Sari la conținut
Forum Roportal
Cosztynel

Niste intrebari

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut.De curand m-am apucat si eu sa-mi fac un cont pe site.Am fost crescut intr-o comunitate crestina , si pana la un moment dat, credeam orbeste in Dumnezeu.Apoi am dat de informatii(din internet) , adevaruri ascunse ale religiei(crestine) , etc. etc. etc., pe urma am inceput sa privesc lumea inconjuratoare dintr-o alta perspectiva, dandu-mi seama ca ea se "contrazice" cu existenta unei forte care are , hmm "grija" de ea si care o iubeste. Si, hmm , acum clar , nu mai cred ca exista o divinitate definita ca fiind "Atotputernica"/"Atotstiutoare"/"Numai una"/"Omniscienta" s.a.m.d

Cum spune si titlul , vreau sa adresez cateva intrebari care ma nedumeresc de la o vreme, crestinilor.Nu va faceti griji, n-am sa intreb lucruri de genul "cum poti dovedi ca exista Dumnezeu....lalala".

 

1.In India si in alte tari din Asia exista multe religii si culte, religia dominanta ar fi (din cate stiu) budismul.Deci ei cred in alte zeitati, nu Dumnezeu.Spuneti-mi , conform religiei crestine, oamenii acestia vor suferi in chinuri eterne, in ciuda faptului ca nu au "pacatuit" , ci doar pt ca nu au crezut in Dumnezeul vostru?

 

2.La orele de religie, profu' ne-a spus despre tipuri de pacate (capital, strigator la cer..).Eh, exista si un pacat impotriva "Duhului Sfant", adica sa te convertirea la alte religii(nu crestine), cum ar fi islamismul, deci pacatosul are bilet spre "infern".Apropo de povestea lui Brancoveanu si a fiilor sai.

Daca Dumnezeul crestin este acelasi cu Allah al islamistilor, de ce aceasta pedeapsa crunta, dpdvdr crestin, pentru ca trece in alt cult , dar care are ca reprezentant, acelasi zeu?

 

3.Daca cititi "Biblia" , veti vedea ca in cateva versete , mantuitorul Iisus, nu pare a fi chiar "mantuitorul" pe care fiecare crestin il percepe.Lasand la o parte faptul ca in fiecare icoana pictata, el are parul lung, iar la evrei se considera a fi rusinos sa ai parul asa(el s-a nascut intr-o comunitate evreiasca), de ce intr-un anume verset(nu stiu care) el indeamna un evreu sa isi ucida propriul copil , deoarece acesta si-a jignit parintele (ceea ce se pedepseste cu moartea , conform vechiului testament).Adica , oare el nu stia ca avea sa se sacrifice si pentru pacatele acelui copil?Si exemple mai sunt.

 

4."Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea lui".Dar prin om intelegem barbat sau femeie.O greseala comuna, care sunt sigur ca o fac crestinii in ziua de azi, e sa se gandeasca la Dumnezeu ca fiind de , hmm , sex masculin(cu alte cuvinte, un batran cu barba lunga, calare pe un nor si o bagheta magica).De ce aceasta , aparent, aversiune fata de femeie?Conform legendei cuplului primordial , femeia a fost cea care nu a ascultat de creator si a gustat din fructul interzis.De asemenea , putem spune , ca ea a fost si cea care "a stricat " barbatul, indemnandu-l sa guste.Mie mi se pare ca povestea asta reflecta intr-un fel, gandirea omului in societatea de demuuult, in care barbatul era considerat mai presus de femeie, deci usor au putut crea o poveste in care aceasta sa fie personaj negativ.Si nu pomeniti de sarpe , Eva a fost constienta de regulile creatorului in momentul in care sarpele ii vorbea.

 

5.Sigur nu stie nimeni la intrebarea asta :imao: 8) ;) : Care e data nasterii mantuitorului?

 

/discusss .Inca ceva, vreau argumente destul de logice , nu ambigue.

