Sari la conținut
Forum Roportal
ela_2_hope

Tratament alternativ pentru hepatita C

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi am facut analizele si am fost la homeopat.

Rezultate de premiant, ca sa zic asa...

Hemoleucograma:

WBC 4,7 * 10^3

RBC 4,61 * 10^6

HGB 14,6 g/dL

HCT 43,3 %

PLT 221 * 10^3

 

si

 

TGP 41,4 [7-50]

TGO 34,9 [7-50]

ALP 38,4 [38-126]

TBIL 0,76 mg/dL [0,3-1,2]

GGT 48,29 [7-64]

 

acum o luna (de cand mi-a schimbat dilutia) fusesera

TGP 55,6 [7-50]

TGO 43,4 [7-50]

TBIL 0,96 mg/dL [0,3-1,2]

GGT 47,51 [7-64]

 

O sa continui inca o luna cu acelasi remediu si aceeasi dilutie.

L-am intrebat pe doctor de punctie si mi-a zis ca nu este foarte precisa pentru ca afectarea ficatului nu este omogena. A zis ca s-ar face la noi niste analize de sange la bolnavii cu indicatie de transplant. Ar fi doi indicatori, o analiza care se face la noi si cealalta este pe cale sa se faca. Analizele astea ar indica starea ficatului fiind echivalente biopsiei (nu stiu in ce masura). Despre asta urmeaza sa mai vorbesc in functie de rezultate si despre viitoarea viremie.

Cam atat.

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari !

La care homeopat ai fost La cab Similimum? Maine fac si eu analizele si apoi am sa abordez

aceeasi cale. Cu transplantul pt mine e o mare nedumerire, scoti ficatul, pui altul dar nu scoti si virusul din tine si la astfel de operatii se administreaza imunosupresoare ca sa opresca reactiile sist imunitar sa nu apara fenomenul de respingere a grefei or tocmai asta poate fi fatal...

Sunt curios ce ai sa obtii la viremie. daca transaminazele sunt mai mici e clar ca situatia s-a imbunatatit deci leziunile s-au diminuat si refacerea celulei hepatice decurge normal.

multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Gabriel!

 

La Similimum la dr. OMER Secil

 

Am citit pe net ca transplantul nu este o solutie prea buna pentru hepatita c pentru ca, la limita, ar cam trebui sa schimbi ficatul la 5 ani (ala nou se infecteaza dupa "montaj"). La cate operatii de transplant de ficat poti rezista? In ideea ca gasesti oricand unul potrivit si ai bani berechet.

 

Si eu sunt curios si voi vedea ce analize sunta alea "in loc de" punctie. Cica studii pe multi pacienti au aratat ca bolnavii cu transaminaze in interval evolueaza mai lent decat cei cu transaminazele mari. Asta in ciuda parerii ca la hepatita C nu este nici o corelatie intre transaminaze, viremie si degradarea ficatului.

 

Sanatate la toata lumea!

 

P.S. Mie mi s-a propus de mult homeopatia de catre oameni care au incercat-o pentru alte afectiuni cu succes. Am citit cate ceva, foarte putin, si mi s-a parut, dupa denumirile folosite, un fel de alchimie. Or, mie alchimia mi se pare buna de studiu (ca Jung, de exemplu) nu ca practica. Deci, eu nu credeam in homeopatie! Si acum, vazand rezultatele, mi se pare amuzant ca o asemenea practica sa fie eficienta... O simpatie pentru doctor, nu pot totusi sa neg.

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa nu aiba legatura transaminazele cu evolutia hc si cu viremia? Sa fim seriosi. Intr-adevar o analiza fara alta nu spune nimic dar toate corelate si cu biopsia atunci poti avea un tablou complet al starii de sanatate , al evolutiei bolii si se pot face si unele aprecieri asupra perspectivelor pt ca aici rolul cel mai important il joaca sistemul imunitar. Un exemplu: viremie mare, transaminaze aproape de normal = sistem imunitar care lucreaza bine, daca il mai ajuta si interferonul.... atunci e bine, perspective luminoase

Da, homeopatia mi-a trebuit mult sa o inteleg, nici acum nu pot spune ca am inteles-o in orice caz este o ramura a medicinei care se bazeaza pe informatie. Corpul nostru are de toate dar uneori nu stie cat si cum sa le foloseasca, asta face homeopatia, arata calea. De saptamana viitoare incep si eu tratamentul homeopatic, nu la Bucuresti la Iasi dar cu un medic care face parte din aceeasi echipa de la Similimum.

Multa sanatate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant, in ce anume consta tratamentul?

Gabriel citisem pe undeva pe aici ca trebuie sa incepi din nou Peg + Cop, gresesc

Gnrs

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum sa nu aiba legatura transaminazele cu evolutia hc si cu viremia? Sa fim seriosi. Intr-adevar o analiza fara alta nu spune nimic dar toate corelate si cu biopsia atunci poti avea un tablou complet al starii de sanatate , al evolutiei bolii si se pot face si unele aprecieri asupra perspectivelor pt ca aici rolul cel mai important il joaca sistemul imunitar. Un exemplu: viremie mare, transaminaze aproape de normal = sistem imunitar care lucreaza bine, daca il mai ajuta si interferonul.... atunci e bine, perspective luminoase

 

Daca nu transaminazele nu ar corela cu starea ficatului nu s-ar mai face. Sigur, tabloul cat mai complet poate conduce la diagnostic si prognostic "exacte".

