Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

  

19 membri au votat

  1. 1. Ati apela la aceasta metoda ?

    • Nu
      8
    • Da
      8
    • Nu stiu
      2
    • Poate
      1


Postări Recomandate

Ati recurge la acesta metoda daca ar fi unica posibilitate de a avea proprii copii ( genetically speaking) ?

 

Ce obstacole emotionale ati prevedea sau ce implicatii etice ? Dar legislative ?

Ex: In Japonia surrogacy este interzisa. Vi se pare ok ?

 

Definitie pentru cei ce nu cunosc termenul :

 

Surrogacy is an arrangement where a woman agrees to become pregnant and deliver a child for another couple or person. She may be the child's genetic mother (the more traditional form of surrogacy), or she may carry the pregnancy to delivery after having been implanted with an embryo with another female's genetics.

http://en.wikipedia.org/wiki/Surrogacy

 

Am vazut un documentar in care se spunea ca India a devenit o "fabrica" de copii. Tot mai multe cupluri occidentale si chiar si locale, merg la clinici de fertilitate acolo pentru a avea copii de la mame surogate. Pretul ajunge la aprox 35.000 $, cuplurile respective doneaza materialul genetic si dupa 9 luni se intorc sa-si "ridice produsul" ( cuvinte folosite in documentar) aka bebelusul.

Cele care poarta copilul timp de 9 luni, primesc dupa nastere suma de 4000 de euro, care reprezinta echivalentul la salariu pe 15 ani, bineinteles fiind vorba de un salariu minim in India probabil pentru joburi necalificate sau la cel mai jos nivel.

 

Se pare ca toata lumea pleaca acasa fericita dupa aceasta afacere. Cuplurile au in sfarsit un copil, iar mamele surogate au banii pentru a-si educa si creste cum trebuie proprii copii. Dar asta e doar un exemplu de cazuri unde a apela la metoda asta peste hotare se face din cauza costului ridicat in occident ( aprox 150.000 $) pentru surrogacy.

 

Ce parere aveti ? Ati renunta la copii, ati adopta sau ati recurge la metoda asta. Argumentati de ce DA sau de ce NU.

Daca da, i-ati spune copilului cand va creste, cum a fost el adus pe lume ? Ati mentine contactul cu mama surogata ?

Ca parinti v-ati simti ciudat, sau ca femei v-ati simti mai putin "mame" doar pentru ca nu l-ati purtat in pantec si dat nastere, chiar daca bebelusul este 100% al vostru dpdv genetic ?

 

Documentarul se poate viziona aici, pentru cei ce doresc sa-l vada.

http://www.factualtv.com/documentary/babies-made-in-india

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca asta este una dintre binecuvantarile medicinei si ca orice cuplu care nu poate avea un copil printr-o alta metoda ar trebuie sa poate beneficia de aceasta, daca doreste.

Eu, personal, as prefera sa adopt un copil decat sa recurg la artificii din astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am votat nu.

Prefer sa adopt, metoda asta mi se pare riscanta, nu vreau sa ma trezesc cu mama la usa, ca-si vrea copilul, de exemplu. Orice e posibil.

In tarile europene, mama surogat este atent urmarita de parinti, i se asigura ingrijirile medicale pe timpul nasterii, cazare daca e nevoie, am auzit de cazuri in care locuiesc impreuna in cele 9 luni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am votat nu.

Prefer sa adopt, metoda asta mi se pare riscanta, nu vreau sa ma trezesc cu mama la usa, ca-si vrea copilul, de exemplu. Orice e posibil.

Totusi vorbind de occident acum, cred ca exista legislatie care sa guverneze acest lucru nu ? Presupun ca da. Nu stiu ce drept ar avea o mama surogata la un bebelus care genetic nu este al ei si in special cand intra intr-un contract bine pus la punct, inca de la inceput.

Presupun ca se semneaza contracte legalizate prin care mama surogata declara ca nu va ridica absolut nici o pretentie la acel copil.

 

In tarile din lumea a treia, dracul stie are sunt procedurile legale, dar in occident cred mai mult ca sigur ca sunt considerate toate posibilitatile si dificultatile care pot iesi la suprafata in urma acestei proceduri.

 

Eu am votat "nu stiu". Chiar nu stiu ce as face daca as fi pusa in fata realitatii ca numai asa as putea avea un copil al meu dpdv genetic. Atat timp cat materialul meu genetic si al sotului poate creea un copil al nostru, nu cred ca as recurge la adoptie doar pentru ca sistemul meu reproductiv nu poate duce o sarcina la bun sfarsit. Dar ca sa zic acum cu 100% convingere ca as apela la surrogacy, nu pot zice. Inclin insa mai multisor spre da.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in occident cred mai mult ca sigur ca sunt considerate toate posibilitatile si dificultatile care pot iesi la suprafata in urma acestei proceduri.

 

Da, cu siguranta sunt .. da' io tot as sta cu frica-n san.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca e singura solutie medicala - nu as ezita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu as alege solutia asta, pt ca eu nu imi doresc copii in general, imi doresc copiii mei dpdv genetic, vreau sa imi asigur perpetuarea mea, e singura metoda prin care pot sa devin "nemuritoare".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu as alege solutia asta, pt ca eu nu imi doresc copii in general, imi doresc copiii mei dpdv genetic, vreau sa imi asigur perpetuarea mea, e singura metoda prin care pot sa devin "nemuritoare".

Suntem egoiste oare ? :huggles:

Ca si eu gandesc asa si ma simt prost cateodata pentru ca nu privesc adoptia ca fiind solutia imediata, atat timp cat pot avea cumva un copil al meu dpdv genetic.

 

Acum cateva luni, ma gandeam sa adopt inca o pisicuta si discutam cu al meu ca de data asta sa luam una de rasa (bengal) dar cand m-am gandit mai bine, am renuntat pentru ca se afla la pet shops atatea pisicute care nu sunt de rasa si au nevoie sa fie adoptate. Alea de rasa nu duc lipsa de lume dispusa sa le adopte, ba chiar e lista de asteptare pentru ele. Deci am hotarat ca atunci cand va veni timpul vom lua una de la pet shop din vitrinele alea.

 

Asa ma gandesc cateodata si la atatia bebelusi prin orfelinate care au nevoie de parinti dar instinctul sa am propriul copil e mai puternic decat sentimentul celalalt.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suntem egoiste oare ? :huggles:

Ca si eu gandesc asa si ma simt prost cateodata pentru ca nu privesc adoptia ca fiind solutia imediata, atat timp cat pot avea cumva un copil al meu dpdv genetic.

Suntem egoiste si normale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×