Sari la conținut
Forum Roportal
val116a

re: anunt umanitar

Postări Recomandate

Daca puteti ajutati-o!!!!!

 

Ma numesc Daniele Brandani si am o fetita de 2 ani care se numeste Lucia. In octombrie 2001 am descoperit ca Lucia are cancer. Este vorba mai precis despre un "endocarcinoma surrenalico secernente" (original in italiana) (endocarcinom suprarenal cu secretie?=traducerea mea aproximativa-scuze!), o forma foarte rara la copii. Din pacate, dupa doua operatii si chimioterapie (este vorba despre un ciclu de Mitotan asociat cu Etoposid, Doxorubicin si Cisplatin) nu am avut nici cel mai mic rezultat si tumoarea continua sa creasca cu o viteza inspaimantatoare. Poate tu cunosti pe cineva care ar putea sa ne ajute sa luptam cu aceasta tumoare, poate cunosti un prieten care a avut deja aceasta experienta, iar daca il cunosti, spune-i sa ma contacteze cat mai curand posibil pentru ca nu ne-au ramas decat putine saptamani! Daca nu il cunosti tu ar putea sa cunoasca prietenii tai. Te rog, fa sa circule aceasta scrisoare. Multumesc Daniele Brandani c/o Edizioni Bora sa.n.c. Via Jacopo di Paolo, 42 40128 Bologna, Italy cell (0039) 348-7112595, fax(0039) 051-374394 Specificati pentru LUCIA BRANDANI. Chiar daca nu stiti cum sa o ajutati, dati mai departe acest mail. Nu costa nimic. Vorbim despre o viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar de ieri am inceput sa caut..am ceva legaturi ..in zona halatelor albe...e drept ca total in alt domeniu...dar incerc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa aveti rabdarea de a citi aceste randuri. Este un caz real. Orice mana de ajutor este bine venita. Va rog sa promovati acest caz in limita posibilitatilor voastre... poate cineva aude sau citeste si o poate ajuta pe Iulia. Noi incercam sa o ajutam pe Iulia sa zambesca din nou, sa poata alerga din nou, sa se poata bucura din nou de viata. Fiti alaturi de noi! Si poate ca ceea ce facem acum ii va oferi o sansa in plus sa traiasca!

De asemenea as dori sa stiu daca se poate afisa un banner pe pagina dvs...

 

Nimic nu este pierdut, daca exista speranta.

Ajuta-i sa spere, ajut-o pe Iulia sa invinga cancerul!

 

http://www.speranta.as.ro

 

Jurnalul National 07.02.2005 articol scris de ALEX NEDEA Pagina 19

 

Internetul poate salva vieti cu ajutorul oamenilor

Internetul sa-a mai imbogatit cu un site. E doar una dintre milioanele de adrese virtuale, dar are ceva special: a fost creata de cativa elevi de clasa a VI-a, care vor sa-i salveze viata colegei lor bolnave de leucemie. Nimic nu este pierdut daca exista speranta.

"Mami, vreau sa traiesc!...". Doi parinti sunt sfasiati de durere, neputinciosi in fata fetitei lor de 12 ani, bolnava de leucemie. In ajutorul familiei Branistareanu au sarit colegii Iuliei, din clasa a VI-a A, de la Scoala nr. 188, din Bucuresti. Au construit un site, iar acum cer ajutorul intregii comunitati a Internetului sa o ajute pe colega lor bolnava. Adresa este: www.speranta.as.ro.

SCRISOARE: "Vreau sa traiesc, sa fiu iarasi sanatoasa, sa ascult muzica, sa dansez, sa scriu poezii. Fiecare zi se scurge chinuitor, fiecare clipa ma doare, ma simt ca o pasare care nu mai poate zbura, cu arpi albe si frante. As vrea sa plec, sa alerg prin livada bunicilor, sa-mi cada in par frunzele aurii ale toamnei. Mi-e teama ca nu voi mai putea sa lupt cu boala si cu suferinta. Vad lacrimi in ochii parintilor mei, in ochii fratilor mei mai mici si ii imbratisez disperata, cautand putina alinare. Sunt atat de firava, cand merg obosesc usor, parca plutesc dezorientata de ceea ce mi-a harazit destinul. Mi-e dor de pletele mele blonde ca aurul pe care nu le mai am, mi-e teama sa ma privesc in oglinda.". Acestea sunt cuvintele unei copile de numai 12 ani, bolnava de leucemie. Iulia Branistareanu trebuia sa fie anul acesta in clasa a VI-a. Dar in locul bancii de la Scoala nr. 188, destinul i-a ales un pat de spital, unde zace imobilizata, cu o infectie la coloana vertebrala. Printre primii care au inteles suferinta Iuliei au fost colegii de clasa care au inceput o campanie de colectare de fonduri pentru a ajuta familia.

COLEGI. Toti cei opt sute de copii de la scoala Iuliei si-au dat seama ca viata colegei lor depinde de bani. Tatal fetei e singurul care aduce un venit in casa: cinci milioane, salariul lui de sofer. Mama a trebuit sa renunte la serviciu pentru a avea grija de Iulia. Cu unul din colegi, Vlad, nu se intelegea mai deloc. O sicana. Dar Vlad, micul ei "dusman", cand a aflat de boala ei, a venit cu ideea sa faca un site despre ea. "Ca oamenii sa stie si ei ca trebuie sa o ajutam". Alti cativa voinici din clasa au batut palma cu el. Treaba trebuia rezolvata cat mai repede. Au fost ajutati de "un om mare", care se pricepe, si asa a aparut adresa: www.speranta.as.ro.