 

Da, homeopatia mi-a trebuit mult sa o inteleg, nici acum nu pot spune ca am inteles-o in orice caz este o ramura a medicinei care se bazeaza pe informatie. Corpul nostru are de toate dar uneori nu stie cat si cum sa le foloseasca, asta face homeopatia, arata calea.

 

Am mai gasit pe net cate ceva despre homeopatie. Chiar si un articol despre cauzele esecurilor in homeopatie. Mai mult am cautat despre remediul care a mers la mine. Am gasit cateva articole introductive care mi s-au parut de bun simt. O sa dau link-urile putin mai tarziu.

 

De saptamana viitoare incep si eu tratamentul homeopatic, nu la Bucuresti la Iasi dar cu un medic care face parte din aceeasi echipa de la Similimum.

 

Felicitari! Ma bucur ca poti face tratamentul in Iasi.

Iti tin pumnii!

 

Interesant, in ce anume consta tratamentul?

Gabriel citisem pe undeva pe aici ca trebuie sa incepi din nou Peg + Cop, gresesc

Gnrs

 

Cei de la Similimum sunt homeopati unicisti. Adica dau un remediu odata. Exista si homeopati pluralisti, care administreaza mai multe remedii odata. Cei unicisti sustin ca nu se pot controla efectele a mai multor remedii administrate odata (de exemplu: H si O sunt gaze, dar combinate fac apa, care nu mai este gaz - in aceleasi conditii de temperatura si presiune).

Existe cam 3000 de remedii facute din substante minerale sau din plante sau animale.

O substanta are efectul proportional cu cantitatea administrata. Dar, substantele sunt majoritatea toxice in cantitati mari. Atunci Samuel Hahneman (parca asa se scrie) a incercat, si a reusit sa faca remedii prin diluarea substantelor active. Pentru a compensa dilutia se folosesc metode de potentare sau dinamizare (nu stiu daca este acelasi lucru) a substantei.

Un remediu este acela care, administrat un unui om sanatos, produce simptomele care urmeaza a fi "atacate" la pacient. Spre deosebire de medicina alopata, care foloseste animele de studiu, homeopatia se bazeaza pe experimente pe oameni.

Practic, aceste remedii sunt niste bilute minuscule care se pun sub limba intre mese (sau sa dizolva in apa). Nu exista efecte secundare. Medicul "jongleaza" cu diverse dilutii si dinamizarii ale remediului, dupa ce-l nimereste.

Cam asta am inteles eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari ptr. rezultate, Elandi ! Tu ai facut o viremie inainte de inceperea tratamentului homeopat ? Asta asa, ptr. comparatie, ca sa vezi ce se intimpla cu nr. de virusi pe parcurs. Oricum, bineinteles ca transaminazele sunt si ele concludente. Macar inseamna ca ficatul nu mai este agresat. Si poate acest tratament reuseste macar sa stagneze evolutia bolii si tot este o realizare.

Va urez mult succes la toti ! :yahoo: Mihaela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o viremie la 7 luni de la terminarea tratamentului cu PegIntron si Rebetol. Adica in noiembrie. Rezultatele sunt astea:

31/10/2005

TGP 53 [<42]

TGO 50 [<37]

GGT 58 [<50 barbati]

 

8/11/2005 - la spital

TGP 75 (nu stiu intervalul)

TGO 41,8

Viremia 1.960.000 UI/ml - viremie inalta

 

28/11/2005 - Dupa doua saptamani de administrare a primului remediu

TGP 70 [<42]

TGO 94 [<37]

 

13/12/2005 - Dupa doua saptamani de administrare a remediului 2 (actual)

TGP 50,4 [7-50]

TGO 42,3 [7-50]

DBIL 0,03 [0-0,2]

ALP 35,8 [38-126]

GGT 47, 98 [7-64]

 

16/01/2006

TGP 60,8 [7-50]

TGO 45,5 [7-50]

DBIL 0,05 [0-0,2]

ALP 35,8 [38-126]

GGT 57, 92 [7-64]

 

restul sunt postate mai sus.

 

Am facut deci evaluarea la 7 luni de la terminarea tratamentului. Eu am mai chochetat cu homeopatul la inceputul anului 2005. Terminasem 6 luni de tratament si viremia era nedetectabil. Am auzit de homeopat si i-am facut o vizita pentru ca nu ma bazam de reusita tratamentului. Asta avand in vedere chixul cu IntronA+Rebetol. Bolnavii la care nu a mers tratamentul cu interferon au sanse mai reduse cu interferon pegilat. In plus mai vazusem la "colegi" viremii nedetectabile la 3 luni si apoi recaderi dupa tratament. Doctorul mi-a zis sa merg in continuare cu interferonul daca merge bine. Sa nu incerc in paralel alte tratamente pentru ca interferonul zapaceste destul organismul. Sa nu "psihizez", adica sa nu fac din tantar armasar, si sa nu vin la el decat daca imi cresc transaminazele dupa tratament sau se pozitiveaza viremia. Si uite ca s-a intamplat...

 

O sa fac o viremie cat de repede. Homeopatul nu este atat de incrancenat. Imi spunea ca obiectivul de a scapa de virus ar putea fi nerealizabil. Mai modest dar cu sanse de reusita ar fi obiectivul de a tine virusul "sub control". Nici dupa rezultatele astea, care pe mine m-au multumit, nu s-a aratat extaziat. A spus doar, cum am scris si mai sus, ca pacientii cu transaminazele in limite boala evolueaza mai lent.

 

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×