Editat de Cosztynel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut.De curand m-am apucat si eu sa-mi fac un cont pe site.Am fost crescut intr-o comunitate crestina , si pana la un moment dat, credeam orbeste in Dumnezeu.Apoi am dat de informatii(din internet) , adevaruri ascunse ale religiei(crestine) , etc. etc. etc., pe urma am inceput sa privesc lumea inconjuratoare dintr-o alta perspectiva, dandu-mi seama ca ea se "contrazice" cu existenta unei forte care are , hmm "grija" de ea si care o iubeste. Si, hmm , acum clar , nu mai cred ca exista o divinitate definita ca fiind "Atotputernica"/"Atotstiutoare"/"Numai una"/"Omniscienta" s.a.m.d

Cum spune si titlul , vreau sa adresez cateva intrebari care ma nedumeresc de la o vreme, crestinilor.Nu va faceti griji, n-am sa intreb lucruri de genul "cum poti dovedi ca exista Dumnezeu....lalala".

 

1.In India si in alte tari din Asia exista multe religii si culte, religia dominanta ar fi (din cate stiu) budismul.Deci ei cred in alte zeitati, nu Dumnezeu.Spuneti-mi , conform religiei crestine, oamenii acestia vor suferi in chinuri eterne, in ciuda faptului ca nu au "pacatuit" , ci doar pt ca nu au crezut in Dumnezeul vostru?

 

2.La orele de religie, profu' ne-a spus despre tipuri de pacate (capital, strigator la cer..).Eh, exista si un pacat impotriva "Duhului Sfant", adica sa te convertirea la alte religii(nu crestine), cum ar fi islamismul, deci pacatosul are bilet spre "infern".Apropo de povestea lui Brancoveanu si a fiilor sai.

Daca Dumnezeul crestin este acelasi cu Allah al islamistilor, de ce aceasta pedeapsa crunta, dpdvdr crestin, pentru ca trece in alt cult , dar care are ca reprezentant, acelasi zeu?

 

3.Daca cititi "Biblia" , veti vedea ca in cateva versete , mantuitorul Iisus, nu pare a fi chiar "mantuitorul" pe care fiecare crestin il percepe.Lasand la o parte faptul ca in fiecare icoana pictata, el are parul lung, iar la evrei se considera a fi rusinos sa ai parul asa(el s-a nascut intr-o comunitate evreiasca), de ce intr-un anume verset(nu stiu care) el indeamna un evreu sa isi ucida propriul copil , deoarece acesta si-a jignit parintele (ceea ce se pedepseste cu moartea , conform vechiului testament).Adica , oare el nu stia ca avea sa se sacrifice si pentru pacatele acelui copil?Si exemple mai sunt.

 

4."Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea lui".Dar prin om intelegem barbat sau femeie.O greseala comuna, care sunt sigur ca o fac crestinii in ziua de azi, e sa se gandeasca la Dumnezeu ca fiind de , hmm , sex masculin(cu alte cuvinte, un batran cu barba lunga, calare pe un nor si o bagheta magica).De ce aceasta , aparent, aversiune fata de femeie?Conform legendei cuplului primordial , femeia a fost cea care nu a ascultat de creator si a gustat din fructul interzis.De asemenea , putem spune , ca ea a fost si cea care "a stricat " barbatul, indemnandu-l sa guste.Mie mi se pare ca povestea asta reflecta intr-un fel, gandirea omului in societatea de demuuult, in care barbatul era considerat mai presus de femeie, deci usor au putut crea o poveste in care aceasta sa fie personaj negativ.Si nu pomeniti de sarpe , Eva a fost constienta de regulile creatorului in momentul in care sarpele ii vorbea.

 

5.Sigur nu stie nimeni la intrebarea asta :imao: 8) ;) : Care e data nasterii mantuitorului?

 

/discusss .Inca ceva, vreau argumente destul de logice , nu ambigue.

Nu trebuie saspui;Mintuitorului.Sa spui ,data nasterii lui Isus.

Nu exista ,ca nu a existat o persoana anume.Acest Isus este mai mult un prototip.Este enuntata doar luna nasterii dar crestinii cu N tESTAMENT IN MINA NU STIU SA CALCULEZE.