Era un copil sanatos. "In august anul trecut a racit si am dus-o la policlinica. Au internat-o, iar in septembrie i sa-a dat diagnosticul: leucemie acuta. Organismul a slabit, astfel ca au inceput complicatiile: accese cerebrale, iar acum are un infectie la coloana vertebrala. Saptamana care vine doctorii o vor opera, pentru ca sa-a agravat. Sper din tot sufletul ca nu va trebui sa-i facem un transplant de maduva. O astfel de operatie costa in jur de 100.000 de euro", ne povesteste mama fetei, care mai are doi copii, un baiat si o fata, ambii in clasa I.

Parintii fetei se zbat sa-si tina in viata copila. Din venitul lor lunar, de cinci milioane, trei se duc numai pe vitamine. De unde bani si pentru citostatice? sa-au deschis conturi pentru cei care nu vor sa-o lase pe Iulia sa moara. Pentru mai multe detalii, puteti suna la 0721-23.04.32. Ii puteti scrie Iuliei la adresa: speranta@as.ro.

 

Cazul Iuliei in presa:

 

Jurnalul National: http://www.jurnalul.ro/modules.php?...=148660&topic=8

Revista Presei: http://www.revistapresei.ro/articol.php?a=14540

 

CONTURI:

In LEI:

RO33RZBR0000060005479911

La Raiffeisen Banca

Agentia Toporasi

RO05CBIT4210287648001000

 

In EURO:

RO68CBIT4210287648002000

Banca Tiriac, Sucursala Mun. Bucuresti

 

In DOLARI:

RO34CBIT4210287648003000

Banca Tiriac, Sucursala Mun. Bucuresti

 

COD Swift: CBITROBU

Adresa Bancii:

Calea 13 Septembrie Nr. 123, Cod 050717 Sector 5, Bucuresti, Romania0

Telefonul Bancii: 0040212060613

 

Pe numele Branistareanu Iulian (tatal Iuliei)

 

 

Sterge-mi lacrima!

 

"Pe cararea intunecata a bolii

Imi lumineaza calea speranta disperarii.

In linistea pustie a spitalului

Ochii tristi se vad inlacrimati.

Suflete intunecate, inimi sfasiate.

Acum, in pragul disperarii raman cu vointa.

Sterge-mi lacrima si ingroapa durerea..."

 

Iulia Branistareanu, bolnava de leucemie la 12 ani

post-3183-1108047361_thumb.jpg

post-3183-1108047408_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bogdan, are acum 5 ani jumatate, este un copil vioi, foarte curios si foarte lipicios. Ii plac animalele si jocurile cu copii sau adultii. E un copil minunat ! Acum merge la gradinita si acasa impreuna cu mama lui are teme de facut. Invata preBrail . Este nevazator din nastere in urma unei erori medicale.

 

Pentru ca in Romania materialele didactice pentru acesti copii lipsesc, Dana- mama lui Bogdan, apeleaza la bunavointa tuturor pentru ai trimite orice tip de joc, material didactic, metoda de predare si invatare a metodei Brail.

 

 

 

Va multumesc in numele lui Bogda si astept mesaj la adresa: bogda_brasov@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Ma numesc Mihaela si am 28 de ani. Sunt disperata si caut o solutie de a-la ajuta pe fratele meu Marius care are 35 de ani si a fost diagnosticat anul trecut in decembrie in urma unei crize groaznice cu leucemie mieloida cronica. Medicul lui spune ca mai are de trait numai cateva luni.Ar mai fi sansa transplantului dar si un medicament care costa f. mult .Medicamentul se numeste Glivec si costa peste 120 milioane. Banii acestia noi nu ii avem. De aceea va rog, cine poate sa ajute va fi binecuvantat de Dumnezeu pentru binele pe care il face. Va rog sa intelegeti durerea prin care trecem, cosmarul pe care il traim zi de zi.

Am deschis pentru el urmatoarele conturi In lei:RO54 RZBR 0000 0600 0634 1960 SI IN eURO: RO48 RZBR 0000 0600 0634 1971 conturile sunt deschise la Banca Raiffeisen Sucursala Iancului. Va multumesc in numele lui. El nu mai are timp, orice secunda este pretioasa. Pentru orice dovezi si detalii ale bolii ma puteti contacta pe mail la Mihagabi2002@yahoo.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca e mai util sa faci un site in toata regula, si eventual sa trimiti lincaul celor din presa . Altfel nu prea cred ca sunt sanse sa strangi suma necesara...

 

Pe de alta parte, statul asta nenorocit nu ar trebui sa plateasca astfel de medicamente? De ce platim asigurari ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca unele decizii sunt luate nu neaparat de stat cat de medici - pentru sume mari ar prefera sa salveze 5 persoane de banii aia decat una aflata in stadiu critic.

Pe de alta parte 150 milioane nu e o suma atat de mare in domeniul medical - 4000 euro. Dar tot considerabil de mult, mai ales pentru oameni de rand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum cand primavara firii se uneste cu primavara sufletului crestinului evlavios, acum cand se trezeste sufletul din somnul pacatelor si se impodobeste cu stralucitoarea cununa a virtutiilor crestine dobandite prin post si rugaciune, va rugam sa alintati suferinta tanarului DINU MARIAN, care are nevoie de ajutorul nostru pentru tratarea unei boli grave (leucemie).

O noua sansa la viata ii poate fi acordata acum si prin sprijinul nostru!

Sa intindem o mana! Dumnezeu ne vede si ne va rasplati.

DIN SUFLET PENTRU UN MUGURE DE SUFLET

Com. Baleni, Jud.Dambovita

CONTURI BCR

EURO - RO43RNCB2500000042220005

LEI - RO54RNCB2500000042220001

 

CONTURI RAIFFEISEN BANca

 

EURO - RO07RZBR0000060006100694

LEI - RO19RZBR00000060006100769

USD - RO14RZBR0000060006100762

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×