Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Ateismul agresiv

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Orice parere ar avea despre ideea de Dumnezeu si de religie, oamenii au obligatia (impusa de bunul simt) de a se respecta reciproc in aceasta privinta, atata timp cat nu isi fac rau unul altuia. Credinta e un lucru privat si atata timp cat nu atinge drepturile altuia, ar trebui lasata in pace. Am inteles si ca destui atei se rasucesc noaptea in pat din cauza orelor de religie (optionale), din cauza faptului ca bat clopotele la biserica (clubul de peste drum sau carciuma cu manele sunt perfect in regula), din cauza faptului ca exista preoti, calugari si calugarite care ii incomodeaza vizual si auditiv. Dar ma intreb daca nu exista alte metode de exprimare decat acestea si unde e nivelul lor superior de civilizatie, cu care atat se lauda, in situatiile din imaginile de mai jos.

 

Cateva... cugetari de pe forum pentru a evidentia si mai mult respectul aratat de acesti oameni cu totul si cu totul superiori pentru semenii lor, carora la randul lor le cer respect.

 

Idem pentru parasutele- pardon- "miresele" lui cristos care se simt datoare si indrituite sa imi ia aerul cu duhoarea lor cind se apuca sa imi zdragane in urechi cu bile de sticla, imi cer sa pup o hirtie cu o poza pe ea si sa repet ceva despre tatal lor aviator sau asa ceva. Stii cit de nasol e sa-ti smulgi perfuziile ca sa dai cu plosca cu urina dupa ele, ca de vorba buna nu pricep sa iasa dracului din camera?

 

Isus a fost un nelegiut . Un oarecare jegos care pretinde ca e fiul lui dumnezeu trebuia ucis in acea vreme . Din nefericire, azi la Ierusalim nu e nimeni nici macar arestat daca sustine aceeasi imbecilitate. Minti pur si simplu cind spui asta. Esti arestat poate daca citesti celalalt citat pe care il dai din criminalul epigon IOAN : Iudeii ...nu plac lui dumnezeu si sint vrasmasii tutror oamenilor! Evanghelia lui Ioan (ca si celelalte) sint baza si pretextul ideologic al pogromurilor facute de crestini nu doar impotriva evreilor , dar si a cleorlalte "Neamuri" care refuzau vorbaraia lor otravita si "mintuirea" cristica.

"CRESTINII sint dusmanii omenirii" e un adevar spus prima oara de Tacitus si pe care il observa orice om de bunsimt familiarizat cit de cit cu istoria ( chiar si cea religioasa oficiala) a crestinismului.

 

Da-o dracului de Biblie. N-are nici o importanta daca sustine sau nu ceva terfeloaga aia. Dupa cum vezi, prostii din film habar nu au ce e cu craciunul si pastele , desi maerg turma la biseruca, poate nici popa din sat nu mai stie ce drac de serbare e fiecare si de ce e. Ce conteaza e ca fac foamea cu saptaminile si se frustreaza ca dupa aia sa ii apuce fericirea divina a matului umplut "cu toate cele cuvenite". Asta e baza pavloviana a religiei crestine: rabda si dupa aia capeti, doar sa dai frumos din coada si sa nu ti se vada balele pe podea!

 

Preotii si bisericile lor ... la fel de utili ca lepra.

Nisti tampiti autoincoronati, plini de ei, idioti halucinati si pe care nu ar trebui sa-i asculte nimeni...

 

Pentru credinciosi, orice dovada stiintifica este penibila!

 

PS - Stiu ca imi veti sari in cap, dar vi se pare ca aruncatul cu urina inspre alti oameni, mictionatul pe simboluri religioase sunt ok numai pentru ca acesti oameni anuleaza termenul de blasfemie? Nu cumva exista si alte reguli pe care ei le incalca? Nu cumva merg prea departe unii?

post-198465-1294343705_thumb.jpg

post-198465-1294343712_thumb.jpg

post-198465-1294343721_thumb.jpg

post-198465-1294343736_thumb.jpg

post-198465-1294351668_thumb.jpg

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acuma sa nu ma ințelegi gresit. Nu ma consider singurul om destept din univers sau reprezentarea ideala a spiritului uman doar fiindca sunt atee. Cunosc destui oameni crestini la fel de destepti ca mine. Cunosc si cativa simtitor mai destepti decat mine.

Insa majoritate din voi aveti mintea cam modesta. Ma refer la voi, crestinii tipici. Voi, multimea cu spume la gura de pe internet, din autobuz si de la masa alaturata, in bodega. Diferenta intelectuala dintre mine si voi e cam aia dintre voi si un caine. Desigur, daca vad un caine suferind, o sa-l ajut. Cred ca au dreptul sa traiasca si sa se bucure de viata. Dar nu o sa-i consider niciodata egali cu mine si niciodata nu o sa am impresia ca parerea lor conteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acuma sa nu ma ințelegi gresit. Nu ma consider singurul om destept din univers sau reprezentarea ideala a spiritului uman doar fiindca sunt atee. Cunosc destui oameni crestini la fel de destepti ca mine. Cunosc si cativa simtitor mai destepti decat mine.

