Sari la conținut
Forum Roportal
cattaniut

Buvinieta ...taxa pentru traficul in Bucuresti

Postări Recomandate

Consilierii municipalitatii au gasit o noua metoda de a stoarce bani de la soferii bucuresteni. Dupa modelul "rovinietei" si al taxelor platite in unele din marile capitale europene, edilii Capitalei se gandesc sa introduca "Buvinieta", o noua taxa perceputa soferilor care vor circula prin centrul Capitalei. Anuntul a fost facut ieri de Gheorghe Udriste, directorul Directiei Transporturi si Siguranta Circulatiei din cadrul Primariei Bucurestilor, si vine ca o masura de fluidizare a traficului infernal din Capitala.

 

mai multe amanunte link articol 1,

link articol 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vor urma : oxigenovigneta, uitatulvigneta, umblatulvigneta si lista va continua... suntem un popor plin de fantezii, cu o imaginatie ultrabogata, de-aia suntem buni si la a face haz de necaz :cheers:

Mai mare porcarie nu cred ca puteau ghici alesii bucurestenilor... sper sa nu le dea idei provinciei :kisses: :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda... problema care mi-o pun eu (defapt, cetatenii buc) e: se duc banii aceia unde trebuie ? cred ca e o intrebare retorica... strazile vor fi aceleasi, parcarile la fel de putine...

La noi nu merg astea, frate... avem doar lipitori in jurul nostru, oricare ar fi eventualele masuri luate pentru imbunatatirea circulatiei sau pentru altceva, banii respectivi vor merge cu totul in alta parte :cheers:

Doar daca o va face atat de scumpa, incat sa mai reduca din masini... ceea ce nu va fi bine, sunt sigur :kisses: le va sari lumea-n cap... oricum, vor avea probleme mari cu nemultumirile soferilor, sunt convins :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca-ntotdeauna... practica ne omoara ! :friends:

M-a pufnit rasul cand am auzit ce noua "metoda" de torturare a buzunarelor romanasilor din scumpa noastra capitala au gasit alesi nostri... :kisses:

Vorba ta DORO, urmeaza taxa pe metru cub de aer consumat pe luna, taxa pentru depasirea masei de 60 de kg (ca deh, d-aia se fac gropi in asfalt :cheers: ), taxa pe metru cub de aer inhalat... eheheeee...

Editat de heidy_2005

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

^_^ buna, heidy... asta imi aduce aminte de anul in care Remes (ex-min. de fin.) a vrut sa puna taxa pe scaune in birturi :) si romanul, cum se gandeste la toate, si-au inlocuit scaunele cu banci :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura taxa unde romanii (cei mai multi ^_^ ) ar iesi cistigati ar fi taxa pe greutatea creierului. (of brucane...) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×