Sari la conținut
Forum Roportal
tass

Copii nascuti in strainatate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am intilnit din nefericire,zic eu, familii de romani care nu isi invata copii romaneste, de asemenea familii de romani care nu isi lasau copii sa invete limba tarii in care erau stabiliti.Nici una dintre variante nu mi se pare corecta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am intilnit din nefericire,zic eu, familii de romani care nu isi invata copii romaneste, de asemenea familii de romani care nu isi lasau copii sa invete limba tarii in care erau stabiliti.Nici una dintre variante nu mi se pare corecta.

Esti sigura ca nu te inseli ? Si ca nu altul este motivul ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-am avut in fata mea...Si mi-au last un gust amar.Eu am ca pereche un spaniol.Daca vom avea un copil va invata:romana,spaniola,engleza,germana,franceza si daca se poate chineza, de asemenea :friends:

Si acum la modul serios?Cum poate fi cineva atit de inchis la minte?Sau poate atit de fanatic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
I-am avut in fata mea...Si mi-au last un gust amar.Eu am ca pereche un spaniol.Daca vom avea un copil va invata:romana,spaniola,engleza,germana,franceza si daca se poate chineza, de asemenea :friends:

Si acum la modul serios?Cum poate fi cineva atit de inchis la minte?Sau poate atit de fanatic?

mai intai depinde de capacitatile copilului ... apoi depinde daca ii este necesara limba :kisses:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiii erau normali, am insa indoieli asupra parintilor.... :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cati ani aveau copiii?

 

De cat timp stau acolo , este posibilitatea sa se reintoarca inapoi?

Editat de Joanna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E interesant subiectul asta... mai ales ca am experienta in fata mea... my son :kisses:

Are multi prieteni, dar toti sunt americani... romana o vorbeste doar acasa (vorbim NUMAI romaneste !), chiar asa, le cam amesteca. N-am ce face, asta e... n-a stiut o boaba engleza cand am venit -avea 7 ani- acum e elev de onoare, vazut f.bine de toti in scoala si respectat...

Nu am avut nici o influenta asupra lui intr-un fel sau altul, am lasat totul in voia timpului...

Nu-mi pare rau de nimic, e asa cum trebuie sa fie... ramane atat vorbitor de engleza, cat si de romana, cel putin asa imi doresc :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
I-am avut in fata mea...Si mi-au last un gust amar.Eu am ca pereche un spaniol.Daca vom avea un copil va invata:romana,spaniola,engleza,germana,franceza si daca se poate chineza, de asemenea :friends:

Si acum la modul serios?Cum poate fi cineva atit de inchis la minte?Sau poate atit de fanatic?

 

Sa -ti dea D-zeu copii sanatosi si voiosi ! Si putere ca sa poti sa ii ajuti sa invete tot ce doresti si la capitolul limbi (straine) si la altceva. Este foarte de dorit ca copilul (copiii) sa stie romaneste. Din pacate, si realitatea o dovedeste, nu e suficient sa vorbesti romaneste in casa. Copii vor invata limba folosita la gradinita, scoala, si in cercul lor de prieteni. Daca sint mici vor incepe sa gindeasca in aceasta limba, nu in romaneste, iar daca sint mai mari, o sa deprinda sa faca asta in cel mai scurt timp. La inceput o sa stilceasca limba materna, s-apoi numai o sa o inteleaga.

 

Acest fenomen se intimpla si cu oamenii maturi, dar intr-o masura mai mica. Dupa un oarecare timp se constata ca limba romana vorbita in strainatate difera "usor" de cea vorbita in Romania. Oricit de dureros este acest fapt, este normal... pentru tine, pentru ca prietenii intodeauna iti vor spune ca te dai artist, ca numai stii de unde ai plecat, si cum ai plecat ...etc.

Am colegi destui care vorbesc romaneste cu copiii si ei le raspund in engleza sau franceza...

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai asta se intampla deja... de multe ori, la intrebarile noastre adresate lui in romaneste ni se raspunde in engleza :kisses:

Deja ne-am obisnuit, nu este el singurul si nici ultimul copil care se exprima astfel... mai ales ca viitorul lui este strans legat de noul nostru camin :friends:

L-am inscris in scoala dupa 2 saptamani dupa ce am venit aici si nu a avut pe nimeni sa-l ajute cu intelesul limbii... dar tot personalul didactic a fost in jurul lui, in frunte cu directoarea si l-au ajutat de cate ori a avut nevoie, l-au incurajat, l-au laudat de cate ori s-a ivit cea mai mica ocazie si... a trecut acea perioada critica cu succes ! A fost si entuziasmat de cate ori venea school-bus-ul sa-l ia din fata casei... ar fi multe lucruri interesante de povestit... am intalnit multa lume de nota 10 aici, contrar celor povestite de unii romani :cheers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×