Sari la conținut
Forum Roportal
chybrytel

Vreau sa fac un film!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!

Nu stiu daca am postat bine aici ,daca nu e bine imi cer scuze!

 

Vreau sa incerc sa fac un film si as avea cateva intrebari.Sper sa ma puteti ajuta!

 

1.As vrea sa va intreb ce aprobari trebuie pentru a crea un film nou?

2.Aprobarile se iau inaintea inceperii filmului sau dupa terminarea lui?

3.Trebuie neaparat sa ai societate?

4.Trebuie neaparat contract de angajare sau colaborare cu actorii?

5.Pot introduce muzica in film fara sa am drepturile de autor ale melodiilor?

 

Cam atat pentru moment.

Sper sa ma puteti ajuta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!

Vreau sa incerc sa fac un film si as avea cateva intrebari.Sper sa ma puteti ajuta!

Sper sa ma puteti ajuta!

 

Ce fel de film vrei sa faci?

Editat de lupini
Am redus citatul !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua!

Nu stiu daca am postat bine aici ,daca nu e bine imi cer scuze!

 

Vreau sa incerc sa fac un film si as avea cateva intrebari.Sper sa ma puteti ajuta!

 

1.As vrea sa va intreb ce aprobari trebuie pentru a crea un film nou?

2.Aprobarile se iau inaintea inceperii filmului sau dupa terminarea lui?

3.Trebuie neaparat sa ai societate?

4.Trebuie neaparat contract de angajare sau colaborare cu actorii?

5.Pot introduce muzica in film fara sa am drepturile de autor ale melodiilor?

 

Cam atat pentru moment.

Sper sa ma puteti ajuta!

 

1 despre ce apobari intrebi ?- iti trebuie aprobare pt filmat in spatii publice, institutii etc

2 daca e vorba de aprobarile de mai sus e nevoie sa le ai in ziua de filmare

3 nu e nevoie de societate

4 depinde: daca ai surse independente (ma refer aici la surse private) iti trebuie contract sa justifici producatorului sau sponsorului cheltuielie, daca sunt banii proprii faci contract daca vrei sau cum te intelegi cu actorii si colaboratorii

5 depinde ce vrei sa faci cu filmul: daca vrei sa-l tii pt tine si sa te lauzi la prieteni n-ai nevoie de drepturi dar din momentul in care il faci public: pe net, tv sau festivaluri, cel putin la ultimele doua nu esti primit daca nu faci dovada ca ai platit drepturile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Andrei_Popescu vreau sa fac un film romantic in limba engleza pentru inceput, pentru ca nu prea am atat de multi bani si asta cred eu ca este cel mai ieftin de facut. Scenariul mai am putin si il termin,am scris 100 de pagini si m-am oprit (fac o pauza) dar voi mai scrie pana la 150 sau 200.

 

Un alt raspuns pe un alt forum este urmatorul :

 

"

1.Depinde unde si ce vrei sa filmezi, in functie de asta se cer aprobari de la proprietari, primarie, politie etc.

 

2.Aprobarile se iau inainte de a incepe filmarile.

 

3.Trebuie sa ai o societate de productie, care sa se ocupe de toate cele necesare.

 

4.Cu actorii se pot incheia contracte de colaborare, conventii civile, contracte prin agentii de munca temporara ori contracte individuale de munca.

 

5.Nu poti introduce muzica fara a obtine acordul autorilor, daca o faci incalci drepturile de autor.

 

Succes si numai bine! "

 

`jojo` Eu as vrea sa fac filmul in Grecia , acolo fiind alta tara pot obtine aprobarile de la Ambasada sau trebuie sa merg la Primarii ?

 

Mentionez ca filmul vreau sa il fac pentru comercializare , nu pentru a ma "lauda" la prieteni ca am reusit sa il fac !

Editat de chybrytel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa-l filmezi in alta tara trebuie sa vezi care sunt regurile la ei, ambasada n-are nici o legatura

 

faci un scurt metraj sau lung ?

si apropo cati bani ai ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca vrei sa-l filmezi in alta tara trebuie sa vezi care sunt regurile la ei, ambasada n-are nici o legatura

 

faci un scurt metraj sau lung ?

si apropo cati bani ai ?

 

 

Lung vreau sa fac.

Bani am 3000 de euro deocamdata dar o sa mai fac rost de ceva pana ma apuc de filmari!

 

Crezi ca o sa ajunga?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lung vreau sa fac.

Bani am 3000 de euro deocamdata dar o sa mai fac rost de ceva pana ma apuc de filmari!

 

Crezi ca o sa ajunga?

 

iti ajung doar pt inchirierea camerei

probabil, depinde de camera

eu sper sa nu fie o gluma :haha:

 

gandeste-te ca la romanica unde sunt alte preturi, mult mai mici nu poti face lung metraj independent cu un buget mai mic de 50 mii de euro

Editat de `jojo`

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sar putea face.

Adica eu pot face, actori sunt prietenii mei si au spus ca ar fi de acord sa o faca gratis , camera o sa fie una mai ieftina nu una cum este "RED" spre exemplu care costa 25000 Euro , de filmat , de sunet de tot ce trebuie o sa ma ocup eu deci nu o sa angajez oameni care sa ceara bani prea multi.E adevarat o sa fie cam greu dar vreau sa incerc.

Si mai raman cheltuieli doar hotelul in grecia si alte nimicuri , zic eu :haha:. o sa ma interesez si daca nu o sa ajunga banii cred ca o sa mai aman pana la anul, ca sa am timp sa mai strang bani. Totusi 50000 de euro cred ca e cam mult , nu as vedea pe ce sar duce atatia bani pentru ce vreau sa fac eu.

 

 

 

Cred ca o sa aman pana la anul .O sa mai pot face rost de bani si voi face ceva si mai bun decat am acum in minte.

Va multumesc celor care m-ati ajutat si o sa va tin la curent cu ceea ce fac !

Editat de chybrytel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca sar putea face.

Adica eu pot face, actori sunt prietenii mei si au spus ca ar fi de acord sa o faca gratis , camera o sa fie una mai ieftina nu una cum este "RED" spre exemplu care costa 25000 Euro , de filmat , de sunet de tot ce trebuie o sa ma ocup eu deci nu o sa angajez oameni care sa ceara bani prea multi.E adevarat o sa fie cam greu dar vreau sa incerc.

Si mai raman cheltuieli doar hotelul in grecia si alte nimicuri , zic eu :haha:. o sa ma interesez si daca nu o sa ajunga banii cred ca o sa mai aman pana la anul, ca sa am timp sa mai strang bani. Totusi 50000 de euro cred ca e cam mult , nu as vedea pe ce sar duce atatia bani pentru ce vreau sa fac eu.

 

Daca il faci cu prietenii si ai deja o camera poti sa-l faci aproape pe gratis, asta daca nu mai ai nevoie de obiecte de recuzita. Pentru filmul la care lucrez acum am cheltuit vreo 500 RON cu recuzita, asa ca 3000 de euro cred ca iti sunt suficienti, pentru un film de amatori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×