi ai in sprijinul afirmatiilor tale ?

 

La Calarasi erai angajat ?

 

 

da la calarasi eram angajat....

la calarasi daca merg am locul de munca asigurat

aici pur si simplu tulcea e un oras mort in afara de santierul naval nu ai unde sa muncesti dar nici acolo

 

si mam saturat sa tot stau degeaba fara sa fac nimic cu viata mea

 

 

da la calarasi eram angajat....

la calarasi daca merg am locul de munca asigurat

aici pur si simplu tulcea e un oras mort in afara de santierul naval nu ai unde sa muncesti dar nici acolo

 

si mam saturat sa tot stau degeaba fara sa fac nimic cu viata mea

 

 

 

 

acum am un raspuns si ptr (angel_of_life)

ai spus f bn fara inamici in jur

dar daca merg la calarasi am o casa destul de mare unde ma pot separa de ai mei

vom traii ca si cum am fi noi singuri acolo nu e problema

dupa cum am mai spus ...asta puteam sa o fac si aici

sa imi mai fac o camera cu intrare separata...dar nu vreau,nu vreau sa fac la altul acasa,pentru ca socramiu nu e un om cu care sa te intelegi

pur si simplu are prosti in cap....nu intelegere

si de aceea nu vreau

 

si as putea sa merg si in gazda sau cv de genu dar de ce sa dau banii aiurea cand am casa mea

si un viitor asigurat acolo la mine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

omule bun, esti normal sa-ti iei lumea in cap si sa te muti in casa straina? ce-a fost in mintea matale chiar nu inteleg. sa-ti lasi casa si locul tau si sa te duci in casa straina, sa locuiesti cu niste straini cu care n-ai nici o treaba...

daca ea locuia singura era altceva.

 

asa isi face omu` de lucru cand nu are...

 

lasa ca esti tanar si greseala se poate repara usor.

am vazut chiar de curand un caz similar dar la 40 de ani. si omu` s-a intors la casa lui. tot cu vo 5 kile lipsa, adevarat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Greseala , negreseala faptul este consumat acum , este deja intr-o relatie .

Parerea mea este sa ai o discutie cu toata familia(familia ei ) si apoi cu ea in particular .Spune direct ce crezi , cum te simti si intreaba care este parerea lor . Ai dovezi ca te vorbeste socrul tau ? Esti sigur de asta ? In plus inceputurile sunt grele - perioada de acomodare .In nici un caz nu poti pleca fara sa vorbesti macar cu ea daca zici ca vrei un viitor impreuna cu ea , parerea mea .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×