Sari la conținut
Forum Roportal
ela_2_hope

Tratament alternativ pentru hepatita C

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acea *ragaiala* vine de fapt de la esofagita de reflux care intervine in cazurile de hepatita cronica, se aduna gazele in partea de sus a stomacului. Se va evita a se manca macaruri care fermenteaza in stomac datorita digestiei incetinite. Se bea ceai de fenicul, chimion,se iau med care ajuta la digestie si se iau medicamente care ajuta la scaderea secretiei de bila sau acid din stomac: famotidina, ranitidina sau omeprazol.

Mersi,eu luam"carbovita"un carbune natural activat cu vitaminele B, dar tot nu ceda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
imi pare rau de mama ta ela... :P

 

cred ca inteleg ce simti...si eu l-am avut pe tata in spital...cu spondilita anchilopoetica.. :roll:

 

dar l-am vizitat in fiecare zi ... si iau cedat durerile de la tratament!

e bine acum! :P

 

si mama ta o sa se faca bine...o sa vezi! :doh:

 

Merci Enigma,

 

Ca esti alaturi de mine, partea proasta este ca trebuie sama impart in mai multe locuri si la servici, si a am grija de pustiul meu care este in clasa a 2 a si de casa, etc, basca ca a trbuit sa astau o zi acasa racita, dar am baut multe ceaiuri si acum sunt OK.

Bineinteles ca se va face bine si totul va fi OK !

 

Take care ! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ela....

 

nu eu am scrias mesajul....uitate la nickul pe care il citezi :yes:

 

Salutare,

 

Merci ca mi-ai atras atentia ! Trebuie sa-i multumesc lui Ketay !

 

Oricum sunteti activi toti si va pasa asta este foarte important !

 

Aveti grija de voi !

Numai bine ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ela......sunt andreea si as vrea sa te intreb cum ai suportata tratamentul cu interferon si cat a durat pana ti-a aprobat dosarul.......am auzit ca nu te simti foarte bine este adevarat?te pup merci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna ela......sunt andreea si as vrea sa te intreb cum ai suportata tratamentul cu interferon si cat a durat pana ti-a aprobat dosarul.......am auzit ca nu te simti foarte bine este adevarat?te pup merci

 

Buna Andreea,

 

Intru direct in subiect,

 

Eu nu am situt la inceput ca sunt purtatoare de HCV pana cand nu m-a daramat oboseala (ma doare si acum intre omoplati). M-am decis sa fac niste analize de rutina, acest lucru s-a intamplat in 2002, aprilie si bineinteles ca mi-au iesit marite TGP=202,99 TGO=93.55. Am repetat analizele, iar mediucl de familie mi-a recomandat esentiale, LIV 52, etc. M-a tinut asa 2 luni, dupa care eu i-am rugat sa-mi spuna unde si ce trbuie sa fac ca platesc si asa m-am dus la SIMONA SRL laborator si m-am testat si de HVB si HCV, iar HVC a iesit pozitiv. Am vorbit cu o cunostinta care are si ea aceeasi problema cu sotul si mi-a recomandat sa ma duc la Matei Bals. In 28.06.2002 mi s-a facut puncia hepatica si dupa ce am facut dosarul aprobarea am obtinut-o dupa vreo 2 luni si am inceput tratamentul in octombrie 2002 cu roferon 3 M.U. la 2 zile + 5 ribavirine pe zi. Chestia asta a durat 1 an de zile. La inceput am avut ca la carte frisoane, dureri, halucinatii, etc., dar eu sunt o fire zic eu foarte puternica ! si am suferit in tacere. Dupa aceea am mai facut 4 lunide tratament cu pegasys + 5 tablete copegus, dar nu m-i s-a mai aporbat dosarul pentru ca la viremie mi-a iesit 36.000 Ul/ml.Am tinut regim stric branza de veci, legume, fructe crude, fara cafea, nici un pic de alcool, etc. Intradevar acum nu m-a simt prea bine, sunt obostita si m-a intepat foarte mult in partea dreapta (la ficat). Acum nu prea mai tin regim strict pentru ca m-am saturat de chestiile astea cu gratarul, branya de vaci, nici nu prea mai am pofta de mancar, etc., dar duc o viata normala, ma duc la servici, am grija de casa si mai am multi prieteni care ma suporta printre care si voi cei de pe forum !

Daca vrei mai multe detalii da-mi un e-mail la ela_2_hope@yahoo.com.