Insa majoritate din voi aveti mintea cam modesta. Ma refer la voi, crestinii tipici. Voi, multimea cu spume la gura de pe internet, din autobuz si de la masa alaturata, in bodega. Diferenta intelectuala dintre mine si voi e cam aia dintre voi si un caine. Desigur, daca vad un caine suferind, o sa-l ajut. Cred ca au dreptul sa traiasca si sa se bucure de viata. Dar nu o sa-i consider niciodata egali cu mine si niciodata nu o sa am impresia ca parerea lor conteaza.

 

Săraca de tine.. mă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu despre asta vorbeam. Stii fix unde ma doare ca parerea mea nu conteaza pentru tine.

Vorbeam despre comportamentul explicit anti-social al unor atei, de genul lui Pipilica de mai sus, care spunea ca da cu plosca dupa calugarite. Va sa zica, daca sunt calugarite are dreptul sa se poarte oricum, pentru ca sunt reprezentante ale religiei pe care el o uraste.

Daca tu consideri ca este normal sa faci asta sau sa te usurezi in public pe un simbol religios (sau pe orice altceva!), este problema ta personala.

Iarasi, WC-urile cu simboluri religioase, poate ti se par in regula. Cum ar fi sa ia cineva o imagine la care tii (fotografia cuiva drag, sa zicem), sa o imprime pe un WC si sa il foloseasca zilnic?

 

Eu cred ca problema nu sta in ateism si crestinism.Problema este ca foarte multi dintre noi,atei/religiosi am uitat sa fim OAMENI.Asta este adevarata tragedie.

 

Ai perfecta dreptate.

Esti un om cu mult bun simt si nu ma asteptam la o alta reactie. Sunt insa o gramada pe aici care se cred perfect indreptatiti sa vorbeasca in orice termeni, ceea ce banuiesc ca le produce vreo placere intrinseca, altfel nu s-ar ocupa cu asta atat de des.

 

Ma refer la voi, crestinii tipici. Voi, multimea cu spume la gura de pe internet, din autobuz si de la masa alaturata, in bodega.

 

As vrea sa te intorci o secunda asupra citatelor de mai sus si sa te uiti mai bine, daca nu cumva acolo sunt spumele la gura despre care vorbesti. Asta ca sa fac un exercitiu de toleranta si ignorand restul lucrurilor pe care le-ai scris.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

19 am, si io zic sa mai citesti odata inainte sa zici ca-s aroganta si "imatura". Tipicule.

Am avut destule conversatii cu crestini. Nu ma deranjeaza faptul ca au prieteni imaginari, ca se duc la biserica si alte cele. Ci fiindca incearca sa-mi bage bullshiturile lor in cap. Atata timp cat isi vad de treaba lor, ma doare la basca

Si mai scuteste-ma cu "tonul civilizat". Multi, foarte multi crestini m-au injurat si m-au facut in toate felurile, fara sa le zic nimic.

In schimb am si multi prieteni crestini, care, surprinzator mai au ceva in cap pe langa, "dumnezeu e totul, ma rog pentru sufletul tau, TE VA TREZI!"

 

Zici de atei ca au niste "texte standard, placi repetate iar si iar"? Aici m-ai facut sa rad cu spume. De fiecare data cand incercam sa port o discutie normala cu un crestin tipic si aduceam argumente zicea fix aceleasi chestii pe care le-am auzit la atatia. Asta pana se enerva si incepea cu injuraturile.

 

"Ura nejustificata"? Am vazut asta mai mult la crestini decat la atei. Iar daca exista la atei o ura, ar fi justificata, dar nici macar ura nu-i. E mai mult o repulsie si o lehamite.

Exista si atei prosti, asa cum exista si crestini destepti, dar sunt niste specimene rare.

 

Puteai raspunde cu aroganta, asa cum faceti voi de obicei, care va considerati "salvati", "alesi", "centauri", si va bucurati ca niste copchii la gandul ca veti ajunge in rai, iar noi ateii, "imaturii, arogantii, prostii" vor ajuge in iad

 

Acum sa numaram cate injurii am scris io in prima mea postare, si cate ai scris tu. Civilizatule.

 

As vrea sa te intorci o secunda asupra citatelor de mai sus si sa te uiti mai bine, daca nu cumva acolo sunt spumele la gura despre care vorbesti. Asta ca sa fac un exercitiu de toleranta si ignorand restul lucrurilor pe care le-ai scris.

Am vazut. Bine, omul de care zici are o prostie din aia care ataca atunci cand se simte incoltita.