Merg mai mult pe documentele Romane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut.De curand m-am apucat si eu sa-mi fac un cont pe site.Am fost crescut intr-o comunitate crestina , si pana la un moment dat, credeam orbeste in Dumnezeu.Apoi am dat de informatii(din internet) , adevaruri ascunse ale religiei(crestine) , etc. etc. etc., pe urma am inceput sa privesc lumea inconjuratoare dintr-o alta perspectiva, dandu-mi seama ca ea se "contrazice" cu existenta unei forte care are , hmm "grija" de ea si care o iubeste. Si, hmm , acum clar , nu mai cred ca exista o divinitate definita ca fiind "Atotputernica"/"Atotstiutoare"/"Numai una"/"Omniscienta" s.a.m.d

Cum spune si titlul , vreau sa adresez cateva intrebari care ma nedumeresc de la o vreme, crestinilor.Nu va faceti griji, n-am sa intreb lucruri de genul "cum poti dovedi ca exista Dumnezeu....lalala".

 

Definitia de dictionar a lui dumnezeu:

 

 

O fiinta considerata ca perfecta, omnipotenta, omniscienta, cel care a facut si guverneaza universul, principalul subiect al adoratiei si credintei in religiile monoteiste.

 

Epicur , pe la anul 300 inaintea erei noastre, gindea asa:

"Zeii fie pot sa inlature raul din lume si nu vor sa o faca, fie vor sa o faca si nu pot, fie nici nu pot si nici nu doresc fie , in ultima instanta, pot sa o faca si vor sa o faca. Daca doresc sainlature raul si nu pot, atunci nu sint omnipotenti. Daca pot si nu vor, atunci nu sint benevolenti. Daca nici nu pot si nici nu vor, atunci nu sint nici omnipotenti nici benevolenti. In sfirsit, daca vor si pot sa inlature raul din lume, atunci cum de acesta mai exista inca?" EPICUR

Cu alte cuvinte, daca te gindesti cum e presupus dumnezeu ca ar fi, iti dai seama ca o astfel de aratare e imposibila si de-a dreptul ridicola.

 

Daca mai vrei, mai avem argumentatie :imao:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pui intrebarile astea pentru ca doresti sa aflii un raspuns sau intr-un mod tendentios, dispretuitor?

 

E foarte important de ce anume facem un lucru, care e motivul ce sta in spatele actiunilor noastre...

Cautarea Adevarului este placuta lui Dumnezeu, si primesti ajutor in sensul asta, daca il cauti cu adevarat...

 

Din intrebarile pe care le pui reiese ca ai o intelegere foarte superficiala a crestinismului, pe alocuri chiar eronata complet ( Mantuitorul niciodata nu a recomandat ce ziceai tu la nu mai stiu care punct, toata viata Lui a fost un exemplu de iubire, iertare, mila, fata de oameni; un exemplu pentru noi toti. ).

 

Daca chiar te intereseaza subiectul, gasesti o multime de informatii chiar si pe internet, in carti, ai fi surprins cat de complexa e teologia crestina, si ai fi surprins si sa observi ca nimic nu se contrazice si totul are un sens foarte clar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca chiar te intereseaza subiectul, gasesti o multime de informatii chiar si pe internet, in carti, ai fi surprins cat de complexa e teologia crestina, si ai fi surprins si sa observi ca nimic nu se contrazice si totul are un sens foarte clar.

Decat sa iti pierzi timpul cu complexitatea unei minciuni, mai bine ti-l dedici stiintei, a carei complexitate e adevarata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In India si in alte tari din Asia exista multe religii si culte, religia dominanta ar fi (din cate stiu) budismul.

In India religia predominanta este Hinduismul.

In Asia in general, religia predominanta este Islamul ( nu islamismul ) daca e sa clasificam predominant dupa numarul de aderenti (aprox. 1.26 miliarde de musulmani in Asia)

Budismul este a doua predominanta religia in Asia.

 

Deci ei cred in alte zeitati, nu Dumnezeu.Spuneti-mi , conform religiei crestine, oamenii acestia vor suferi in chinuri eterne, in ciuda faptului ca nu au "pacatuit" , ci doar pt ca nu au crezut in Dumnezeu...?

Yep.

 

La orele de religie, profu' ne-a spus despre tipuri de pacate (capital, strigator la cer..).Eh, exista si un pacat impotriva "Duhului Sfant", adica sa te convertirea la alte religii(nu crestine), cum ar fi islamismul, deci pacatosul are bilet spre "infern".

Daca Dumnezeul crestin este acelasi cu Allah al islamistilor, de ce aceasta pedeapsa crunta, dpdvdr crestin, pentru ca trece in alt cult , dar care are ca reprezentant, acelasi zeu?