 

Numai bine si aveti grija de voi toti ! Vom invinge in final ! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ela, spui ca ai avut halucinatii in timpul tratamentului cu roferon? Asta este o noutate cred. Parca in prospect nu spune de asa ceva. Poti sa ne spui mai mult?

 

Dupa cum vezi pe forum, regimul strict pentru hepatatita C nu pare sa fie la moda. E necesar sa ne hranim bine pentru a avea resurse pentru refacere. Eu m-am lasat de fumat in timpul trat. cu IntronA si am inlocuit cele 4-5 tigari pe cere le "mancam" la micul dejun cu cate un platou de sandwichuri.

 

Nici la mine nu a functionat nici IntronA si nici PegIntron. Eu am inceput un tratament homeopat (din noiembrie) care pare sa dea rezultate, adica au scazut transaminazele (TGO este chiar in limite si TGP putin peste) si gamma-GT, care a ajuns in limite (si era mare si in timpul tratam. cu interferon). Inca nu am refacut viremia. Este poate prematur sa apreciez rezultatele, dar modificarea rezultatelor analizelor nu poate fi intamplatoare. O sa revin cu mai multe date.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ela, spui ca ai avut halucinatii in timpul tratamentului cu roferon? Asta este o noutate cred. Parca in prospect nu spune de asa ceva. Poti sa ne spui mai mult?

 

Dupa cum vezi pe forum, regimul strict pentru hepatatita C nu pare sa fie la moda. E necesar sa ne hranim bine pentru a avea resurse pentru refacere. Eu m-am lasat de fumat in timpul trat. cu IntronA si am inlocuit cele 4-5 tigari pe cere le "mancam" la micul dejun cu cate un platou de sandwichuri.

 

Nici la mine nu a functionat nici IntronA si nici PegIntron. Eu am inceput un tratament homeopat (din noiembrie) care pare sa dea rezultate, adica au scazut transaminazele (TGO este chiar in limite si TGP putin peste) si gamma-GT, care a ajuns in limite (si era mare si in timpul tratam. cu interferon). Inca nu am refacut viremia. Este poate prematur sa apreciez rezultatele, dar modificarea rezultatelor analizelor nu poate fi intamplatoare. O sa revin cu mai multe date.

 

Salutare,

 

Imi cer scuze ca nu ti-am raspuns dar am fost. foarte ocupata cu "job-ul" si am cam uitat sa trec in revista ce se mai intampla pe forum ! Mai intai La Multi Ani primavara ! Va doresc sa aveti parte de o primavara frumoasa si plina de bucurii ! Stii eu la inceput am tinut si un regim f.f. stric doar branza de veci si legume si probabil organismul meu era foarte slabit si tot din aceasta cauza sa o fi luat si razna un pic. Acele halucinatii nu au fost decat la inceput si nici nu mai stiu exact in ce au constat. ....Ce am constat eu pe mine insumi este faptul ca acum eu uit anumite chestii ? !!!! Mi se pare totusi ciudat nu?!! Ai avut si tu asmenea chestii ?!! Oricum acum sunt un pic mai bine, nu mai am dureri in partea dreapta, mananc si mai variat, dar nu prea am chef sa manac si am gasit in formula AS - medicina ortomoculara si un supliment ortomolecular destinat echilibrarii ietei celor cu hepatite cronice - si un produs VIUSID si cred ca o sa incerc si eu ! Am vayut pe forum ca s-a mai incercat, dar noi raspundem diferit si de ce nu ! Oricum tot suntem cobai ce mai conteaza un test ?! :flowers: Sa auzim de bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Ela,

Ai halucinat de foame, inteleg...

Trebuie sa mananci bine. Mie asa mi-a zis o doctorita: sa nu ma prostesc cu regimuri d-astea de veci.

Si am avut probleme cu memoria, concentrarea... Nu reuseam sa-mi aduc aminte la nevoie. Aveam momente cand nu reuseam sa ma concentrez. Si uneori chiar momente aproape de confuzie (de genul sa scot buletinul ca aflu cum ma cheama si telefonul pe connex ca sa stiu unde ma aflu :flowers: ). Timpul necesar trecerii de la somn la veghe era foarte mai lung. Timpul asta depinde si de personalitate, dar eu ma trezesc destul de usor in conditii "neinterferonice".

Dintre produsele naturiste nu am luat decat Liv 52 si m-am interesat daca are acea planta contraindicata in timpul tratamentului cu interferon.

Pe curand!

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×