 

Si nu, nu consider ca e normal sa-ti bati joc de cineva doar fiindca nu-i ca tine. Dar asta e internetul. Si razboiul asta intre crestini si atei mi se pare inutil si prostesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu iti sar in caap ca nu am de ce, tie personal. Tu nu ma agresezi cu nimic. Daca citesti corect ce am scris, o sa vezi ca e vorba doar de reactii agresive la agresiune. Calugaritelle "de vorba buna nu pricep sa iasa " scrie in textul meu. Le RUGASEM frumos si politicos sa iasa din camera si sa ma lase in pace. Mi-au zis ca aiurez, ca il am pe diavol in mine , ca de aia sint pe moarte, ca doar dumnezeu ma poate ajuta, sa pup icoana, sa ma rog cu ele si restul. Am sunat dupa asistenta sa le ia de pe capul meu, dar ghinion! ELE erau asistentele in ziua aia, de la o scoala de asistente religioase ceva.! Era weekend si faceau practica in spital.Refuzau sa plece oricit le-am rugat. Pina nu am dat cu plosca dupa ele! Atunci au sters-o! Ce presupui tu ca puteam face altceva sa scap de ele si de dumnezeul lor pe care puteau sa mi-l bage cu forta pe git (credeau ele), ca eram o prada usoara, bolnav si imobilizat cum eram? Deci REACTIE!

 

Isus era un nelegiuit in epoca, pretindea ca este ce nu era, mesia, si a fost pedepsit comform legii dure de atunci pentru blasfemiile lui. Evreii erau agresati de el. Au raspuns la fel. Punctul de vedere al celor de atunci este in textul pe care il incriminezi.Deci REACTIE!

 

Citatul antisemit din Ioan e una dintre axiomele folosite mereu ca justificare pentru uciderea evreilor in pogromuri peste tot si mereu in istoria Europei. Daca tii predici antisemite in Ierusalim, esti legat.Deci REACTIE!

 

Citatul din Tacitus e chiar reactia lui ce faceau crestinii in vremea lui, si reactia mea la ce au facut

Ultimul citat e un comentariu rezumat al filmuletului si a atitudinii nonverbale a personajelor din el. Deci REACTIE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Calugaritelle "de vorba buna nu pricep sa iasa " scrie in textul meu. Le RUGASEM frumos si politicos sa iasa din camera si sa ma lase in pace. Mi-au zis ca aiurez, ca il am pe diavol in mine , ca de aia sint pe moarte, ca doar dumnezeu ma poate ajuta, sa pup icoana, sa ma rog cu ele si restul. Am sunat dupa asistenta sa le ia de pe capul meu, dar ghinion! ELE erau asistentele in ziua aia, de la o scoala de asistente religioase ceva.! Era weekend si faceau practica in spital.Refuzau sa plece oricit le-am rugat.

Daca asa a fost intradevar, precum povestesti, atunci ala se cheama crestinism agresiv si ai fost indreptatit sa reactionezi.

 

In sfarsit am gasit ceva unde sa-ti dau dreptate. Ce soc...:airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca asa a fost intradevar, precum povestesti, atunci ala se cheama crestinism agresiv si ai fost indreptatit sa reactionezi.

 

In sfarsit am gasit ceva unde sa-ti dau dreptate. Ce soc...:airkiss:

Puteau fi si hinduse sau mulsulmane sau sintoiste sau bivolariste. In spitalul meu erau isusiste.Teismul lor agresiv era problema mea majora aunci si isteria cu care , profitind de neputinta de a se apara a uni om ( eu) grav bolnav si

sleit si incercau sa il converteasca santajind cu iminenta posibila a mortii si "asigurarea de viata vesnica" pe care doar convertirea antuma o putea da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Orice parere ar avea despre ideea de Dumnezeu si de religie, oamenii au obligatia (impusa de bunul simt) de a se respecta reciproc in aceasta privinta, atata timp cat nu isi fac rau unul altuia. Credinta e un lucru privat si atata timp cat nu atinge drepturile altuia, ar trebui lasata in pace. Am inteles si ca destui atei se rasucesc noaptea in pat din cauza orelor de religie (optionale), din cauza faptului ca bat clopotele la biserica (clubul de peste drum sau carciuma cu manele sunt perfect in regula), din cauza faptului ca exista preoti, calugari si calugarite care ii incomodeaza vizual si auditiv. Dar ma intreb daca nu exista alte metode de exprimare decat acestea si unde e nivelul lor superior de civilizatie, cu care atat se lauda, in situatiile din imaginile de mai jos.

 

Ai auzit de atei care sa mearga din poarta in poarta imprastiind materiale de propaganda , care sa te abordeze in parcuri sau mijloace de transport in comun in acelasi scop? Instaleaza ei difuzoare pe cladirile in care eventual se intilnesc pentru a li se auzi prelegerile ? Li se platesc "propagandistilor" atei salarii din bugetul statului si sunt introduse in programa scolara ore de ateism?

Unde este agresivitatea ateismului?

Ai spus bine credinta este un lucru privat si acolo trebuie sa ramana! Din fericire internetul este un spatiu public si mai ales liber.

Editat de VEMANS

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×