1. Islam nu Islamism.

2. In primul rand pentru ca Crestinismul nu este parere ca D-zeul crestin si Allah ar fi una si aceiasi deitate si in al doilea rand, chiar daca ar fi de aceiasi parere, faptul ca musulmanii nu il recunosc pe Isus ca fiu al acestei deitati sau de natura divina, face ca acestia sa fie considerati necredinciosi de catre crestinism si ca atare destinati iadului nu mantuirii.

 

"Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea lui".Dar prin om intelegem barbat sau femeie.

D-zeu misojin fiind si de sex masculin conform picturilor si icoanelor, a facut barbatul primul si pe femeie dupa aceea, ca se plictisea Adam singurel prin Gradina Raiului. Nu stiu daca masturbarea era interzisa pe atunci. :eek:

 

Conform legendei cuplului primordial , femeia a fost cea care nu a ascultat de creator si a gustat din fructul interzis.De asemenea , putem spune , ca ea a fost si cea care "a stricat " barbatul, indemnandu-l sa guste.Mie mi se pare ca povestea asta reflecta intr-un fel, gandirea omului in societatea de demuuult, in care barbatul era considerat mai presus de femeie, deci usor au putut crea o poveste in care aceasta sa fie personaj negativ.

Uite Islamismul spune ca amandoi au papat din fructul interzis, de comun acord. Deci in doctrina lor, Eva nu e mai vinovata decat Adam. :unsure:

Sigur nu stie nimeni la intrebarea asta : Care e data nasterii mantuitorului?

Daca Isus a existat, accent pe daca...in nici un caz nu sa nascut pe 25 Decembrie. Exista literatura destula despre subiectul asta, unde chiar invatacei si teocrati crestini admit ca in baza studiului indetaliat la Bibliei si a altor documente ceea ce ei considera evidenta istorica, 25 Decembrie nu are nici o legatura cu ziua de nastere a lui Isus. Este o data mostenita de la sarbatorile pagane romane dinaintea crestinismului. Ceva legal de solstitiul de iarna, mi se pare.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pui intrebarile astea pentru ca doresti sa aflii un raspuns sau intr-un mod tendentios, dispretuitor?

 

E foarte important de ce anume facem un lucru, care e motivul ce sta in spatele actiunilor noastre...

Cautarea Adevarului este placuta lui Dumnezeu, si primesti ajutor in sensul asta, daca il cauti cu adevarat...

 

Din intrebarile pe care le pui reiese ca ai o intelegere foarte superficiala a crestinismului, pe alocuri chiar eronata complet ( Mantuitorul niciodata nu a recomandat ce ziceai tu la nu mai stiu care punct, toata viata Lui a fost un exemplu de iubire, iertare, mila, fata de oameni; un exemplu pentru noi toti. ).

 

Daca chiar te intereseaza subiectul, gasesti o multime de informatii chiar si pe internet, in carti, ai fi surprins cat de complexa e teologia crestina, si ai fi surprins si sa observi ca nimic nu se contrazice si totul are un sens foarte clar.

 

Eu pun intrebari pt ca vreau un raspuns , nu de alta.

De vreme ce dragii popi de la biserica nu vor sa "lumineze" lumea , lasand-o sa creada o minciuna cu privire la o persoana importanta in religia crestina (data nasterii Hristosului nu este 24 Dec, desi nu e gresit a fi sarbatorita atunci ,[binenteles, DACA a existat vreunul] la urma urmei si oamenii isi serbeaza ziua de nastere in alte zile.) ma gandeam ca exista si alte adevaruri ascunse .Faptul ca tac din gura si nu spun, imi da de inteles un lucru : se tem ca isi vor pierde enoriasii alias sursa de venit.

 

Daca stii engleza , uita-te pe siteul asta: http://skepticsannotatedbible.com/

Din felul cum ai scris, presupun ca tu cunosti teologia crestina destul de bine.

Eu am o intelegere eronata?Raspunde-mi tu la prima intrebare macar si argumenteaza.Spune-mi si mie, oamenii astia chiar se vor duce in iad, sau se vor reincarna si pe urma vor deveni una cu energia cosmica ?Atat am sa cer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×