Sari la conținut
Forum Roportal
Ubenant

Chimie organica - probleme

Postări Recomandate

Cu putin ajutor de pe wikipedia, problema se face in felul urmator:

 

Reactia fermentatiei alcoolice este: C6H12O6 -> 2*C2H5OH + 2*CO2

 

Solutia avand concentratie de 30%, inseamna ca doar 30% din ea este formata din glucoza, restul este apa. Deci 30% din 180kg inseamna 54kg de glucoza.

 

Cum in general in chimie se lucreaza cu moli, cele 54kg de glucoza reprezinta 300 de moli.

 

(In caz ca nu stii cum se calculeaza numarul de moli, faci asa:

masa molara a glucozei este: 6*12+12*1+6*16 = 180g, care reprezinta practic masa unui mol.

Cum 1 mol are 180g, iar tu in problema ai 54kg => ai 54000/180=300 moli)

 

Bun, deci stii cata glucoza intra in reactie. Acum trebuie sa aflii si cati moli de CO2 se obtin.

 

Cu datele care ti-au fost date, folosesti ecuatia gazelor PV=nRT pentru a calcula n, numarul de moli de CO2.

 

3*3.939=n*8.2*10^-5*300. Valoarea lui R de 8.2*10^-5, am luat-o ca sa corespunda unitatilor date pentru celelalte variabile.

 

Calculand, obtii n=480 moli de CO2.

 

Acum te intorci la ecuatia de la inceput. Daca bagi 1 mol de glucoza, obtii 2 moli de CO2. Deci daca bagi 300 moli de glucoza, va trebui sa ai 600 moli CO2. Dar ai numai 480.

 

=> Randamentul este 480/600 = 0.8 = 80%.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Abc,la restul cred ca o sa ma descurc eu chiar daca par diferite de aceasta,ms mult :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu,oricat m-as stradui nu-mi iese nimic nici la celalalte,daca se poate sa ma ajutati si la urmatoarele 2 probleme,raman dator...nu stiu cum v-as putea multumi,nici tie abc nu stiu cum pot sa iti multumesc...

 

deci:

1. Se supune fermentatiei alcoolice 1080 kg glucoza.

Volumul solutiei de xidroxid de calciu de concentratie 1 mol care absoarbe tot dioxidul de carbon rezultat este :

a)12 m3

b)5m3

c)8m3

d)16m3

 

2.O solutie de glucoza cu masa de 240g este tratata la cald cu reactivul tollence cand se depun 43,2 g argint.

O alta proba de solutie de glucoza identica cu prima este supusa fermentatiei alcoolice.

Considerand ca reactiile au fost totale si ca oxidarea are loc fara degradarea moleculei de glucoza determinati.

a)Concentratia procentuala a solutiei de glucoza

b) Concentratia procentuala a solutiei de alcool.

 

Eu o sa mai incerc pana pe la 9...poate o sa reusesc ceva,dar daca reusesc,macar sa verific daca am facut corect... deci va rog din toata inima sa ma ajutati :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de probleme. :good: E tare plictisitor sa scriu lab-reportul, asa ca mai bine iti rezolv tie problemele de chimie.

 

1. Din problema anterioara stii ca din 1 mol de glucoza, obtii 2 moli de CO2. In problema asta ai 1080*1000/180=6000 moli glucoza. Deci vei obtine 12000 moli CO2.

Acum CO2 reactioneaza cu hidroxidul de calciu:

 

Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 + H2O.

 

Solutie de 1 mol, inseamna 1mol la litru. Avand 12000 moli CO2, iti vor trebui 12000 moli Ca(OH)2, deci 12000 litri. Cum 1 m3 = 1000 litri, vei avea nevoie de 12 m3.

 

2. Reactia cu reactivul Tollens, o gasesti aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Reactivul_Tollens

Deci folosind 1 mol de glucoza, obtii 2 moli de argint.

 

Daca solutia ar avea concentratie 100%, cele 240g ar fi toate numai glucoza, deci ai avea 1.33 moli glucoza. Va trebui sa obtii 2.66 moli Ag. Masa Ag este 108g, deci va trebui sa obtii 108*2.66 = 288g Ag. Dar obtii doar 43.2.

Deci concentratia este de 43.2/288 = 0.15 = 15%.

 

La punctul b) nu am nicio valoare cu care sa calculez ceva.

Editat de Abc2009ro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc abc...nu stiu cum sa iti multumesc mai bine...

raman dator ,nu stiu...

 

pe amandoua le-am inceput... dar m-am blocat la un anumit punct

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie chimia mi s-a parut doar interesanta. Dar am abandonat-o cand am dat peste astronomie. Nu era romantica precum sunt stelele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie chimia mi s-a parut doar interesanta. Dar am abandonat-o cand am dat peste astronomie. Nu era romantica precum sunt stelele.

da, ai dreptate...oricum si stelele tot din chimie fac parte si ele...de fapt totul e chimie :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi de probleme. :lol2: E tare plictisitor sa scriu lab-reportul, asa ca mai bine iti rezolv tie problemele de chimie.

 

1. Din problema anterioara stii ca din 1 mol de glucoza, obtii 2 moli de CO2. In problema asta ai 1080*1000/180=6000 moli glucoza. Deci vei obtine 12000 moli CO2.

Acum CO2 reactioneaza cu hidroxidul de calciu:

 

Ca(OH)2 + CO2 = CaCO3 + H2O.

 

Solutie de 1 mol, inseamna 1mol la litru. Avand 12000 moli CO2, iti vor trebui 12000 moli Ca(OH)2, deci 12000 litri. Cum 1 m3 = 1000 litri, vei avea nevoie de 12 m3.

 

2. Reactia cu reactivul Tollens, o gasesti aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Reactivul_Tollens

Deci folosind 1 mol de glucoza, obtii 2 moli de argint.

 

Daca solutia ar avea concentratie 100%, cele 240g ar fi toate numai glucoza, deci ai avea 1.33 moli glucoza. Va trebui sa obtii 2.66 moli Ag. Masa Ag este 108g, deci va trebui sa obtii 108*2.66 = 288g Ag. Dar obtii doar 43.2.

Deci concentratia este de 43.2/288 = 0.15 = 15%.

 

La punctul b) nu am nicio valoare cu care sa calculez ceva.

ABC,inca nu ne-a cerut temele,dar de data asta vre-au sa i=o bag in ochi :P ,dar am mici indoieli in ce priveste ex 2,tu mi-ai spus concentratia de argint si o cerea pe cea de glucoza :P

 

gata,am inceput sa gandesc :roll:

 

sau...

 

nu trebuie sa fie concentratia de glucoza180 /240=0,75=75% ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gata,am inceput sa gandesc :lol2:

Pai gandeste ce se intampla acolo. E bine cum am facut, e concentratia de glucoza.

Daca ai fi avut concentratie 100% de glucoza, obtineai 288g argint. Dar cum obtii doar 43.2g argint, inseamna ca nu ai suficienta glucoza din care sa obtii mai mult argint. Inseamna ca din cantitatea initiala de 240g de solutie glucoza, doar 15% e defapt glucoza, restul apa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×