Sari la conținut
Forum Roportal
SsirI

Jocurile de noroc

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Prietenul meu e dependent de jocurile de noroc, si anturajul il incurajeaza si mai tare.. E constient ca are o problema si vrea sa scape de viciul asta, cum il ajut?? Ma simt inutila, am incercat de multe ori sa-l controlez, sa-l indepartez de anturajul asta, si cateodata pare ca se potoleste, insa revine la aceleasi obiceiuri.. Relatia noastra nu e nici pe departe cum mi-as dori, numai certuri, minciuni.. Si totusi vreau sa il ajut, pt ca stiu ca poate mai mult..

 

Orice sfat e bine venit... Multumesc! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dependenta, ca boala a sufletului, se vindeca foarte greu. Uneori e nevoie de un soc. Putin pot face ceilalti.

Eu am citit despre cineva care s-a vindecat de alcoolism cu ajutorul sotiei, care a stiut sa il incurajeze tot timpul, la modul cel mai bun posibil. Depinde foarte mult de capacitatea ta de a lupta pe toate fronturile pentru ceea ce crezi ca e bine, si a incuraja performantele pozitive. E un proces indelungat, de incercare-eroare, si e nevoie de multa tarie si stapanire de sine. Mai e nevoie ca in relatia voastra sa mai existe totusi notiunea de doi si noi.

Daca ai senzatia ca te lupti cu morile de vant, aminteste-ti mereu ce e bun si ce speri. Concentreaza-te asupra apropierii dintre voi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietenul meu e dependent de jocurile de noroc, si

 

Orice sfat e bine venit... Multumesc! :think:

De ce nu ti-ai cautat un baiat cuminte, bun, fara astfel de vicii, fara anturaj dubios?

Editat de Amicu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu ti-ai cautat un baiat cuminte, bun, fara astfel de vicii, fara anturaj dubios?

De unele lucruri iti dai seama in momentul in care nu mai ai unde intoarce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce nu ti-ai cautat un baiat cuminte, bun, fara astfel de vicii, fara anturaj dubios?

Care sa o atraga prin ce ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si pe unde cresc baietasii aceia cuminti? :blink:

Asta mi-a placut.

 

Si fostul meu era dependent de jocuri de noroc. Inca mai e.

Dependenta respectiva e legata de copilaria mica si relatia cu mama - psihologic vorbind.

Foarte rar astfel de dependente se depasesc complet. Depinde de gravitatea situatiei. Ceea ce ai de stiut e ca e o problema de foarte demult care e de rezolvat. Daca vrea, poate incerca terapie. Probabil nu vrea, dar ii e rusine.

Nu-i imprumuta bani!

 

Probabil vrei sa-l schimbi, sa-l ajuti, sa... etc. Daca a-l schimba e miza, schimba-l cu altul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Speranta exista intotdeauna, poti vedea filmul despre Johnny Cash si June Carter.

Ceea ce faci cu speranta si pe ce se intemeiaza ea, este o alta poveste, a ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara ma numesc Andreea si sunt mamica a unui baietel de 8 luni jumatate...care e povestea mea...sotul meu este un jucator mare dar nu dintotdeauna..noi avand o afacere ne mergea foarte bine...era barbatul perfect ..nu ne certam ..iubaret ...cuminte..intr-un cuvant perfect..pana dupa nunta cand am ramas si gravida a inceput sa joace si a jucat a jucat..pana m-a bagat in datorii..l-am scapat o data ..a doua oara hai ca e copilul ..dar acum nu il mai pot ierta...ma doare sufletul pt el ca stiu ca nu e om rau si asta e o boala...el era constient ca o sa piarda tot dar nu avea ce face boala il impingea acolo..si de fiecare data cand stia ca numai avea iesire fugea..adica ma lasa zicea ca se duce in oras si nu mai stiam nimic de el..problema la el e ca nici nu recunoaste ca a jucat..e bolnav si nu are nici un gram de spranta spre vindecare..atata timp cat el nu recunoaste si nu cere ajutorul...asa ca da toata lumea judeca ca dc nu-ti cauti altul sau ce mai stai...este o boala si daca juca dinainte ziceam asa l-am luat dar asa ma doare sufletul..si stiu ca e BOALA si se poate trata cu psihologi dar pana nu cere ajutorul degeaba se zbate lumea din jurul lui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×