Sari la conținut
Forum Roportal
Mariadeleanu

Tratament homeopatic

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am inceput un tratament homeopat si remediile le cumpar din farmacie. Am o prietena care face tratament la un medic din Cluj, zice ca nu toate remediile sunt bune, numai cele preparate intr-un anume fel, dupa cum a stabilit parintele homeopatiei, in cruce (cine le prepara la medicul la care merge ea este de la facultatea de farmacie si le prepara in cruce, acest medic apeleaza si la rugaciunile unei persoane f credincioase, pt a garanta efectul maxim al remediilor.)

Ce parere aveti, sa fie ceva bun in asta, sau nu are nici o legatura cu homeopatia? Pentru ca sunt si fabrici care le prepara, si acolo nu cred ca le scutura nimeni in cruce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inceput un tratament homeopat si remediile le cumpar din farmacie. Am o prietena care face tratament la un medic din Cluj, zice ca nu toate remediile sunt bune, numai cele preparate intr-un anume fel, dupa cum a stabilit parintele homeopatiei, in cruce (cine le prepara la medicul la care merge ea este de la facultatea de farmacie si le prepara in cruce, acest medic apeleaza si la rugaciunile unei persoane f credincioase, pt a garanta efectul maxim al remediilor.)

Ce parere aveti, sa fie ceva bun in asta, sau nu are nici o legatura cu homeopatia? Pentru ca sunt si fabrici care le prepara, si acolo nu cred ca le scutura nimeni in cruce.

vai de mama noastra.eu le prepar in stil labirint.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am inceput un tratament homeopat si remediile le cumpar din farmacie. Am o prietena care face tratament la un medic din Cluj, zice ca nu toate remediile sunt bune, numai cele preparate intr-un anume fel, dupa cum a stabilit parintele homeopatiei, in cruce (cine le prepara la medicul la care merge ea este de la facultatea de farmacie si le prepara in cruce, acest medic apeleaza si la rugaciunile unei persoane f credincioase, pt a garanta efectul maxim al remediilor.)

Ce parere aveti, sa fie ceva bun in asta, sau nu are nici o legatura cu homeopatia? Pentru ca sunt si fabrici care le prepara, si acolo nu cred ca le scutura nimeni in cruce.

Homeopatia se bazeaza pe un fenomen numit Placebo.

Intensitatea fenomenului Placebo este cu atat mai ridicata cu cat crezi ca substanta este mai "valida".

Deci... o injectie cu ser fiziologic are sanse mai mari decat o pastila de zahar.

 

Pentru tine, daca crezi in cruce si rugaciuni ale unei persoane f credincioase... probabil ca astea ar avea un efect mai puternic.

 

Dpdv tehnic, toata remediile homeopatice sunt identice. Ingredientul activ din fiecare dintre ele este tehnic.... NIMIC.

Editat de CavalerulJedi
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Homeopatia se bazeaza pe un fenomen numit Placebo.

Intensitatea fenomenului Placebo este cu atat mai ridicata cu cat crezi ca substanta este mai "valida".

Deci... o injectie cu ser fiziologic are sanse mai mari decat o pastila de zahar.

 

Pentru tine, daca crezi in cruce si rugaciuni ale unei persoane f credincioase... probabil ca astea ar avea un efect mai puternic.

 

Dpdv tehnic, toata remediile homeopatice sunt identice. Ingredientul activ din fiecare dintre ele este tehnic.... NIMIC.

Si poti dovedi acest lucru?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si poti dovedi acest lucru?

Povara dovezii sta la cei ce fac afirmatii extraordinare.

 

Daca tu spui ca poti zbura, demonstreaza ca poti zbura, nu-mi cere mie sa demonstrez ca nu poti zbura.

 

In toate studiile seriose facute pe homeopatie nu s-a descoperit nici un efect suplimentar fata de placebo.

Cu alte cuvinte, homeopatia nu a demonstrat inca faptul ca functioneaza intr-un studiu controlat.

Daca vrei sa citesti mai multe: http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy#Effectiveness

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Povara dovezii sta la cei ce fac afirmatii extraordinare.

 

Daca tu spui ca poti zbura, demonstreaza ca poti zbura, nu-mi cere mie sa demonstrez ca nu poti zbura.

 

In toate studiile seriose facute pe homeopatie nu s-a descoperit nici un efect suplimentar fata de placebo.

Cu alte cuvinte, homeopatia nu a demonstrat inca faptul ca functioneaza intr-un studiu controlat.

Daca vrei sa citesti mai multe: http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy#Effectiveness

e ca si cand ai spune ca degeaba bem apa,setea poate fi potolita si prin efectul placebo sau alt exemplu e mai benefic sa gandesti pozitiv ca sa-ti asiguri necesarul de elemente nutritive decat sa te hranesti.Hm!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e ca si cand ai spune ca degeaba bem apa,setea poate fi potolita si prin efectul placebo sau alt exemplu e mai benefic sa gandesti pozitiv ca sa-ti asiguri necesarul de elemente nutritive decat sa te hranesti.Hm!!!!

E foarte usor de demonstrat faptul ca a bea apa potoleste setea mult mai bine decat a te gandi ca bei apa.

FOARTE USOR!

 

Eficienta tratamentelor homeopatice nu-i dovedita la fel de usor.

 

Cum ai fi putut citi si aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy#Ethics_and_safety

daca ai fi avut dispozitia necesara sa te informezi, sunt si destul de multe cazuri in care oamenii au avut de suferit din cauza homeopatiei datorita intarzierii abordarii anumitor afectiuni cu medicatie serioasa sau, in cazuri mai caraghioase, datorita otravurilor folosite ce nu au fost diluate suficient.

 

Asta este ce se intampla cand, la sete, in loc sa bei apa ca toata lumea, preferi lacrimi de pui de panda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×