Sari la conținut
Forum Roportal
VALLY95

Ce componente sa imi cumpar?

Postări Recomandate

Buna Ziua!

Am si eu o problema cu care ma confrunt de ceva timp.

Am un PC cam demodat, de prin 2007 si vreau sa ii maresc putin performantele.

Ma gandeam sa imi cumpar o placa video si o memorie RAM. Nu sunt prea experimentat deoarece am o varsta destul de frageda[15ani],asa ca m-am gandit ca pot primi putin ajutor din partea voastra.

Am un procesor Intel® Pentium® 4 CPU 3.06GHz (2 CPUs)

Placa de Baza ASROCK 775XFire-VSTA

Placa video Asus Extreme AX550 Series :512 Mb 400 MHz-128-bit DDR2

Memorie Ram: Kingmax DDRII, 533MHz, 512 MB

 

Repet, as dori sa imi cumpar o memorie ram in completarea celei existente[2 gb->maxim 200 ron], si o placa video[maxim 270 rom], dar nu stiu de care si nu stiu care se potriveste.

Eu m-am gandit la:

2 placute ram 1gb: http://www.emag.ro/memorii/memorie-kingsto...--pKVR533D2N41G

1 placa video: http://www.emag.ro/placi_video/placa-video...GT2201024DDR2LP

Vreau sa stiu daca fac o alegere buna si daca acest ram si aceasta placa video sunt compatibile cu placa mea de baza si ce mai am eu pe acolo

daca stiti alte produse cu un raport calitate-pret mult mai bun va rog sa imi spuneti

 

Astept niste sfaturi.

Multumesc Anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In 270 RON nu gasesti nici o placa video noua care chiar sa merite diferenta. RAM vinde placa pe care o ai si pune doar doua module de 1GB la 800 MHz (presupun ca placa suporta, nu stau sa ma uit acuma, poti sa faci si tu asta). Si mai bine ar fi sa pui 4GB ram, o sa te ajute cel mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scrie clar acolo -

Memorii Suportate:DDR2Suport Dualchannel:DaCapacitate Maxima Memorie RAM (MB):4096Frecventa Memorie (MHz):533Sloturi Memorie:4Frecventa Memorie DDR2 (MHz):

Deci 800MHz... le-o fi suportind, insa doar la frecventa suportata de placa, adica 533. Cel mai bine ai face sa vinzi tot si sa iei componente noi, mai ales ca la astea vechi ai ramas si cam fara garantie, sau urmeaza in curind sa se intimple asta.

 

P.S. Sistemul tau e luat intreg de la Ultra Pro la vreo "oferta"? Bine, nici cu astea din Carefour sau Media Galaxy nu mi-e rusine cind vine vorba de configuratii facute cu picioarele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×